Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buczy pompka c.o ,telewizor podłączone pod przetwornice napięcia

02 Oct 2012 19:16 6756 13
  • Level 16  
    Witam
    Posiadam 4 Panele fotowoltaiczne 100w (5A) każdy, podłączone pod regulatory napięcia i pod akumulatory żelowe 100Ah x2 sztuki. Do akumulatorów podłączona przetwornica napięcia prądu 24V 230V 2000W/4000W. Gdy podłączam np pompę c.o to pompa buczy.
    Podłączam np telewizor LCD 50 Cali pod przetwornice i też buczy telewizor nawet jak nie jest włączony. Boje się podłączać normalnie czegoś pod to.
    Czy to jest normalne?
    I czy jest możliwość spalenia jakiegoś odbiornika telewizora czy pompy czy czegoś innego?
    Trochę się zdenerwowałem ponieważ trochę pieniędzy kosztowała ta przetwornica.

Specyfikacja:

· Moc: 2000W
    · Moc chwilowa: 4000W
    · Zakres napięcia wejściowego: 21V±0.6 - 31V±1 VDC
    · Prąd bez obciążenia: =< 800mA
    · Napięcie wyjściowe: 220V-240V
    · Napięcie wyjściowe przy obciążeniu 0-150W: 205V-240V
    · Kształt napięcia wyjściowego: Modyfikowany sinus
    · Częstotliwość: 50Hz±2Hz
    · Sprawność przy pełnym obciążeniu:=>85%
    · Zabezpieczenie przeciążeniowe: przy obciążeniu prądem (5~30s) 110~120A
    · Zabezpieczenie przed zwarciem: (automatyczne wyłączenie)
    · Alarm przed zbyt niskim (21.4±0.6V)
    · Wyłączenie przy napięciu: 20±0.6V
    · Zabezpieczenie termiczne: 60℃-70℃
    · Temperatura: -10-40 ℃
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 30  
    elektronik_lol wrote:
    Gdy podłączam np pompę c.o to pompa buczy.

Czy z przetwornicy wychodzi sinusoida czy prostokąt?
    Jeśli prostokąt to ma prawo buczeć.
    Pompa może się przegrzewać, a w związku z tym skrócić się jej żywotność.
    Telewizor - Zależy od telewizora.
    elektronik_lol wrote:
    Kształt napięcia wyjściowego: Modyfikowany sinus

Nie istnieje Modyfikowany sinus
  • Level 16  
    To jaką przetwornice mam kupić żeby wszystko śmigało tak jak należy.
    Np jakbym kupił taka przetwornice to nie buczałyby odbiorniki?

http://allegro.pl/przetwornica-ladowarka-bateria-sloneczna-sinus-ups-i2662979250.html

I jeszcze takie pytanko czy mogę podłączyć 2 przetwornice np 1500 W razem do akumulatora i później wyjścia przetwornicy połączyć szeregowo żeby dało rade podłączyć czajnik elektryczny 2200W ??
    Chciałbym zainwestować w coś konkretnego co pochodzi długo bez problemów dlatego pytam doświadczonych i którzy maja większe pojęcie odemnie ponieważ kupiłem przetwornice i okazuje się ze nadaje sie do nie wiem czego, a spalić telewizor wart kilka tysięcy nie jest problemem.
  • Level 16  
    Nie można podłączać przetwornic tak.

Do czajnika zostaw sobie to co masz, a do TV, pomki itp coś takiego zastosować:
    http://techtron.pl/p2196,przetwornica-napiecia-ips-1000-s-24v-800w-1000w-sinus.html

ewentualnie to (bo masz już regulator ładowania)

http://techtron.pl/p2160,przetwornica-napiecia-24v-230v-1500w-sinus-mean-well.html

ale mocy będzie brakować na czajnik, więc takiego klocka...

http://techtron.pl/p2163,przetwornica-napiecia-24v-230v-3000w-sinus-mean-well.html
  • Level 16  
    Generalnie to planuje używać tylko i wyłącznie energii odnawialnej jako zasilanie domu 3 osobowego.
    Mam juz 6 paneli fotowoltaicznych z których 4 zamontowane na dachu i współpracują z akumulatorami żelowymi 100Ah x2
    Czekam teraz na kolejne 2 panele i 2 akumulatory żelowe i kolejna 4 pójdzie na dach.
    No i ta przetwornica hmm chyba skusze się narazie na ta 1500W bo założyłem ze tysiaka miesięcznie bedę przeznaczał na graty.
    Bardzo Dziękuje za pomoc
  • Level 30  
    Energia odnawialna ale nie ekologiczna bo baterie akumulatorów i tak będziesz musiał oddawać do utylizacji.
  • Level 30  
    Bez obrazy, ale naczytają się ludzie pierdoł i potem czajnik 2.2KW z 24V? Toż ponad 100A, ile pożyją akumulatory? Ekologia jak cholera, co rok lub dwa bateria do kosza...
  • Level 16  
    Narazie u mnie śmiga telewizor 50 cali LCD i dekoder od "n"-ki po kilka godzin dziennie zależy od nasłonecznienia (kupiłem przetwornice sinusoidalna i nic nie byczy działa bez zarzutów)

No okey to jaka musiałaby być instalacja żeby podłączyć np czajnik 2,2KW? jaka pojemność akumulatorów optymalnie żeby to chodziło i szybko się nie zużywało?
  • Level 30  
    Najlepsza była by przetwornica z 220DC na 230AC i akumulator 230V, to samo przetwornica która ładuje akumulatory.

Jeśli chodzi o akumulatory 24V to:
    Przy mocy 2,2 kW czajnik pobierany jest prąd z jednego akumulatora dochodzący do 100A.
    Im więcej akumulatorów masz podpiętych ze sobą równolegle tym mniejszy prąd jest pobierany z każdego z nich.
    dla 2 akumulatorów podpiętych równolegle przypada prąd około 50A, bo 100/2=50
    dla 10 przypada prąd około 10A, bo 100/2=10
    Gdybyś podpiłą 100 akumulatorów równolegle, to w tym przypadku z każdego akumulatora pobierałbyś prąd o wartości około 1A.
  • Level 16  
    Z innej strony zapytam
    Jeśli miałbyś robić instalacje z wykorzystaniem energii odnawialnej i zasilać nią domek jednorodzinny z dziennym zapotrzebowaniem ok 5-6 Kw (już nie pytam o panele fotowoltaiczne tylko o akumulatory do których gromadziłbyś energie i później pobierał.I żeby akumulatorki te przeżyły jak najdłużej )
    np odbiornik który zużywałby najwięcej prądu to czajnik 2,2Kw włączany 4-5 razy dziennie na zagotowanie 2-3 szklanek wody?
    I średnie zużycie to 1Kw przez 5-6 godzin?

jak Ty to widzisz?
  • Level 12  
    Witam
    Ja mam w swoim domu instalację z paneli słonecznych 14szt.około 2800 wat ,panele ładują przez regulator MPPT-60 A osiem akumulatorów 250 Ah instalacja 48V.Przetwornica MAN-VEL 3000 WAT/48V zasila cały dom /pralka , czajnik ,telewizor.lodówka z zamrażarką,maglownica,oświetlenie ledowe całego domu / .Oczywistą sprawą jest że nie można niektórych urządzeń włączyć razem np.pralka 2500 W plus czajnik bezprzewodowy 2000 W bo zabezpieczenie wyłączy przetwornicę.Mój dom przeciętnie zużywa około 6 KWh na dobę a w naładowanych akumulatorach jest około 20 KWh co wystarcza na 3 dni ale nie dopuszczam do tak wielkiego wyładowania akumulatorów /węglowe 7lat gwarancji przewidywany okres eksploatacji 15 lat/.Instalacja jest używana 2 lata i w okresie zimowym trzeba doładować akumulatory.Przetwornica TN-3000 przełączy na sieć przy niskim napięciu akumulatorów i ładuje z sieci i paneli akumulatory po naładowaniu przełączy dom na przetwornicę /pełna automatyka/.
    Pozdrawiam słonecznych.
  • Level 25  
    Możesz na wyjściu przetwornicy zastosować filtr dolnoprzepustowy, aby wygładzić sinusa. Taki filtr to cewka połączona szeregowo i kondensator równolegle. Parametry elementów należy dobrać do mocy przetwornicy, pamiętając o maksymalnych napięciach i prądach płynących w obwodzie. O filtrach jest sporo informacji w internecie.
  • Level 16  
    harlejowiec na pewno poczytam o tym co napisałeś bo szkoda mi teraz sprzedawać ta przetwornice (z prostokątnym sinusem)

JORK08 też myślałem o tej przetwornicy TN-3000 ale na razie kupiłem z volt Polska 1500W z czystym sinusem, na razie wystarczy muszę teraz inwestować w panele i akumulatory a na wiosnę najprawdopodobniej kupie tą TN-3000.
    Poważnie podchodzę do tematu i powoli powoli wszystko idzie do przodu.