Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion dv8000 - Wentylator : najszybsza praca = zgon komputera

02 Paź 2012 22:07 2121 14
 • Poziom 8  
  A więc opisze całą historie mojego laptopa. Problemy zaczęły się po zakurzeniu wentylatora. Oddałem cały sprzęt do serwisu po czym latał pięknie. Po miesiącu zaczęło się dziać to samo. Czyli przegrzewanie się komputera, po czym auto. wyłączenie. Postanowiłem nie wydawać 50zł na serwis, a samemu go rozkręcić , wyczyścić i nałożyć nową pastę. Tak też zrobiłem. Po wyjęciu wentylatora, okazało się że jest cały popękany, po czym kupiłem nowy. TAKI. Elegancko go założyłem, wyczyściłem radiator i procesor ze starej pasty spirytusem, nałożyłem nową i skręciłem. Wszystko lata pięknie, wentylator pięknie chłodzi. Laptop się nie przegrzewa, poza jednym małym szczególe. Gdy wejdzie na najwyższe obroty, laptop wyłącza się. Nie mam pojęcia co się stało. Bardzo proszę was o pomoc. Może coś źle zamontowałem? Proszę o możliwie szybką odpowiedź. Z góry dziękuję. ]Link[/url]
 • Spec od komputerów
  Na jakiej podstawie stwierdzasz, że laptop się nie przegrzewa? Jaka jest temperatura CPU pod obciążeniem? Wg mnie laptop się przegrzewa i działa zabezpieczenie termiczne. Powodów może być kilka. Źle założone chłodzenie, źle nałożona pasta, kiepskiej jakości pasta lub też uszkodzone chłodzenie (nieszczelny heatpipe). Jakiej pasty użyłeś?
 • Poziom 8  
  Stwierdziłem to na podstawie temperatury obudowy.Temperatura tutaj są temperatury. Pasta TAKA
 • Spec od komputerów
  eM_PeG napisał:
  Stwierdziłem to na podstawie temperatury obudowy.Temperatura tutaj są temperatury. Pasta TAKA

  Miałeś sprawdzić temperaturę pod obciążeniem (polecam program Prime95) tymczasem widzę CPU usage 1,6%.
 • Poziom 8  
  Ten program nie wyświetla mi temperatury... Chyba nie mam czujnika.
 • Poziom 13  
  Prime temperatur nie wyświetla. Musisz go odpalić i jednocześnie SpeedFana. Zrób zrzut ekranu SpeedFana po jakimś czasie pracy prime'a. O ile zdążysz, bo ponad 50 stopni w idle to trochę sporo, zwłaszcza przy paście IC Diamond. Może dałeś za dużo tej pasty, ma być cieniuteńka warstwa wypełniająca nierówności między metalem, nie jak wędlina w bułce.
 • Poziom 8  
  Tak też ją nałożyłem. Zanim to zrobiłem, czytałem bardzo dużo różnych artykułów na ten temat. Zaraz dam zrzut.


  @EDIT
  ZRZUT
 • Poziom 13  
  CPU usage 0%? Chyba nie wybrałeś w Prime opcji start stress test czy jak tam to się nazywało. Ma być 100% użycia procka przez jakieś min 30 min.

  A i jeszcze istnieje możliwość, że SpeedFan źle odczytuje czujniki, sprawdź temperatury też w Evereście/Aida64.
 • Poziom 8  
  Zrzut Mam nadzieję że o to wam chodziło. Mógłbyś mi wytłumaczyć jak sprawdzić te temperatury w tych programach? bo nie za bardzo się orientuje...
 • Poziom 13  
  Wcześniej Everest, od niedawna Aida64. Bardzo przydatny program, pokazuje co w komputerze siedzi i między innymi pokazuje odczyty sensorów. Zakładka Komputer > Czujnik i widzisz wszystkie temperatury i napięcia jakie może odczytać system. Możesz jeszcze sprawdzić programem HWmonitor - pokazuje jedynie odczyty czujników.
 • Spec od komputerów
  Dziwne te odczyty. Wcześniej bez obciążenia było 52 stopnie, a teraz przy maksymalnym obciążeniu tylko 39. Jak długo miałeś włączony test Prime95, zanim zrobiłeś zrzut zakładki SpeedFan-a?
 • Poziom 8  
  30 min. tak jak mowiles
 • Poziom 8  
  @refresh
  Bardzo proszę o odpowiedź
 • Poziom 13  
  Ok. Przetestuj lapka programami stresującymi i loguj temperatury oraz napięcia np jakimś hdmonitor. Procka obciążaj tym prime95 najpierw "In-place large FFT s", potem "Blend" test. Potem postresuj grafe jakimś Furmarkiem czy 3dmarkiem i powiedz po jakim czasie w jakim teście laptop się wyłączył.

  Zrób wszystkie testy.