Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trafo TS120/18 rozdzielenie uzwojeń

03 Paź 2012 00:08 1380 9
  • Poziom 19  
    Witam!

Mam problem z tytułowym TS'em firmy Indel. Ma on dwa uzwojenia 18,8V Jednak odczep w środku jest pojedynczy. Liczyłem na możliwość rozdziału go na dwa osobne uzwojenia. Planowałem wykonanie na nim zasilacza symetrycznego 2x electronic lab, teraz jednak stoi on pod znakiem zapytania. Czy udałoby się wykorzystać to trafo w jakiś sposób? Ewentualnie jakoś rozdzielić te nieszczęsne uzwojenia?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam: Kamil
  • Poziom 29  
    czopik2004 napisał:
    Witam!

Mam problem z tytułowym TS'em firmy Indel. Ma on dwa uzwojenia 18,8V Jednak odczep w środku jest pojedynczy. Liczyłem na możliwość rozdziału go na dwa osobne uzwojenia. Planowałem wykonanie na nim zasilacza symetrycznego 2x electronic lab, teraz jednak stoi on pod znakiem zapytania. Czy udałoby się wykorzystać to trafo w jakiś sposób? Ewentualnie jakoś rozdzielić te nieszczęsne uzwojenia?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam: Kamil

Takim trafo nie napędzisz dwóch zasilaczy, które chcesz połączyć szeregowo. Właśnie - szeregowo - bo w oparciu o projekt, na którym chcesz się wzorować nie da się wykonać zasilacza symetrycznego. Co najwyżej uzyskasz możliwość połączenia szeregowego dwóch osobnych zasilaczy, a to całkiem coś innego.
  • Poziom 36  
    Zygaqra napisał:
    Po co je rozdzielać? A coś takiego nie załatwia sprawy? Trafo TS120/18 rozdzielenie uzwojeń
    Jak coś doradzasz to z głową, ten układ zasilacza/prostownik wielokrotnie wałkowany, potrzebne jeszcze dwie diody bo w tym układzie zasilacz działa tylko dla jednej połówki sinusoidy sieci, sprawność całości niska a trafo mocowo nie wykorzystane.
  • Poziom 41  
    Ten transformator starczy do 4,2A, więc potrzebujesz drugi taki sam. Dodatkowe odczepy wykorzystaj do zmniejszenia mocy strat, przy niskim napięciu wyjściowym.
  • Poziom 38  
    Potrzebujesz dwa trafa, również dlatego że tu mocy jest za mało (jeden zasilacz Electronics Lab ma moc wyjściową 30V x 3A=90W, a potrzebuje wejściowej ok. 35V x 3A= ok.105W, co przekłada się na trafo ok. 28V/4,5A.
    Poza tym to trafo ma zbyt niskie napięcia - symetryczne 2x16,8VAC, do tego zasilacza potrzeba trafo co najmniej 28V/4,5A.
  • Poziom 19  
    Mnie wystarczy zasilacz do tych 20 V i 1,5 - 2A, więc trafo chyba mam odpowiednie. Ma tylko służyć do uruchamiania preampów lub innych małych rzeczy na symetrycznym napięciu - czyli przydałoby się ograniczenie prądowe. Kolego Krzysztofh, mógłbyś wyjaśnić na czym polega różnica między zasilaczem symetrycznym a dwoma połączonymi w szereg? Nikt nie odpowiedział na pytanie czy jest możliwość rozdzielenia tego jednego uzwojenia 48V z odczepem na środku na dwa po 24.
    Pozdrawiam: Kamil
  • Poziom 38  
    Jeśli potrzebujesz niższe napięcia i prądy należało o tym napisać, a nie zawracać głowę o zasilaczu (2 szt.) Electronics Lab.
    Pisałeś o transformatorze TS120/18, i że ma on 2x18,8V, teraz piszesz o 2x24V - a przecież to trafo ma 2x16,8V.
    Jeśli środek wyprowadzony jest tylko 1 drutem - nie da się uzwojeń rozdzielić. T.zn. da się, ale trzeba uzwojenie wtórne rozwinąć i nawinąć na nowo, co wobec obecności tam jeszcze innych uzwojeń wtórnych (2x20V/0,25A, 2x6.1V/1A) może być kłopotliwe.
    Jeśli pytasz o tak podstawowe sprawy to oznacza, że to projekt zbyt trudny dla Ciebie.
  • Poziom 19  
    Z napięciami fakt, pomyliłem się. Pytam o taką rzecz, bo po raz pierwszy spotkałem się ze środkiem uzwojeń wyprowadzonym pojedynczym drutem. Jak takie coś jest nawinięte? Bo uzwojenia 2x6V są normalnie - na środku dwa druty.
  • Poziom 38  
    Jak nawinięto? - normalnie, tyle że połączenie dwóch drutów jest pod izolacją, a na zewnątrz wyprowadzono tylko jeden drut ?
    Możesz to sprawdzić rozbierając izolację, ale tu trzeba nieco wprawy, aby nie uszkodzić uzwojeń, poza tym utrudnisz sobie ewentualną sprzedaż tego transformatora (nie jest wykluczone że na to się zdecydujesz - ten sprzedać a kupić np. 2x28V/4,5A)
  • Poziom 34  
    cirrostrato napisał:
    Zygaqra napisał:
    Po co je rozdzielać? A coś takiego nie załatwia sprawy? Trafo TS120/18 rozdzielenie uzwojeń
    Jak coś doradzasz to z głową, ten układ zasilacza/prostownik wielokrotnie wałkowany, potrzebne jeszcze dwie diody bo w tym układzie zasilacz działa tylko dla jednej połówki sinusoidy sieci, sprawność całości niska a trafo mocowo nie wykorzystane.
    Nie było moim zamiarem podanie na tacy gotowca z rozrysowaną płytka montażową a przedstawienie idei zasilacza symetrycznego w tym transformatorze.