Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów wentylatora PC

Kaz K 09 Gru 2006 22:11 152506 82
  • #31 09 Gru 2006 22:11
    sl4sh
    Poziom 10  

Poszukaj programu : SpeedFan, pokazuje temperatury oraz predkosci obrotow wiatrakow (oczywiscie tylko tych ktore są z czujnikiem, czyli mają 3 kabelki czerwony,czarny, i roznie bywa : żółty lub biały)

• Fibaro
  • #32 20 Sty 2007 11:17
    Gilotyn@
    Poziom 30  

sorry że odgrzebuje topic, ale mam pytanie co potrzeba jakie potencjometr i jakie rezystory itd. Wentyl podłączony pod napięcia 12V i chce po prostu sterować jego prędkością obrotów poprzez kręceni potencjometrem. Wiem banalne. Proszę o jakiś schemat tego i listę rzeczy potrzebnych do tego.

dzięki za pomoc góry

• #34 22 Lut 2007 19:03
    andro
    Poziom 10  

witam,
    Mam pytanie odnośnie układu na LM 317 (mogą być i inne). Otóż potrzebuję regualtora ale zasilanego napięciem 5V. Jak wówczas będą się przedstawiać wartości poszczególnych elementów?
    Przy okazji jeszcze jedno pytanko odnośnie wiatraków z trzema wyprowadzeniami. Czy jest jakaś reguła w doborze kolorów przewodów (widziałem różne) i jak się przedstawia sprawa wyprowadzeń od wentylatora.

• #35 22 Lut 2007 20:57
    kicha150
    Poziom 18  

możesz zastosować stabilizator LM7805
    a co do tego wentylatora to
    czerwony kabel to +
    czarny to -
    żółty regulacja obrotów

• Fibaro
  • #37 27 Lut 2007 22:07
    fryc88
    Poziom 15  

witam
    ja dolacze pytanko do tematu, w jednym z pierwszych postow, ktos zapytal o dolaczenie np. analogowego wskaznika wychylowego, jako wskaznik predkosci wiatrakow
    zainteresowal mnie ten pomysl, gdyz faktycznie za duzo diod juz psuje kompa...
    otoz moglby ktos mi jasniej opisac w jaki sposob mozna to podlaczyc? czy po prostu do wyjscia regulatora poprzez jakis rezystor czy trzeba dodatkowo cos kombinowac?
    i ewentualnie jakis prostszy regulator, ktory powoduje spadek napiecia mniejszy niz 0,5v, gdyz wszystkie uklady LM, oraz diody prostownicze, z tego co wiem powoduja dosyc znaczny spadek, a 1v w moim przypadku, po podkrecaniu procka, to jest kilka stopni mniej :)
    pozdrawiam, i licze na ewentualna pomoc

• #38 28 Lut 2007 01:10
    andro
    Poziom 10  

Niestety, odnośnie wskaźnika wychyłowego nic nie mogę pomóc.
    Natomiast chciałbym wrócić do mojego pierwszego postu. Nie wyraziłem sie dość jasno i teraz wystąpiły małe kłopoty.
    Otóż regulator ma tak na prawdę służyć, ale w laptopie. Oczywiście zrobiłem układ regulatora (na BD649) no i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie płyta główna, która wykrywa obecność wentylka, a właściwie jego nominalną prędkość przy starcie systemu (czy teź pobór prądu- nie wiem). Kiedy postanowiłem obniżyć napięcie zwykłym rezystorem, efekt był ten sam. Jedynym rozwiązaniem które działa,to zwarcie owego rezystora przy starcie systemu i rozwarcie po kilku sekundach, aby wentylek mógł spokojnie pracowac na niskich obrotach. Wszystko dobrze, tyle, że jak to zautomatyzować?

• #39 23 Kwi 2007 01:31
    wojcik89
    Poziom 12  

dołączam się do prośby o wrzucenie schematu płytki do regulatora z chipa
    potrzebuje.

• Fibaro
  • #41 21 Maj 2007 18:44
    CNK
    Poziom 10  

witam, czy jest jakiś progs, w stylu SpeedFana, ale do regulowania wentyla w zasiłce?

• #42 21 Maj 2007 20:44
    mariuz
    Poziom 32  

Owszem. Speedfan. Tylko musisz odpiąć wiatrak z zasialcza i podłączyć pod płytę główną taki z żółtym kabelkiem :P Najlepiej dorobić jakieś złącze na obudowie zasilacza.

Po prostu ten oryginalny w zasilaczu jest wpięty na stałe do +12V (zakłądając, ze masz typowy, ekonomiczny zasilacz :P )
    Bo pewnie te modele po 500zł mają jakieś "kosmiczne" technologie ;)

Najprościej, tak jak pisałem, zamiast orginalnego wstawić taki podpinany pod płytę główną

• #44 21 Maj 2007 22:58
    danlancher
    Poziom 27  

On nie zurzywa 6W tylko jego obciazenie max. wynosi 6W. Np. moj wentylator na procku ma ponad 3W (12V , 0.26A) Czyli mozna go obciazyc wiatraczkiem ktory pobiera 2x wiecej pradu niz moj...

• #45 21 Maj 2007 23:23
    jaga134
    Poziom 24  

Nie lubię komplikować sobie życia.Jednak ubigłego lata stwierdziłem,że temp.kompa jest dość wysoka.Ponieważ w obudowie miałem wolne miejsce przygotowane pod wentylator,wstawiłem tam wiatrak podłączony do zasilania 12V przy pomocy stabilizatora 7805.Wentylator jest do niego podłaczony prz użyciu trójstanowego przełącznika.I tak w poz 1 went,ma zasil,12V,poz.środkowa-wyłączony,poz.3 zas.5V.Te dwie prędkości w zupełności mnie zadowalają a sądzę,że maszynie też to wyszło na dobre.

• #46 11 Lip 2007 09:00
    p-p141
    Poziom 14  

Witam wszystkich!!!! Mam jedno pytanie czy ma może ktoś cały schemat takiego regulatora obrotów wentylatorów do PC, pod COM-a??????
    To bardzo pilne. Z góry dziękuję:D

• #47 12 Lip 2007 16:18
    mariuz
    Poziom 32  

jak to pod COM? Te regulatory to wpina się między płytę główną, a wiatraczek... Po co COM?

• #48 15 Lip 2007 02:36
    SławekX
    Poziom 15  

Witam.
    Przejrzałem wszystkie schematy - zarówno z tego wątku, jak i z tego.
    Wydaje mi się, że ten jest rozsądny ze względu na swoje właściwości - co o nim sądzicie?
    Potrzebuję 6 takich regulatorów (5 wiatraków 8cm obudowy i 1 12cm na radiatorze CPU). Pewnie nie będę wykorzystywał wszystkich, ale jak robić, to z zapasem - koszt niewielki i lepiej rozplanować to za jednym podejściem. Gotowe panele są drogie i mają do 4 regulatorów. Nie mam zamiaru stale regulowć temp. i wystarczy, że ją ustawię raz na jakiś czas - w zależności od hałasu i potrzeb.

• #49 25 Lip 2007 03:58
    SławekX
    Poziom 15  

wolfx7 napisał:
    A nie byłoby prościej kupić wiatrak z regulacją obrotów :?: Np. http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_moddi...Arctic_Cooling_Fan_Pro_TC/pelny,id,13501,s,1/
    Pozdrawiam :D
    He, he, dzięki, ale nie zrozumiałeś:
    1. Wszystkie moje wiatraki mają taką regulację obrotów, która jest sterowana przez płytę główną.
    2. Chodzi o dodatkowe zmniejszenie obrotów 6-u wiatraków i to nowych i dobrych (w tym jeden 12cm).
    3. Przykładowe fabryczne rozwiązania:
    a). Pentagram Freezone Fan Speed Controller 2 Black
    b). Akasa panel 5,25" Control PRO LCD
    ... i właśnie o taki panel, ale z sześcioma potencjometrami chodzi. :D
    Jak widzisz, gotowych takich bajerów nikt jeszcze nie robi a nawet jeśli by był, to cenę możesz sobie wyobrazić na podstawie produktów Akasy.:D
    ------------
    Edycja:
    ... a jednak robi i to akurat na 6 + czytnik kart pamięci:
    SCYTHE Kama-Panel
    Nic dziwnego, że "Nie było ofert kupna", bo cena chora - mogę mieć za 125zł i chyba się skuszę, bo wziąwszy pod uwagę niezły czytnik i całą resztę (choćby dołączony zestaw kabelków i estetykę wykonania) chyba warto. Stracę satysfakcję, ale materiały + robocizna + bieganie za pierdułkami i t.d... Czytnik i tak miałem kupić, więc raczej niewiele bym oszczedził robiąc coś takiego samemu. :D

• #50 22 Sty 2008 22:08
    Genesis72
    Poziom 11  

Czy mozna regulator od @danlancher'a podpiac pod silniczek 12 V DC 2 Amperowy?
    Przeczytalem, ze LM317 mozna obciażyc 1.5 ampera
    co trzeba zrobic, aby uklad obciazyc 2 amperami
    Sorry za takie banalne pytanie, ale jestem zielony z elektroniki

• #51 06 Kwi 2008 12:14
    krismax29
    Poziom 1  

a ma ktoś może schemat ten z strony chipa z regulatorem obrotów sterowanym przez com?? i Mogł by mi podesłać krismax29(malpa)wp.pl

• #52 10 Kwi 2008 18:57
    slon78
    Poziom 2  

Ponawiam prośbę kolegi krismax29 .

• #53 11 Kwi 2008 15:31
    ArturZy
    Poziom 17  

Poniżej zamieszczam schemat o który prosicie. Wykonałem już kilka takich sterowników i działają one bardzo fajnie.

Regulator obrotów wentylatora PC

• #54 12 Kwi 2008 10:31
    slon78
    Poziom 2  

Wielkie dzięki szanownemu koledze.Występuję z jeszcze jedną prośbą odnośnie rysunku płytki.Jestem amatorem jeżeli chodzi o przeniesieniu schematu na laminat,a o ile bym to zrobił była by to dość duża płytka.

• #55 12 Kwi 2008 13:30
    ArturZy
    Poziom 17  

Ja osobiście robiłem to na płytce uniwersalnej dostępnej w każdym elektroniku.

• #56 12 Kwi 2008 19:59
    lukaslab
    Poziom 11  

a można tym regulować obroty wiatraczka w zasilaczu :?:

• #57 12 Kwi 2008 20:16
    sk700
    Poziom 29  

Oczywiście, że można jednak musisz w tym celu zerwać plomby... Otwierasz zasilacz i przecinasz kabel od wentylatora. Następnie lutujesz te kable do innego, dłuższego kabla, który podłączasz do regulatora...
    PS Nie zapomnij o odpowiednim zaizolowaniu przewodów.

• #58 19 Kwi 2008 12:04
    przemcio.18
    Poziom 13  

witam jestem początkującym elektronikiem i mam pytanie do kolegów czy moge jako stabilizator zastosowac IRF520 do tych najprostrzych schematów bez czujnika ciepla?? np zamiast LM317

• #59 16 Maj 2008 13:56
    krantz
    Poziom 2  

Witam wszystkich!!!

Ja dopiero zaczynam przygode z elektrotechnika, ale jestem goraco tym zainteresowany. W szczegolnosci zainteresowal mnie ten uklad z Chipa. I tutaj pojawia sie moja serdeczna prosba: Moglby ktos sporzadzic liste rzeczy ktore trzeba kupic do tego projektu. Wiem ze to troche roboty, ale ja jeszcze nie mam o tym pojecia (mam nadzieje ze to sie jak najszybciej zmieni).

Wielkie dzieki

• #60 03 Cze 2008 21:44
    Vsad
    Poziom 19  

Ma może ktoś schemat z potencjometrem do regulowanie temperatury do jakiej ma chodzić wiatrak
    chodzi o to ze jak dany element osiągnie np. 20 stopni to wiatrak sie włącza jak ma 19 stopni to sie wyłącza

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo