Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów wentylatora PC

Kaz K 08 Lip 2008 08:45 157285 82
  • #61 08 Lip 2008 08:45
    vir
    Poziom 1  

Zrobilem uklad taki jak podeslal danlancher i musze przyznac, ze dziala super. Brakuje mi tylko tego, zeby wiatrak wylaczal sie ponizej jakiegos napiecia (powiedzmy 6.5V). Jak to uzyskac? Myslalem o wpieciu diody zenera szeregowo z wiatrakiem. Dobrze kombinuje?

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
  • #62 03 Wrz 2008 18:50
    BaGRoS
    Poziom 12  

Panowie dwa pytania.
    1. gdzie kupować NTC takie w folijkach cienkie?
    2. Czy widzieliście schemat z czujnikiem temperatury i ustawianym zakresem obrotów? Np. 40 stopni - 1000 obrotów, 70 stopni - 2000 obrotów ? Ewentualnie z regulowanym zakresem napięcia w zależności od temperatury?

• Computer Controls
  • #65 18 Lis 2008 13:06
    jerrykal
    Poziom 1  

Witam wszystkich forumowiczów.
    Konstruuję zminimalizowana obudowę ze standardowych elementów - będzie ciasna, z "ogrzewających" wyciszających materiałów, zatem musi być dobrze wentylowana. Mam rozpisane wentylatory na 3 sekcje i zależy mi na regulatorze ich obrotów. Niestety wszystkie, nawet najlepsze regulatory na stabilizatorach napięcia wydzielają dodatkowe waty ciepła, których w mojej konstrukcji musze unikać.
    Pytanie - dysponuje ktoś może schematem lub pomysłem na regulator oparty na NE555 z czujnikiem temperatury i regulacja progów?
    Będę zobowiązany za pomoc.

• #66 28 Sty 2009 14:25
    Damianmd
    Poziom 11  

Do regulacji procka polecam schemat j.w z diodą krzemową
    żeby regulacja była płynna zastosowałem sprzężenie zwrotne (ujemne) 10k ohm bardzo super polecam

• #67 29 Lis 2009 13:00
    marekd230
    Poziom 1  

Witam.
    Zaczynam przygodę z elektroniką i zmontowałem układ podany na początku tego tematu
    Regulator działa poprawnie i chciałbym zrozumieć jego działanie. Jeśli ktoś miałby chwilkę to proszę o krótkie wyjaśnienie zasady działania tego układu.

Pewnie nie chce się wam wyjaśniać tak prostych, rzeczy. Próbuje zrozumieć działanie tych tranzystorów, ale jakoś nie potrafię. To może ktoś chociaż by podpowiedział jak w tym układzie ustalić początkowe obroty wentylatora. Próbuje je zmniejszyć ale jakoś mi nie wychodzi.

• #68 29 Gru 2009 10:47
    wobo
    Poziom 2  

marekd230 napisał:
    Witam.
    Zaczynam przygodę z elektroniką ... i chciałbym zrozumieć jego działanie. Jeśli ktoś miałby chwilkę to proszę o krótkie wyjaśnienie zasady działania tego układu.

Pewnie nie chce się wam wyjaśniać tak prostych, rzeczy. Próbuje zrozumieć działanie tych tranzystorów, ale jakoś nie potrafię. To może ktoś chociaż by podpowiedział jak w tym układzie ustalić początkowe obroty wentylatora. Próbuje je zmniejszyć ale jakoś mi nie wychodzi.

Proszę bardzo - to zwykły wzmacniacz różnicowy
    Tu masz pokaźny opis -> http://home.agh.edu.pl/~maziarz/LabPE/wzmroznicowy.html
    Teszta, to już chyba jasna??
    Jeśli nie to wtórnik emiterowy Wzmacniacz w układzie OC -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lny_kolektor

pozdrowienia
    wobo

• #69 08 Mar 2010 09:07
    Crinlord
    Poziom 2  

danlancher napisał:
    Tu jest fajny regulatorek ;)

Witam,

Mam pytanie dotyczące tego schematu. Do czego służy zawarty w nim kondensator i czy można go pominąć? Chcę zbudować na jednej płytce kontroler dla czterech wentylatorów, z możliwością przełączania między termistorem a potencjometrem z wyłącznikiem, dla każdego wentylatora. Układ opierałby się na ośmiu tranzystorach LM317T.

• #70 28 Maj 2010 01:05
    Dany_K
    Poziom 2  

Witam!!

A mam pytanko - czy moznaby dorobic do takiego regulatora obrotow jakis wyswietlacz ktory bedzie pokazywac liczbe obrotow?? Jesli tak to w jaki sposob? Czy moze to byc wyswietlacz lcd?? Z gory dzieki!

• #71 21 Cze 2010 12:22
    Boruc95
    Poziom 10  

Witam.
    A ja mam pytanie trochę z innej beczki... A mianowicie, mam wentylator (duuży) pobiera 5A i chce do niego dorobić regulator obrotów. Tylko, że te oparte na LM317 są chyba za słabe... Ma ktoś jakiś pomysł jak to rozwiązać?
    Z góry dzięki.

P.S. z wentylatora wychodzą tylko 2 kable + i -

• #72 07 Sie 2010 01:26
    chomarus
    Poziom 2  

Mam pytanko do schematu Damianmd z tej niemieckiej strony.
    Wygląda to bardzo ok.
    Domyślam się że poprzez T1 ustawia się temp. załączenia - dobrze myślę?
    Potem wraz z temp. obroty rosną. Jeśli T1 reguluje próg załączenia od termistora to gdzie można wyregulować minimalne napięcie wentylatora przy załączaniu?
    Potrzebuję taki układ do chłodzenia szafki AV.

• #73 13 Sie 2010 14:49
    odiss
    Poziom 10  

Witam,
    miałem podobny pomysł, aby zrobić sobie regulator obrotów wiatraków do komputera (taki na własne potrzeby, bo te w sprzedaży mi nie odpowiadały), ale w międzyczasie wygoglałem takie coś;

Regulacja prędkości obrotów wentylatora CPU w programie SpeedFan
    http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=46358

WNIOSEK - rozumiem, że być może chodzi o to żeby samodzielnie czegoś dokonać, ale po co...? po raz setny odkrywać Amerykę ;)
    teraz wszystkie niezbędne elementy znajdują się na płycie głównej i jeśli chodzi o regulację i pomiar temperatur. Wystarczy soft bez kabli i lutowania płytek. Tajniej nie będzie, bo soft jest nawet za free!

pozdrawiam!

• #74 30 Sie 2010 11:41
    Kocior44
    Poziom 2  

Witam!

Przymierzałem się do samodzielnego zmontowania regulatora, ale niechcący kupiłem tanio Pentagram Freezone Speed Fan Controller 2, przeznaczony do zatoki 3,5 cala.

Niestety nigdzie nie mogę znaleźć maksymalnego prądu, który mogę przez niego przepuścić, a mam do regulowania wentylatorek 12v 0,65A. Zazwyczaj takie regulatorki mają ok. 6W max, czyli 0,5A.

Ktoś zna maksymalną wartość prądu?

• #75 11 Wrz 2010 21:08
    Virus19
    Poziom 16  

Crinlord napisał:
    danlancher napisał:
    Tu jest fajny regulatorek ;)

Witam,

Mam pytanie dotyczące tego schematu. Do czego służy zawarty w nim kondensator i czy można go pominąć? Chcę zbudować na jednej płytce kontroler dla czterech wentylatorów, z możliwością przełączania między termistorem a potencjometrem z wyłącznikiem, dla każdego wentylatora. Układ opierałby się na ośmiu tranzystorach LM317T.

Niweluje zakłócenia docierające z sieci do stabilizatora... LM317T to nie tranzystor tylko stabilizator.... i nie rozumiem dlaczego 8 sztuk skoro 4 wentylatory...

• #76 01 Sty 2011 17:16
    T-play
    Poziom 14  

Ja jeszcze odnośnie tego ^, wymontowałem termistor ze starego zasilacza komputerowego i okazało się, że schemat działa "odwrotnie" wentylator zwiększa obroty gdy rezystencja rośnie, a rezystencja (termistora) rośnie gdy temperatura spada, więc jak to teraz odwrócić ? (na co mi układ, który załącza wentylatory gdy komputer jest zimny a wyłącza kiedy jest ciepły?)
    (przepraszam za odkop)

• #77 01 Sty 2011 17:51
    kazkowicz
    Poziom 14  

Zamień miejscami R1 i R2. Może być konieczna korekta wartości R2.

• #78 01 Sty 2011 20:05
    T-play
    Poziom 14  

No teraz działa prawidłowo, dzięki za pomoc...
    A tak (nawiasem) to zmieniłem tylko miejsca i wyregulowałem potencjometrem termistor i jest ok, nie zmieniałem wartości R2...

• #79 11 Cze 2011 14:30
    Kaz K
    Poziom 20  

Hmm temat chłodzenia to temat rzeka , ciągle coś nowego można wymyślić.

• #80 30 Cze 2011 15:18
    Chrusta
    Poziom 22  

Witam.

Znalazłem w sieci taki schemat:

Był jednak tylko schemat, żadnego opisu, nic. Mam pytanie: jako czujnik temperatury w tym układzie pracuje tranzystor T8 - BD135?
    I jak by ktoś miał stronę, skąd pochodzi ten schemat, albo rysunki płytki drukowanej, to dobrze jak by się podzielił linkiem : ).

Chyba, że ktoś zna jeszcze prostszy układ włącznika termicznego z wykorzystaniem np. diody jako czujnika (termistora żadnego nie mam, a nie chce mi się jechać 40km do sklepu elektronicznego)...

Z góry dzięki.

• #81 12 Gru 2011 00:47
    pathirrus
    Poziom 11  

Chrusta napisał:

Chyba, że ktoś zna jeszcze prostszy układ włącznika termicznego z wykorzystaniem np. diody jako czujnika (termistora żadnego nie mam, a nie chce mi się jechać 40km do sklepu elektronicznego)...

Na 1 stronie jest schemat ukłądu z wykorzystaniem diody:

A ja mam pytanko co do tego schematu:

Czy jeśli dam napięcie zasilania ukl;adu 24V to jakie elementy trzeba jeszcze wymienić? Bo mam wiatraczek na takie napięcie właśnie i nie wiem, czy są potrzebne w związku z tym jakies zmiany.
    Pozdrawiam

• #82 16 Sty 2012 19:24
    AMON86
    Poziom 22  

Witam.
    Chciałem za pytać czy te regulatory działają tak, że wentylatory działają cały czas. Z tym, że przy niskiej temperaturze obroty są niskie, a przy wisokiej obroty się zwiększają.
    I czy przy tym układzie można zamiast LM35 dać termistor?

• #83 01 Kwi 2012 18:16
    123XmaX
    Poziom 12  

Witam!

Mam pytanie odnośnie tego schematu:

Po złożeniu go działa odwrotnie - im jest cieplej tym napięcie spada. Myślałem na początku, że coś źle zrobiłem. Stworzyłem taki sam schemat w programie Eagle i zaprojektowałem taką samą płytkę, jaką zbudowałem na płytce uniwersalnej. Okazuje się, że wszystko jest na swoim miejscu. Spotkał się już ktoś z takim problemem w tym układzie?

Pozdrawiam!