Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw głośnomówiący - Prosty wzmacniacz m.cz do domofonu

03 Paź 2012 21:31 2346 8
  • Poziom 27  
    Witajcie, potrzebuje jakiegoś sprawdzonego wzmacniacza m.cz który mógłbym wykorzystać do budowy zestawu głośnomówiącego do starego domofonu. Domofon użytkuje osoba słabo słysząca. Chciałbym do domofonu dobudować wzmacniacz i wyprowadzić na zewnątrz głośnik powiedzmy 0,5W 8ohm.

Może ktoś poratować schematem?
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 19  
    Zależy od źródła. Możesz najpierw ustawić gain na 20, i tak na wejściu nieodwracającym (+) wzmacniacza dajesz tak jak w schemacie potencjometr i regulujesz. Jeśli na pełnym wysterowaniu nadal za cicho, zwiększaj jeszcze gain, dopóki nie zacznie charczeć (tzn przesteruje się).

Pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    Kiedyś zbudowałem sobie na TDA2003, wyciągając gotowy moduł wzmacniacza mocy z taniego radyjka samochodowego. Sprzężeń nie mam, bo do prowadzenia rozmowy używam przycisku nadawanie-odbiór. Przy furtce jest jedynie głośnik, który służy jednocześnie jako mikrofon.
    Gdybyś chciał jednak zrobić domofon, który nie wymaga przyciskania do prowadzenia rozmowy, to powinieneś użyć specjalizowanego układu scalonego stosowanego w stacjonarnych aparatach telefonicznych. O ile dobrze pamiętam to MC34018 jest takim układem. Oczywiście załatwia on tylko automatyczne przełączanie kierunku rozmowy, a wzmacniacz i tak jest konieczny.
  • Poziom 34  
    To wymaga ukladu elektronicznego pracującego z linią domofonową symetryczną w układzie mostkowym .Po prostu musi to być układ w którym wyeliminowna jest możliwość sprzężenia się mikrofonu z głośnikiem.Dla domofonów -ze względu na asymetryczne linie - bardzo trudno jest zrealizować takie zadanie.
    W liniach telefonicznych -które są symetryczne z natury - można przystawki głośnomówiace stosować .
    Biorąc pod uwagę stosowanie tzw. kabelków domofonowych wielożyłowych -nie parowych -mozliwości żadnych nie ma. Jest jeszcze mozliwość wzmocnienia
    głosu dla samej słuchawki -ale ubytki słuchu są różne i nie stałe w ciagu dnia.
    Jedyny patent to ZYBEX i dyscyplina rozmówcy .
  • Poziom 27  
    Tak tak, myślałem o samej słuchawce.
    Chcę to zrobić w ten sposób, zabuduje przekaźnik przełączający głośnik (na wzmacniacz m.cz i głośnik zewnętrzny) i mikrofon (przełączający się na drugi mikrofon obok głośnika zewnętrznego).
    Mniej więcej tak, przychodzi osoba w pełni sprawna, podnosi słuchawkę i rozmawia normalnie. Przychodzi osoba niepełnosprawna, naciska np pedał na podłodze i domofon przełącza się na zewnętrzny głośnik ze wzmacniaczem i wbudowany obok niego mikrofon. Głośnik wzmocnię ale mikrofon tylko będzie się przełączał na inny skierowany w stronę stojącego rozmówcy. Myślę że to wystarczy. Wzmocnienie chcę zrealizować za pomocą wspomnianego wyżej LM386
  • Użytkownik usunął konto