Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fonko - Awaria sprężarki w FONKO FO-D094LG -jakaś rada?

04 Paź 2012 12:24 1767 6
  • Poziom 8  
    Witam!
    Pół roku temu pomogliście mi z ta klimą słusznie sugerując wówczas wymianę bezpieczników topikowych w jednostce sterującej. Problem zniknął i klima chodziła sprawnie całe lato.
    Teraz znowu wywinęła numer. Mianowicie przestała chłodzić. Jak się okazuje, nie włącza się wcale sprężarka. Moduł sterujący daje impuls na sprężarkę, ale ona tylko zamruczy na sekundę i nie załącza się wcale. Diagnoza fachmana jest taka, że klima do wymiany.
    Poprzednio też to sugerował, ale jak się okazało wystarczyło wymienić bezpiecznik za 50 gr. i po sprawie.
    Dlatego mam pytanie do Was. Czy może istniec inna przyczyna nie załączania się spreżarki? Jeśli rzeczywiście sprężarka padła na amen, to czy da się to jakoś zregenerować, ewentualnie wymienić samą sprężarkę?
    Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi!!!!
  • Poziom 8  
    Gdzie znajdę ten kondensator kolego? Jak sprawdzić? Kompletnie się na tym nie znam, a fachowcy znają jedynie rozwiązanie pod tytułem "kupić nową klimę".
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Kondensator znajdziesz w jednostce zewnętrznej - ten większy, drugi mniejszy jest od silnika wentylatora. Jest on połączony ze sprężarką [uzwojeniem].

Najprostsze sprawdzenie bez miernika pojemności to: wymontować, podłączyć na kilkanascie sekund pod 230V, potem zewrzeć izolowanym wkrętakiem - powinna przeskoczyć iskierka.
    Uwaga na bhp - zdejmij zasilanie z klimy na demontaż i sam test też ostrożnie.

Jesli nie chcesz sie bawić to sprawdź wartość pojemności na obudowie i kup od razu nowy w sklepie elektrycznym. Koszt ok. 20,-. Obstawiam 20 lub 25uF, Ważne by na 450V.

W czasie rozbierania może się okazać, że są upalone przewody lub styki przy nim i to może być przyczyna a kondensator sprawny. Wtedy wymień przewody - daj min. o tym samym przekroju lub grubsze. Być może potrzebny konektorek nowy - ważny dobryzacisk i styk.
  • Pomocny post
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    Uwaga! czasami w jednej obudowie są dwa kondensatory jeden od sprężarki drugi od silnika wentylatora. Najlepiej weź miernik do pomiaru kondensatorów zakładam że tam nie będzie większy kondensator niż 35 mikro faradów.
  • Poziom 8  
    Wszystkim wielkie dzięki! Sprawdziłem kondensator metodą "na styk" i rzeczywiście był martwy. W domu znalazłem 20uf, podpiąłem i SUKCES! Sprężarka ożyła! :)
    Kupię na allegro 30uf bo taki tam własnie był a u mnie w mieście jest z tym problem. Póki klima chodzi na 20uf.
    Raz jeszcze wielkie podziękowania!!
  • Poziom 16  
    Proponuję nie używać klimy do momentu zamontowania odpowiedniego kondesatora.
    Możesz uszkodzić sprężarkę.