Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Technics Su-8055k pali bezpiecznik.

artuditu.of 04 Oct 2012 14:53 2856 3
    artuditu.of
    Level 9  
    Witam. Posiadam wzmacniacz technicsa 8055k. Po włączeniu pali on bezpiecznik sieciowy. Sprawdziłem wszystkie przewody są ok. Wymieniłem już tranzystor mocy i końcówki mocy bo były walnięte, ale dalej to samo. Mostek gretza i wszystkie diody są dobre. Podejrzewam, że mogłoby coś się stać z pokrętłem do nastawy napięcia : 110V, 120V, 230V, 240V, lub cały trafo szlag trafił. Miałem pomysł aby zrobić to na "sztywno" czyli żeby wywalić te pokrętło i połączyć tak aby cały czas było na 240V.
    Nie wiem jednak jakie przewody tam połączyć a jest tam 8 wyjść. Próbowałem sprawdzić miernikiem jakie wyjścia z tego pokrętła łączy przy danym ustawieniu lecz przy każdym łączy prawie wszystkie, chyba tak nie powinno być. Tutaj zwracam się z prośbą o pomoc jak to można zrobić. Ewentualnie co innego zrobić jeśli ktoś ma jakieś propozycje. Tutaj schemat do tego wzmacniacza : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3729605
  • Helpful post
    Olek II
    Moderator
    Według schematu to odłącz od przełącznika ORN z Yel i połącz ze sobą, a napięcie 240V tak jak jest teraz tzn. punkt 91 i 92. Pozostałe przewody odłącz od kostki przełącznika i zaizoluj. Mało prawdopodobne by ten przełącznik był uszkodzony. Ale aby dokładnie sprawdzić czy to wina transformatora, to odlutuj jeden przewód od wtórnego uzwojenia które idzie na prostownik. Jeśli bezpiecznik się nie spali, to trafo jest ok, a może być uszkodzony główny kondensator elektrolityczny C501.
    artuditu.of
    Level 9  
    No więc przęłącznik był zepsuty bo nie podawał odpowiedniego napięcia na układ ale już połączylem na stałe aby podawał 240V tak jak napisał kolega wyżej, podaje już dobre napięcie i nie pali bezpiecznika, jednak wzmacniacz nadal sie nie włącza. Proszę o jakieś sugestie co to może być i co sprawdzić.

Ok kolejny problem, który wyniknął to tranzystor mocy, który wymieniłem otóż pierwotnie był to 2SD762-Q/R , zamontowałem zamiennik BD535 jednak nie jestem pewien czy jest on odpowiedni i czy to nie on powoduje problemy ponieważ jest on zamiennikiem do 2SD762 (bez tej literki Q albo R) robi to jakąś wielką różnice ? bo nigdzie nie mogę znaleźć specyfikacji tranzystora z tą literką. Proszę więc o pomoc.