Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L450D-11V - Laptop się nie uruchamia

04 Paź 2012 16:59 3183 12
  • Poziom 7  
    Witam

Mój laptop to Toshiba Satellite L450D-11V.

Wylała mi matryca wczoraj wieczór i dzisiaj chciałem zobaczyć jaki jest model więc wyciągnąłem i włożyłem ją z powrotem ale komp się nie chce uruchomić.
    Po włączeniu przycisku "start" słychać ale bardzo cicho, że wiatrak na procesorze próbuje przez około sekundę uruchomić się po czym wyłącza się i podobnie ma się sprawa z napędem DVD. Co do diód (z przodu panelu) to świeci tylko dioda od ładowania i bardzo bardzo słabo dioda od baterii.
    Po za tym kompletna cisza. Podmieniłem pamięć ze starego lapka lecz nic nie dało.
    Martwi mnie to, że mogła paść płyta główna. Zastanawia mnie również czy nie poszło jakieś zwarcie z zasilania matrycy na płytę główną i stąd ta cisza.
  • Poziom 13  
    Odepnij matrycę (pod klawiaturą powinna być wtyczka w tym modelu) i odpal na jakimś zewnętrznym monitorze lub ewentualnie bez i sprawdź czy się normalnie uruchomi.
    Odpal bez baterii.
    Odpal tylko na baterii.
  • Spec od komputerów
    Czy robiłeś to przy wyjętej baterii i odpiętym zasilaniu?
  • Poziom 7  
    A więc:
    Zciągnąłem klawiaturę i odpiąłem monitor i próbowałem odpalić na zasilaczu i nic. Natomiast na baterii mamy klapę bo padła i nie reaguje nawet na zasilacz który powinien ją ładować mimo że jest laptop wyłączony. Ciagle świeci dioda od zasilacza jak jest podpięty reszta klapa.

Co do odpalenia na innym monitorze to nie jestem w stanie tego zrobić ale powinien spokojnie odpalić bez monitora.
    Więc problem będzie gdzieś w okolicy zasilania. Będę musiał go rozkręcić i pobawić się miernikiem. Może wywaliło bezpiecznik?
  • Poziom 43  
    gurol4810 napisał:
    Będę musiał go rozkręcić i pobawić się miernikiem. Może wywaliło bezpiecznik?

Nie bezpiecznik tu będzie winien.
  • Poziom 13  
    Tam nie ma bezpiecznika niestety. Są przeróżne zabezpieczenia przeciwzwarciowe, np. takie które wyłączają laptopa. To, że świecą się diody oznacza, że na 19ce raczej zwarcia nie ma to, że wyłącza się sekundę po odpaleniu wentylatora i napędu sugeruje, że zwarcie może być gdzieś pod sam koniec power sequence'a, gdzieś na napięciach VS, może właśnie GPU_CORE. Możliwości jest multum, a ja tak na odległość tylko czysto spekuluje.

Czy jak boro1234567 już zapytał, grzebałeś wcześniej przy odpiętym zasilaniu? Czy miałeś na ręce opaskę ESD, albo chociażby dotknąłeś kaloryfera przed grzebaniem?
  • Poziom 7  
    Grzebałem w lapku przy włożonej baterii a co do ładunku elektrostatycznego hmmm chyba się "nieodgromiłem" ale sam laptop nie był rozkręcany.
  • Poziom 13  
    No to ja obstawiam KBC, takie dosyć duże, 128 nóżek, do zdjęcia tylko hotem i ciężkie do wlutowania (chociaż widziałem orłów co mierzyli się na czas z wlutowywaniem tego ;]). Ale to oczywiście tylko czcze dywagacje na odległość ;] musiał bym pomacać i pomierzyć by coś wiedzieć na pewno.
  • Poziom 7  
    Jeszcze zauważyłem że podczas uruchamiania świeci (przez pół sekundy) dioda na klawiaturze obok klawisza F10 co normalnie raczej nie świeci.
  • Poziom 13  
    No właśnie. KBC(Keyboard Controller). Chociaż zadań ma o wiele więcej niż tylko obsługa wbudowanej klawiatury, stanowczo za dużo... Jak podłączysz klawiaturę na USB to pewnie dioda od tego samego nie będzie się świecić.
    Na szybko możesz jeszcze zresetować biosa przez wyjęcie baterii po rozkręceniu lapka, nikłe szanse, że wystarczy.
  • Poziom 7  
    Lapka rozkręcę jutro bo dzisiaj już mi się go nie chce robić. Za dużo pecha jak na jeden dzień:(
    A jeśli chodzi o kontroler KBC to wymiana mniej więcej w jakim przedziale się zamyka?
  • Poziom 13  
    Zależy od serwisu ;]. Sam układ nie jest drogi a wymiana gdy ma się ździebko wprawy trwa z 10 min., nawet krócej jak go położą tylko hotem na starą cynę. Może ze 100-150zł Cię to wyniesie.
  • Poziom 7  
    W celu zamknięcia tematu. Laptop był w serwisie ale panowie nic nie wykombinowali a dodatkowo ułamali jeden z zawiasów. Na allegro kupiłem płytę a swoją starą odsprzedałem, także koszt naprawy to 270pln.
    Tak więc pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem.