Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Barcus Berry 3000A (wzmacniacz/EQ) na stripboardzie

04 Paź 2012 18:59 1911 6
 • Poziom 7  
  Cześć,

  znalazłem w internecie schemat wzmacniacza BB3000A, który chciałem użyć do nagłośnienia akustyka przez piezo. Zacząłem robić kopię, poprawioną na innym forum DIY (schemat w załączniku - czerwone, to poprawki) - na wzmacniaczu operacyjnym NE5532. Zrobiłem schemat na stripboard, wedle tego wyżej (załączam go - wg mnie wszystko jak należy), polutowałem i chciałem odpalić najpierw bez potencjometrów EQ (nie było to najmądrzejsze, wiem) - przez moment działało bez szumów, ale potem się pojawiły (jakby poszedł kondensator, ale sprawdziłem i żaden nie zwiera). Sygnału nie przenosi w ogóle. Kupowałem głównie kondensatory foliowe, oznaczone jak się domyślam "fol." na schemacie, ale być może chodzi o jakieś inne. Bardzo proszę o pomoc, a mam nadzieję, że wkrótce temat pojawi się w DIY ; ).

  Barcus Berry 3000A (wzmacniacz/EQ) na stripboardzie Barcus Berry 3000A (wzmacniacz/EQ) na stripboardzie

  Pozdrawiam,
  Paweł
 • PCBway
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Zacznij od sprawdzenia czy wzmacniacze żyją - sprawdź napięcie w punkcie sztucznej masy (na kondensatorze C8) a potem na wyjsciach wzmacniaczy - w tych trzech przypadkach opwinno być tam około połowy napięcia zasilania.
 • PCBway
 • Poziom 7  
  Na wyjściu pierwszego wzmacniacza (pierwsza nóżka z lewej) jest 4,7V, na C8 4,5, ale na wyjściu drugiego (druga od góry z prawej) już tylko 1,5V. Sprawdzałem to na 2 układach bez żadnego sygnału na wejściu.
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  juj0 napisał:
  na wyjściu drugiego (druga od góry z prawej) już tylko 1,5V. Sprawdzałem to na 2 układach bez żadnego sygnału na wejściu.


  Sprawdź czy elektrolit na wyjściu nie jest przebity (wylutuj go).
 • Poziom 7  
  Wymieniłem elektrolit i teraz działa - dzięki serdeczne za pomoc. Czyli odpowiedź na pierwsze moje pytanie - kondensator elektrolityczny może być uszkodzony bez zwarcia (czy tak?). Natomiast jest też coś jakby wzmacniacz się zatykał - ułamek sekundy gra, a potem przestaje - czy to może mieć związek z zastosowanym wzmacniaczem operacyjnym, nie przystosowanym konkretnie do audio? Dzisiaj jadę na giełdę i kupię wzmacniacz OPA i ciekawe jak wtedy będzie działał

  A propos kondensatorów jeszcze - czy mogę wymiennie stosować elektrolity, ceramiki i foliowe, czy każdy jest lepszy do konkretnych zastosowań?
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  juj0 napisał:
  Czyli odpowiedź na pierwsze moje pytanie - kondensator elektrolityczny może być uszkodzony bez zwarcia


  Może - może dostać przerwy (nie w twoim przypadku).
  Może też być tak że testowany niewielkim napięciem omomiarki wygląda OK, a pod napieciem zbliżonym do znamionowego objawia się usterka.

  juj0 napisał:
  Natomiast jest też coś jakby wzmacniacz się zatykał - ułamek sekundy gra, a potem przestaje - czy to może mieć związek z zastosowanym wzmacniaczem operacyjnym, nie przystosowanym konkretnie do audio?


  Raczej nie, może być związek z brakiem kondensatora blokującego zasilanie, umierającą bateryjką albo z wzbudzeniem w.cz. układu.


  juj0 napisał:
  A propos kondensatorów jeszcze - czy mogę wymiennie stosować elektrolity, ceramiki i foliowe, czy każdy jest lepszy do konkretnych zastosowań?


  Kontekst ustawmy na układy półprzewodnikowe audio.
  Ceramiczne - poniżej 1nF, większe pojemności są często z ceramiki ferroelektrycznej i nie powinny się znaleźć w torze sygnału, mozna nimi blokować zasilanie.
  Foliowe - mozna stosować w całym zakresie pojemności, z tym że przy pojemnościach poniżej 1nF mają indukcyjnosć wieksza od ceramików i stad w miejscach gdzie zabezpieczają przed wzbudzeniem w.cz. znaleźć sie nie powinny. Powyżej 1mikroF mają spore rozmiary geometryczne i sa kosztowne, więc jeśli się da - lepiej zastosować elektrolit.
  Elektrolity - stosujemy tam gdzie określona polaryzacja, a pojemność przekracza 1mikroF, tolerancja nie jest istotna dla działania układu.
 • Poziom 1  
  hello my name is David, I 'm Mexican
  Thanks for uploading this file
  unfortunately had too many errors
  I corrected every mistake and draw the PCB , is 100 % tested and is fully functional 100%
  without their help , I would have failed
  thanks i can send the PDF ,my e mail is melibre777(malpa)hotmail.com

  Dodano po 1 [minuty]:

  mega.co.nz/#!G9lwDYaA!-riEDInoUtd0K2sis5BftbnwrOUFF-HZgfrUMby2gF8

  Dodano po 1 [minuty]:

  this is the file , download ;)