Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Barcus Berry 3000A (wzmacniacz/EQ) na stripboardzie

04 Paź 2012 18:59 1911 6
  • Poziom 7  
    Cześć,

znalazłem w internecie schemat wzmacniacza BB3000A, który chciałem użyć do nagłośnienia akustyka przez piezo. Zacząłem robić kopię, poprawioną na innym forum DIY (schemat w załączniku - czerwone, to poprawki) - na wzmacniaczu operacyjnym NE5532. Zrobiłem schemat na stripboard, wedle tego wyżej (załączam go - wg mnie wszystko jak należy), polutowałem i chciałem odpalić najpierw bez potencjometrów EQ (nie było to najmądrzejsze, wiem) - przez moment działało bez szumów, ale potem się pojawiły (jakby poszedł kondensator, ale sprawdziłem i żaden nie zwiera). Sygnału nie przenosi w ogóle. Kupowałem głównie kondensatory foliowe, oznaczone jak się domyślam "fol." na schemacie, ale być może chodzi o jakieś inne. Bardzo proszę o pomoc, a mam nadzieję, że wkrótce temat pojawi się w DIY ; ).

Barcus Berry 3000A (wzmacniacz/EQ) na stripboardzie Barcus Berry 3000A (wzmacniacz/EQ) na stripboardzie

Pozdrawiam,
    Paweł
  • PCBway
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Zacznij od sprawdzenia czy wzmacniacze żyją - sprawdź napięcie w punkcie sztucznej masy (na kondensatorze C8) a potem na wyjsciach wzmacniaczy - w tych trzech przypadkach opwinno być tam około połowy napięcia zasilania.
  • PCBway
  • Poziom 7  
    Na wyjściu pierwszego wzmacniacza (pierwsza nóżka z lewej) jest 4,7V, na C8 4,5, ale na wyjściu drugiego (druga od góry z prawej) już tylko 1,5V. Sprawdzałem to na 2 układach bez żadnego sygnału na wejściu.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    juj0 napisał:
    na wyjściu drugiego (druga od góry z prawej) już tylko 1,5V. Sprawdzałem to na 2 układach bez żadnego sygnału na wejściu.

Sprawdź czy elektrolit na wyjściu nie jest przebity (wylutuj go).
  • Poziom 7  
    Wymieniłem elektrolit i teraz działa - dzięki serdeczne za pomoc. Czyli odpowiedź na pierwsze moje pytanie - kondensator elektrolityczny może być uszkodzony bez zwarcia (czy tak?). Natomiast jest też coś jakby wzmacniacz się zatykał - ułamek sekundy gra, a potem przestaje - czy to może mieć związek z zastosowanym wzmacniaczem operacyjnym, nie przystosowanym konkretnie do audio? Dzisiaj jadę na giełdę i kupię wzmacniacz OPA i ciekawe jak wtedy będzie działał

A propos kondensatorów jeszcze - czy mogę wymiennie stosować elektrolity, ceramiki i foliowe, czy każdy jest lepszy do konkretnych zastosowań?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    juj0 napisał:
    Czyli odpowiedź na pierwsze moje pytanie - kondensator elektrolityczny może być uszkodzony bez zwarcia

Może - może dostać przerwy (nie w twoim przypadku).
    Może też być tak że testowany niewielkim napięciem omomiarki wygląda OK, a pod napieciem zbliżonym do znamionowego objawia się usterka.

juj0 napisał:
    Natomiast jest też coś jakby wzmacniacz się zatykał - ułamek sekundy gra, a potem przestaje - czy to może mieć związek z zastosowanym wzmacniaczem operacyjnym, nie przystosowanym konkretnie do audio?

Raczej nie, może być związek z brakiem kondensatora blokującego zasilanie, umierającą bateryjką albo z wzbudzeniem w.cz. układu.

juj0 napisał:
    A propos kondensatorów jeszcze - czy mogę wymiennie stosować elektrolity, ceramiki i foliowe, czy każdy jest lepszy do konkretnych zastosowań?

Kontekst ustawmy na układy półprzewodnikowe audio.
    Ceramiczne - poniżej 1nF, większe pojemności są często z ceramiki ferroelektrycznej i nie powinny się znaleźć w torze sygnału, mozna nimi blokować zasilanie.
    Foliowe - mozna stosować w całym zakresie pojemności, z tym że przy pojemnościach poniżej 1nF mają indukcyjnosć wieksza od ceramików i stad w miejscach gdzie zabezpieczają przed wzbudzeniem w.cz. znaleźć sie nie powinny. Powyżej 1mikroF mają spore rozmiary geometryczne i sa kosztowne, więc jeśli się da - lepiej zastosować elektrolit.
    Elektrolity - stosujemy tam gdzie określona polaryzacja, a pojemność przekracza 1mikroF, tolerancja nie jest istotna dla działania układu.
  • Poziom 1  
    hello my name is David, I 'm Mexican
    Thanks for uploading this file
    unfortunately had too many errors
    I corrected every mistake and draw the PCB , is 100 % tested and is fully functional 100%
    without their help , I would have failed
    thanks i can send the PDF ,my e mail is melibre777(malpa)hotmail.com

Dodano po 1 [minuty]:

mega.co.nz/#!G9lwDYaA!-riEDInoUtd0K2sis5BftbnwrOUFF-HZgfrUMby2gF8

Dodano po 1 [minuty]:

this is the file , download ;)