Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele fotowoltaiczne, grzałka - jak zabezpieczyć się przed porażeniem?

elektrorajmek 07 Paź 2012 01:03 11967 55
  • #31 07 Paź 2012 01:03
    rysio68
    Poziom 14  

W sytuacji kiedy roboty moderują to forum , ja znikam jak kamfora. Pozdrawiam, i życzę
    wszystkiego dobrego.
    Te roboty nauczyłbym pojęcia "poczucie humoru" i myślenia.
    Szkoda, ale żegnajcie.
    Rysiek Giza

Moderowany przez retrofood:

Ostrzeżenie nr 1. Pkt 3.1.9 regulaminu.

• #32 07 Paź 2012 01:13
    mar_cik
    Specjalista elektryk

rysio68 napisał:
    A inwerter w tym przypadku, to już maksymalna niedorzeczność.

A niczym niekontrolowane podanie na grzałkę napięcia rzędu albo i więcej 280V to dorzeczność?
    Bawcie się ludzie bateryjkami i żaróweczkami od latarek a nie zabierajcie za instalacje, dobrze radzę i nie o Wasze życie mi chodzi tylko Waszych bliskich, nieświadomych idiotycznych pomysłów.

• #33 07 Paź 2012 08:40
    jekab
    Poziom 23  

mar_cik napisał:
    rysio68 napisał:

A niczym niekontrolowane podanie na grzałkę napięcia rzędu albo i więcej 280V to dorzeczność?
    Bawcie się ludzie bateryjkami i żaróweczkami od latarek a nie zabierajcie za instalacje, dobrze radzę i nie o Wasze życie mi chodzi tylko Waszych bliskich, nieświadomych idiotycznych pomysłów.

Zarzucanie Rysiowi68 braku wiedzy na temat elektryczności jest nie fair.

Jedyną rzeczą jaką bym się obawiał w takiej instalacji ,to wyładowania atmosferyczne.

• #34 07 Paź 2012 08:42
    retrofood
    Moderator

jekab napisał:
    mar_cik napisał:
    rysio68 napisał:

Jedyną rzeczą jaką bym się obawiał w takiej instalacji ,to wyładowania atmosferyczne.

Czyli Ty też uważasz, że żadne zabezpieczenia od paneli po grzałkę potrzebne nie są?

• #35 07 Paź 2012 09:05
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 07 Paź 2012 09:16
    jekab
    Poziom 23  

retrofood napisał:
    jekab napisał:
    mar_cik napisał:
    rysio68 napisał:

Czyli Ty też uważasz, że żadne zabezpieczenia od paneli po grzałkę potrzebne nie są?

Nie znam instalacji foto-galwanicznych.
    Wiec nie będę się wymądrzał.

Analogią jest mała lokalna sieć IT (np.medyczna),tylko że prądu stałego.

• #37 07 Paź 2012 10:02
    15kVmaciej
    Poziom 35  

rysio68 napisał:
    Tak samo , jak w tym wypadku napięcie 120v , o którym piszesz, że załatwia sprawę.
    Nie załatwia, dopiero 60v załatwia (pomieszczenie mokre, łazienka.)
    Mamy w tym wypadku do czynienia z obwodem separowanym. (Pomijam zagadnienia elektryczności statycznej)

120V załatwia sprawę. Doczytaj gdzie jest bojler.
    Nie zgodzę się że inwerter spełnia kryteria separacji. Nie tylko z powodu bardzo istotnego pominięcia. Izolację obwodu 12V czy 24V też należy sprawdzić przy napięciu 500V.

• #38 07 Paź 2012 10:33
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #39 07 Paź 2012 12:48
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Dyskutujących z werwą Kolegów (Kolegę Bronka również :D ) zachęcałbym do zerknięcia do normy PN-HD 60364-7-712 - "... Fotowoltaiczne (PV) układy zasilania".

• #40 07 Paź 2012 13:58
    15kVmaciej
    Poziom 35  

mar_cik napisał:
    normy PN-HD 60364-7-712

Czy polskie tłumaczenie też ma takie obrazki? :wink:
    Panele fotowoltaiczne, grzałka - jak zabezpieczyć się przed porażeniem?

• #41 07 Paź 2012 14:11
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Pewnie że ma. Nawet ładniejsze :D :D

• #42 07 Paź 2012 14:30
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Nie mam wersji 2007 ale to znaczy że jest przetłumaczona?

P.S. No to Kolega Bronek może naocznie stwierdzić czy panele można łączyć równolegle. :D

• #44 07 Paź 2012 14:46
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Fakt, mam wersję 2006. Przymierzałem się kiedyś do wersji 2007, tylko po wrzucieniu do koszyka miałem komunikat że dostępna jest w wersji angielskiej. :cry:
    Jeśli przetłumaczyli to dobrze, może się ludek z nią zapozna, niedroga.

• #45 07 Paź 2012 16:48
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #46 23 Lis 2012 18:54
    voytalo
    Poziom 25  

A ja mam pytanie z innej beczki. Kol. elektrorajmek jakiej mocy jest Twój system fotowoltaiczny? Jakie napięcie otwartego obwodu, jakie obciążonego mocą maksymalną? Jaka moc grzałki i jakie jej napięcie pracy? Pytam z ciekawości, już nie wnikając w temat nad jakim toczy się ta dyskusja:)

• #47 25 Lis 2012 08:42
    wawxx
    Poziom 16  

Witam!
    Pozwolę sobie przekazać trochę uwag praktycznych:
    1. mam instalację fotowoltaiczną w domku typu letniskowego używanego przez 3 - 4 dni w tygodniu od kwietnia do października. Łączna moc zainstalowanych paneli 1400 W, pojemność zainstalowanych akumulatorów 940 Ah, ładowarka akumulatorów Phocos 40A 24V, przetwornica 24Vdc 230Vac sinus 2,5 kW. Całość pracuje w układzie tzw. "zasilania autonomicznego"
    2. energię wykorzystuję do zasilania wszystkich odbiorników w domku oraz do podgrzewania wody w termie o pojemności 80l, którą zasila podwójna grzałka: 1500W 230V oraz dodatkowa 250W 30V.
    3. praktycznie fotowoltaika zapewnia całkowite zapotrzebowanie domku w energię elektryczną, w tym zasilanie chłodziarki oraz czajnika elektrycznego.
    4. terma potrafiła podgrzać wodę nawet do 70 stopni. W związku z tym zainstalowałem regulator temperatury z AVT i teraz w chwili obecnej w momencie przyjazdu na działkę cieszę się wodą o temperaturze 50 stopni.
    5. w celu optymalizacji grzałka niskonapięciowa zasilana jest bezpośrednio z solarów, a więc nie istnieje obawa, że całkowicie rozładuje akumulatory.
    6. praktycznie z sieci energetycznej obecnie korzystam tylko do zasilania 3-fazowej pompy głębinowej, która załącza się na okres 45 sekund kilka razy dziennie. Zużycie energii jest poniżej 1kWh na 3-4 dni.
    7. nad całością czuwa ATtiny2313, który automatycznie przełącza wszystkie obwody elektryczne z przetwornicy na zasilanie z sieci, o ile nastąpi ich rozładowanie do około 22V.
    8. w przypadkach nagłych tj. przyjazdu wielu gości, kiedy wzrasta zużycie ciepłej wody włączam grzałkę 1,5 kW.

Pozdrawiam
    Wojtek

• #48 25 Lut 2013 14:16
    elektrorajmek
    Poziom 9  

voytalo napisał:
    A ja mam pytanie z innej beczki. Kol. elektrorajmek jakiej mocy jest Twój system fotowoltaiczny? Jakie napięcie otwartego obwodu, jakie obciążonego mocą maksymalną? Jaka moc grzałki i jakie jej napięcie pracy? Pytam z ciekawości, już nie wnikając w temat nad jakim toczy się ta dyskusja:)

Moc maksymalna 8x230W=1840W
    Napięcie otwartego obwodu ok. 280V
    Napięcie obciążonego zmienia się w zależności od warunków nasłonecznienia - przy optymalnych warunkach dochodzi do 240V przy grzałce 1500W (230V).

• #49 01 Wrz 2013 21:13
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

15kVmaciej napisał:
    rysio68 napisał:
    Poza tym twierdzę, że w wypadku jeśli jest tak jak myślę, czyli panele bezpośrednio do grzałki

Chyba tylko Ty wpadłeś na tak mało efektywne wykorzystanie paneli.

A w cale nie tylko rysio68 wpadł na takie rozwiązanie.
    Ja od dobrych kilku miesięcy mam panele podłączone pod grzałki 230V. Działa i grzeje. Nie mam żadnego inwertera, Tylko układ PWM i termostat. A nawet PWM nie jest konieczny.
    I chyba to jest najekonomiczniejsze wykorzystanie prądu z paneli. Bo ładowanie aku i przetwornica na 230AC to duże straty, a inwerter większej mocy to kupa kasy do wydania. Najłatwiej i najtaniej panele podpiąć pod grzałki.

• #50 01 Paź 2013 16:03
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Ja zaś chcę zrobić coś takiego. Myślałem, że będzie ok jak zrobię samodzielnie, ale po przeczytaniu zaczynam się obawiać i pewnie wezmę jakowegoś elektryka. Chciałbym jednak aby wrócić do tematu. Elektrycy są czasem dobrzy a czasem źli i nic mi po ich pieczątce jeśli zrobią źle :( Czy mógłby ktoś zatem opisać ogólnie problem zabezpieczeń abym mógł "spojrzeć na ręce" elektrykowi i rozumieć co on robi ?
    Założenie jest takie, że np 2kW paneli dających napięcie stałe 200-280V jest podłączone bezpośrednio do grzałki w bojlerze.Wiem już, że to nieprawidłowe ale jak powinno być ? Bez szczegółów, tak ogólnie tylko. Chcę wiedzieć na co zwrócić uwagę.

• Pomocny post
    #51 01 Paź 2013 18:11
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Witam. Posiadam jedynie link do kompleksowego opisu zagadnienia w wersji angielskiej.
    Ale uważam, że dociekliwi poradzą sobie, bo można tam znaleźć trochę ciekawych informacji.
    Montaż i instalacje paneli fotowoltaicznych

• #52 01 Paź 2013 18:52
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Widzę, że to kompleksowy opis jak napisałeś :) Serdeczne dzieki !
    Na pierwszy rzut oka nie ma tam opisu naszego problemu, ale pewnie jak się wczytam (120stron to chwilkę potrwa) to pewnie znajdę jakieś rozwiązania.
    Lektura tak czy siak i tak bardzo przydatna bo jest opis prawie wszystkich elementów i problemów dla standardowego systemu solarnego :)

poza tematem : czytałem, że na elektrodzie można zaznaczyć, ze ktoś pomógł. Jak to zrobić ? Nie mam żadnego przycisku...nie ma żadnej opcji. Może tylko ten kto zadawał temat może to zrobić ? Przepraszam za off-topic. jeśli ktoś może pomóc początkującemu to będę wdzięczny a jeśli to kogoś irytuje, to oświadczam, ze to pojedyńcze pytanie i nie naśmiecę już więcej.

• #53 02 Paź 2013 00:15
    SeRgEy1989
    Poziom 15  

Ale piękny chaos :D
    Jak się zabezpieczyć? Zgłoś się do producenta swoich paneli o zabezpieczenie do danych paneli.
    napięcie 200-280.... twoja instalacja jest źle wykonana. Jak już ktoś wspominał na wyjściu z inwertera nie możesz mieć większej różnicy niż 230V+/- 10%.

• #54 02 Paź 2013 11:25
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Chyba nie doczytałeś. Napisałem :

Cytat:
    Założenie jest takie, że np 2kW paneli dających napięcie stałe 200-280V jest podłączone bezpośrednio do grzałki w bojlerze

Zatem nie ma inwertera a napięcie zmienia się z powodu zmian natężenia oświetlenia.

Dla prostoty można np założyć, że stałe napięcie 300V jest podawane na grzałki.

• #55 02 Paź 2013 17:41
    SeRgEy1989
    Poziom 15  

Czyli tzw. partyzantka....
    Zastanów się lepiej nad tym co robisz bo wiesz ze gdzieś dzwonią ale w jakim to kościele????

• #56 02 Paź 2013 19:45
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Lol.
    Ja rozumiem, że sposób jest nietypowy, ale napisałem przecież, że nie partyzantka, że wezmę elektryka z uprawnieniami. Chcę jednak dowiedzieć się na co zwrócić uwagę. Mam wrażenie, że nikt nie czyta pytania :(
    Może wina jest po mojej stronie bo je źle zadałem ?