Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł wejść analogowych SM 334 siemens + potencjometr

04 Paź 2012 21:17 6882 18
  • Poziom 15  
    Witam Posiadam w domu moduł wejść analogowych SM 334 i chciałbym do niego podłączyć potencjometr sprawdzić działanie podstawowe własności itd.
    Prosiłbym o jakieś podpowiedzi
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 29  
    Robisz dzielnik napięcia z 24V na 10V, chyba że masz zasilacz 10V pod ręką to tylko potencjometr i dajesz to na wejścia modułu. Jak masz dwa potencjometry to zrób jak na rysunku, powinno działać.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 16  
    I owszem, - z jedną uwagą - zastosuj potencjometry cermetowe i ekranowanie.
    W razie problemów, dobierz punkty połączeń 'mas'.
  • Poziom 15  
    W jaki sposób podłączyć do tego modułu Pt 100 dwu przewodowe ?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    PT 100 podłączasz między zacisk 3 i 4, pamiętając żeby zewrzeć na karcie 2 i 3, oraz 4 i 7, jeżeli używasz tylko jednej czujki, inaczej nie będzie działać.
  • Poziom 15  
    Cały czas jakieś problemy. Dzięki za pomoc Proat. Po dokonaniu podłączenie Pt 100 utworzyłem blok FC 105 aby przeskalować wartości PIW 288. Jednak do końca nie rozumiem tego skalowania. Na wyjściu RET VAL po wgraniu programu do sterownika i symulacji odczytuje wartość zero co oznacza błędna skalowanie. Dlaczego tak jest?
  • Poziom 15  
    Witam

Odczyt pomiaru z PT100 nie wymaga stosowania funkcji FC105.
    Wartość odczytaną z kanału wejściowego wystarczy podzielić przez 10.
    Wyjaśnienie poniżej w tabelce:

Przykład: PT100 podłączony jest pod kanał pomiarowy o adresie PIW288

W STL odczyt może wyglądać następująco:

L PIW288 //wczytaj wartość pomiaru analogowego
    ITD //konwertuj ja na format DINT
    DTR //konwertuj ją na format REAL
    L 10.0 //wczytaj stałą wartość 10
    /R //podziel pomiar/10
    T MD20 //prześlij wynik w formacie REAL do jakiegoś merkera np. MD20

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Rozumiem ale chciałbym wykonać pomiar temperatury zakres od zera do 100 stopni jednakże nie wiem dla jakiej liczby odczytanej z zmiennej PIW 288 przyjąć zero stopni a dla jakiej PIW 288 przyjąć 100 stopni.
    Moduł wejść analogowych SM 334 siemens + potencjometr Moduł wejść analogowych SM 334 siemens + potencjometr
  • Poziom 13  
    Hi_lim 276,48
    Lo_lim -276,48
    Bipolar musi być 1

Nie musisz używać FC105 aby mieć temp wyskalowaną w Real

Możesz zrobic tak :

I-> DI

DI-> Real

Real/10 i masz to samo co z funkcji FC105.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    W przypadku odczytu PT100 nie definiuje się zakresu tak jak ma to miejsce dla przetworników pomiarowych o standardach napięciowych czy prądowych. Odczytujesz wartość z modułu, przeliczasz tak jak przedstawiłem wcześniej i wszystko.
    Jeżeli chcesz sprawdzać czy temperatura nie przekroczyła jakiś zdefiniowanych przez ciebie progów alarmowych to możesz dodatkowo użyć komparatorów.

Podglądając program w języku STL, kliknij na kolumnę Standard i pod prawym przyciskiem myszy wybierz Representation -> Floating Point (zobaczyć wtedy wartość temperatury w formacie REAL)
  • Poziom 15  
    Zadanie skalowanie wartości analogowej
    Do skalowania wartości analogowej służy standardowy blok funkcji SCALE CONVERT.
    Przykład
    Poziom wody w zbiorniku jest mierzony w litrach. Przetwornik pomiarowy przekształca wartość 500 litrów na wartość analogową 0-10 V. Następnie moduł analogowy przekształca wartość analogową na liczbę 0...27648. Ta liczba ma zostać przeskalowana na wartość w litrach.
    -wejście IN wartość analogowa na tym wejściu może być odczytana bezpośrednio z modułu analogowego ( np PIW 288) lub jako dowolna zmienna typu INTEGER.
    - wejście HI-LIM( górna granica) i LO-LIM ( dolna granica) służy do określenia granic skalowania wartości fizycznej (np. skalowanie w zakresie od 0-500 litrów)
    -wejście BIPOLAR określa czy skalowana zmienna ma wartości ujemne.
    -wyjście RET VAL zwraca zero w przypadku błędnego skalowania.
    wyjście OUT przeskalowana wartość ( fizyczna) jest wystawiana na wyjściu jako liczba rzeczywista
    Moduł wejść analogowych SM 334 siemens + potencjometr Moduł wejść analogowych SM 334 siemens + potencjometr

Dodano po 6 [minuty]:

Teraz trochę popracuje czyli rozumiem ze nie definiuje się zakresu tak jak ma to miejsce dla przetworników pomiarowych o standardach napięciowych czy prądowych.

Dodano po 2 [godziny] 1 [minuty]:

Witam
    Po ciężkim boju zrozumiałem działanie wejścia analogowego zmiennej PIW . Na moim module sm 334 są także wyjścia analogowe. Czy jest możliwe sterować takim wyjściem PQW 288.
    Przykład
    L PIW288 //wczytaj wartość pomiaru analogowego
    ITD //konwertuj ja na format DINT
    DTR //konwertuj ją na format REAL
    L 10.0 //wczytaj stałą wartość 10
    /R //podziel pomiar/10
    T MD20 //prześlij wynik w formacie REAL do jakiegoś markera np. MD20

Zmienną MD 20 regulujemy napięcie na wyjściu analogowym w zakresie 0 do 10V? Jest możliwa taka regulacja ?

Dodano po 16 [minuty]:

Próbowałem wykonać to blokiem FC106 jednakże przy próbie wgraniu sterownik po przejściu w stan Run natychmiast się zatrzymuje i przechodzi w Stop
    CALL "UNSCALE"
    IN :=MD20
    HI_LIM :=1.000000e+002
    LO_LIM :=0.000000e+000
    BIPOLAR:=M0.2
    RET_VAL:=MW1
    OUT :=MW2
  • Poziom 15  
    Witam

Jak najbardziej możesz sterować wyjściem analogowym:

CALL "UNSCALE"
    IN :=MD20
    HI_LIM :=1.000000e+002
    LO_LIM :=0.000000e+000
    BIPOLAR:=M0.2 //tu musi być bit który zawsze będzie zerem
    RET_VAL:=MW2
    OUT :=PQW288

Jak zapewnić aby dany bit był zawsze zerem? Poniżej jedna z możliwości
    CLR //zeruj RLO
    = M0.2

W swoim rozwiązaniu popełniłeś jeszcze jeden błąd (nadpisywałeś sobie obszary danych):
    Użyłeś merkera MW1 oraz MW2 -> musisz pamiętać, że zapis MW oznacza zmienną która ma 16 bitów czyli 2 bajty. Zatem pisząc MW1 masz zajęty bajt MB1 oraz MB2. Kolejny wolny obszar zaczyna sie od adresu 3 (czyli np. MW3).

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    W moim module SM 334 0KE00-A0B0 są dwa wyjścia analogowe chcąc wykorzystać jedno trzeba coś zrobić z drugim?
  • Poziom 15  
    Jeżeli nie potrzebujesz go używać to możesz deaktywować to wyjście w konfiguracji sprzętowej modułu.
  • Poziom 15  
    Właśnie coś mi nie działa dlaczego w konfiguracji sprzętowej mam na wartości status value przekreślone okulary

Dodano po 9 [minuty]:

W konfiguracji sprzętowej mam wyjścia aktywne

Dodano po 5 [minuty]:

Tu lepiej widać symulacje na wyjściu PQW nie ma żadnej wartości dlaczego?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Wszystko działa prawidłowo. Musisz pamiętać, że nie można monitorować obszarów wyjść, których adres znajduje się poza obszarem "process image" (odwzorowanie procesu). Odwołując się do wyjścia analogowego odwołujesz się bezpośrednio do modułu. Literka "P" na początku adresu PQW o tym mówi.
    Poniżej test Twojego programu na symulatorze PLCSIm:

Jeżeli masz podłączony prawdziwy sterownik to zmierz woltomierzem sygnał na wyjściu modułu analogowego.

Jeżeli chcesz w programie zobaczyć, że skalowanie działa to wystarczy wykorzystać dodatkowy merker do przepisywania sygnału tak jak poniżej:

Dodatkowo proponuję Ci jeszcze raz przeczytać fragment mojego poprzedniego postu o nadpisywaniu obszarów:

Cytat:
    W swoim rozwiązaniu popełniłeś jeszcze jeden błąd (nadpisywałeś sobie obszary danych):
    Użyłeś merkera MW1 oraz MW2 -> musisz pamiętać, że zapis MW oznacza zmienną która ma 16 bitów czyli 2 bajty. Zatem pisząc MW1 masz zajęty bajt MB1 oraz MB2. Kolejny wolny obszar zaczyna sie od adresu 3 (czyli np. MW3).

W Twoim przykładzie używasz merkera M2.5 a następnie merkera MW1 (czyli bajt 1 i 2 zajęty). Nadpisujesz sobie merker M2.5

Druga sprawa: nieprawidłowy zapis instrukcji CLR (zobacz w moim przykładzie jak powinno być)

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dziękuje za tak wytrwałe zrozumienie, za pomoc. Zmieniłem już zmienne na MW 10 i na
    MW 11 fakt tak napisany program działa. Zmierzyłem napięcie na wyjściu trochę się dziwnie zachowuje zmienia się na początku w od 0 do 0.5 V a gdy zmienna PIQ osiągnie wartość 27648 woltomierz wskazuje 10 V. Dlaczego regulacja nie jest płynna w miarę podnoszenia się wartości PQW 288

zmieniłem wartość Hi-LIM

• Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam

W Twoim programie nadal występuje błąd nadpisywania obszarów danych: używasz MW10 oraz MW11. Zerknij na dołączony obrazek, gdzie jest wyjaśnione, że zapis MW oznacza, że zajęte są 2 bajty.

W Twoim przypadku jeśli użyłeś MW10 to następny merker powinien być MW12.
    Popraw i jeszcze raz sprawdź. Powinno zadziałać.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Aha własnie to teraz rozumiem czyli powinien być MW10 I MW12 wtedy będzie dobrze
    Dziękuję

Dodano po 2 [godziny] 20 [minuty]:

Widać ze kolega ENCON to profesjonalista. Po twoich sugestiach zrozumiałem sposób programowania i zasadę działania wejść i wyjść analogowych. Z góry dziękuję za pomoc.
    Wracając do tematu po zmienię zmiennych na MW 10 MW 12 na wyjściu PIQ 288 napięcie zmierzone woltomierzem zmienia się zgodnie ze zmianami wejścia PIW 288. Kolejne tematy podejmę za jakiś czas. Teraz czas na sesje zaliczeniową na studia. Ogólnie pozdrawiam i dziękuję za pomoc wszystkim współautorom rozpoczętego tematu.