Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy KA331 to kiepska podróbka LM331?

MichałStach 28 Jan 2005 11:36 1781 1
Tespol
 • #1
  MichałStach
  Level 13  
  Chodzi o układ U/F LM331. Zamiast LM331 zastosowałem KA331 (producent chyba FAIRCHILD, w ofercie FAIFCHILD jest układ o oznaczeniu KA331, chociaż mój nie ma znaczka firmy). W układzie pracy U/f, gdy zastosuję Cl=100n nie ma większego problemu, problem pojawia się gdy Cl ma zalecaną wartość 1u. Kondensator Cl ładuje się dłuższy czas niż wyliczone 1.1Rt*Ct ( powinno być 70uS, a jest 160 do 180 uS). W dokumentacji znalazłem, że Cl ładuje się przez czas 1.1Rt*Ct, chyba że napięcie na Cl nie przekroczy napięcia wejściowego, to wtedy cykl ładowania trwa aż do zrównwnia się napięć. Następny cykl ładowania startuje gdy Cl rozładuje się poniżej Uwe. Czyli przypuszcza, że przy stałym napięciu wejściowym i cyklu ładowania wyznaczonym przez komparator porównujący napięcia, napięcie na Cl będzie oscylować wokół Uwe o napięcie niezrównoważenia komparatora. Zmierzyłem oscyloskopem to napięcie i wynosi 21 ... 23mV. Czy jest to możliwe?. Karta katologowa podaje że napięcie niezrównoważenia wynosi typowo 3mV (max 10mV). Jak najławiej poprawić układ pracy aby układ funkcjonował z tak dużym nap. niezrównoważenia?, czy wystarczy wziększyć Rlp z 47 Ohm np do 100 Ohm? Jeśli nie to jak bardzo pogorszą się parametry układu przy Cl równym 0,1u, a nie zalecane 1u. Co prawda Cl przechowuję tylko ładunek, no ale... Pokusiłem się także o pomiar prądu wypywającego z pin1, jest właściwy np. można ustawić 136uA, co więcej po podstawieniu do wzoru U=1/(C * i *t) wartości i=140uA, t=180uS i C=1uF wychodzi zmierzona wczeniej wartość oscylacji na Cl około 23mV. Czy to jest reguła wobec układów KA tak duże nap niezrównoważenia?
  Sprawdzałem układ z kilkoma egzemplażami KA331 i nadal to samo :(
  Zastosowanie Cl=100n nie do końca rozwiązuje problem. Przebieg wyjściowy jest bardzo poszarpany i "skacze" mi odczyt częstotliwości
 • Tespol
 • #2
  MichałStach
  Level 13  
  Nikt nie pomoże w tym temacie?

  Sprawdzałem Uref (pin2) i okazało się, że skacze przy każdym zał i wył. prądu ładującego Cl. Skoro Uref skacze to i napięcie ref komparatora skacze :(, może z tąd te problemy z poszarpanym przebiegiem wyjściowym.

  A czy u Was s klepach są jeszcze oryginalne LM331?