Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ICOM IC-746 niepełna moc KF

05 Paź 2012 10:36 2292 5
  • Poziom 13  
    Witam,
    Mam pytanie: Mam IC-746 (bez PRO) i nie ma on pełnej mocy. Kształtuje się to tak:

pasmo moc[W]
    1,8 - 75
    3,5 - 75
    7 - 100
    10 - 100
    14 - 75
    18 - 75
    21 - 75
    24 - 75
    28 - 50
    50 - 50

Pomiar na sztucznym obciążeniu wg wskaźnika mocy skrzynki LDG AT100ProII na Bypass oczywiście. Na straym Yaesu pokazuje na wszystkich pasmach 100-125W, więc w sporym stopniu można wierzyć temu pomiarowi.

Na 144 nie mam jak sprawdzić ile wychodzi.
    Jak mogę sprawdzić gdzie jest usterka? Jakie jeszcze testy wykonać? Czy może to być uPC1678G?
    Czy w przypadku uszkodzenia uPC1678G objawem nie jest całkowity brak mocy?

Da się go wylutować bez stacji Hot Air? Niestety nie mam dostępu do takiej...
    Za starych czasów robiło się pętelkę z drutu do transformatorówki i wylutowywało jednym dotknięciem, ale do tego radia transformatorówki nie odważę się wsadzić.

Aha, jakiej wielkości jest rezystor SMD 10om do wymiany na 47om? Będę musiał zakupić, bo nie wiem czy w moim złomie taki znajdę.

Pozdrawiam

(Przepraszam, że jeszcze raz, ale admin usunął mi posta) z powodu łamania zapisów regulaminu. /c2h5oh/
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie,

Siedziałem w nocy aż ukończę miernik mocy i SWR wg http://www.pi4zlb.nl/Zelfbouw/Diswamtr/DigiSwrWatt.html.
    Wyskalowałem go pomiarem napięcia na sztucznym obciążeniu dla 20W i wykonałem pomiar mocy da starego Yaesu. Na wszystkich pasmach (1.8-28MHz) Yaesu daje 103-104W, tak więc miernik można uznać za dość dokładny.

Dokonałem pomiaru IC-746 na sztucznym obciążeniu z pominięciem wbudowanej skrzynki antenowej jak i przez skrzynkę dostrojoną do sztucznego obciążenia. Pomiaru dokonywałem na RTTY + przycisk TRANSMIT. Wyniki są zaskakujące:

Pasmo-OFF-ON
    1.8 - 93 - 83
    3.5 - 92 - 82
    7 - 94 - 85
    10 - 92 - 83
    14 - 85 - 76
    18 - 85 - 75
    21 - 82 - 70
    24 - 83 - 73
    28 - 80 - 68
    50 - 90 - 80

Jak widać z mocą może nie jest tak tragicznie (choć by mogło być lepiej, bo dobrze to też nie jest) ale skrzynka antenowa wnosi jakieś 10-12W tłumienia. Coś jest z nią nie tak.
    Generalnie jak widać w radio są dwie usterki, niepełna moc i tłumienie wprowadzane przez skrzynkę antenową.

Skrzynka chodzi bardzo cicho, nic w niej nie zgrzyta, nie stuka itd. Zawsze dostraja antenę do 1.0 (wg wskaźnika na wyświetlaczu TRX). Stroi bez problemu Diamodna W-8010 w podstawowych pięciu pasmach jak i do WARCów. Stroiłem nią także u kolegi antenę G5RV i także stroiła bez problemu.

Z ciekawości sprawdziłem tłumienie skrzynki LDG AT100ProII i ta po dostrojeniu tłumienia nie wnosi.

Czy ktoś z Was ma pomysł jak podejść do usterki tej skrzynki?

Do c2h5oh, jak oznaczyć edytowany post jako nowy? Chodzi o to aby po dopisaniu do posta dodatkowych wiadomości inni widzieli go jako nowy.
  • Poziom 30  
    Sonda szczytowa, wejścia/wyjścia, kilka minut i wada znaleziona. Można używać transformatorówki. Kropa.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Jeśli chodzi o adjustowanie, to mam już zrobione. Co do tłumienia przez skrzynkę antenową, to po konsultacjach na forum sp7pki jak i jedną z osób zajmujących się naprawami tych TRXów dowiedziałem się, że te radia "tak mają" i wiele tu nie poradzę.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Cześć,
    Niestety po trzech latach stania sprzętu (miałem przerwę w hobby, ale od czasu do czasu włączałem, aby radio popracowało) znowu siadła moc wyjściowa. Niestety tym razem kalibracja mocy wyjściowej nie pomogła za dużo, skończył się zakres R989. Max., ile ustawiłem, to 86 W. Innych PR-ków niż HF nie sprawdzałem, nie mam miernika mocy na VHF. :(

Kto aktualnie naprawia takie radia? Zrobić kalibrację wg serwisówki, to jeszcze zrobię, ale szukanie usterki, to słabo... Chyba, że jest coś prostego do sprawdzenia?

EDIT: Na forum PKI mi błyskawicznie pomogli. Jeden z czterech styków bezpieczników nie obejmował dobrze bezpiecznika, po prostu był luźny. Przyczyna okazała się prozaiczna.