Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie do sterownika wielu czujników analogowych

05 Paź 2012 10:51 2184 10
 • Poziom 15  
  Witam

  Muszę podłączyć do sterownika kilkanaście czujników analogowych. Sterownik ma 2 wejścia analogowe. Czy muszę szukać sterownika z możliwością rozbudowy o te naście wejść analogowych, czy może dałoby się to zrobić przy użyciu czegoś w rodzaju multipleksera? Mam na myśli urządzenie, które ma kilkanaście wejść analogowych i jedno wyjście, a połączenie odpowiedniego wejścia z wyjściem da się określić adresem, np. zadawanym przez wejścia cyfrowe. Są takie gotowe urządzenia, czy trzeba klecić coś we własnym zakresie? Pewnie najprościej byłoby to załatwić zestawem przekaźników, ale chodzi o gabaryty całości.
  Dodam, że sygnały z czujników są wolno zmienne, więc nie trzeba ich monitorować z dużą częstotliwością.

  Pozdrawiam
  Maciek
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 30  
  A może dołożyć zewnętrzny przetwornik analogowo-cyfrowy (ceny tych najprostszych nie duże, a obsługa banalna).
  Tak w ogóle, to jaki sterownik? jakie czujniki? i w jakiej ilości? to może coś innego się jeszcze wymyśli.
 • Poziom 15  
  Witam,
  napisałem w tamtym roku program (było to w technikum) na sterownik LOGO Siemensa, który przełączał (podpinał/multipleksował) pod wejście analogowe 4 analogowe czujniki wilgotności gleby. Oczywiście sterownik musi posiadać odpowiednio dużo wyjść cyfrowych oraz zewnętrzne przekaźniki do przełączania obwodów.

  Nie był to zbyt skomplikowany program (spłodzony na 2 godzinnych zajęciach).
 • Poziom 19  
  Rozwiązanie z multipleksowaniem sygnału z czujników poprzez przekaźniki pracowało u mnie przez rok, ale po jakimś czasie dała o sobie rezystancja styków przekaźnika. Miałem trzy przekaźniki sterowane dwoma wyjściami, odczytywałem tak 4 wejścia:

  0 0
  1 0
  0 1
  1 1
  ,a zrzut wartości następował na zboczu malejącym czyli tuż przed przełączeniem na następny czujnik.
 • Relpol przekaźniki
 • Specjalista Automatyk
  Nie wiem z jakim cyklem chcesz te wejścia multipleksować, ale przekaźniki mają ograniczoną liczbę przełączeń.
 • Poziom 17  
  Jeśli masz przełączać sygnały napięciowe możesz rozważyć wykorzystanie scalonych kluczy lub multiplekserów analogowych adresowanych przez sterownik Zainteresuj się na przykład układami CD4051, 4052, 4066 itp. Taki klucz ma nieograniczoną ilość przełaczeń.
 • Specjalista Automatyk
  RomanFilipecki napisał:
  Zainteresuj się na przykład układami CD4051, 4052, 4066 itp. Taki klucz ma nieograniczoną ilość przełaczeń.

  I wymaga zasilania, PCB, obudowy, dokumentacji i znaczka CE. Znacznie taniej dobrać inny sterownik. DIY to nie ten dział.
 • Poziom 15  
  jestam napisał:

  I wymaga zasilania, PCB, obudowy, dokumentacji i znaczka CE. Znacznie taniej dobrać inny sterownik. DIY to nie ten dział.

  Dokładnie. Szukam czegoś gotowego z w/w powodów.

  Nad przekaźnikami się zastanawiałem, ale z wymienionych już przez kolegów powodów (ograniczona liczba przełączeń, wpływ rezystancji styków na pomiary) rozwiązanie to zostawiam jako ostateczność.

  Czujniki będą miały prawdopodobnie wyjście napięciowe (0-10V) lub prądowe (4-20mA). W tym drugim przypadku czujnik będzie miał zewnętrzne zasilanie.

  Sterownik to prawdopodobnie (nie ma jeszcze ostatecznej decyzji) Siemens S7-1200 (model 1212). Nie wiadomo ile będzie czujników i nie chciałbym zamykać sobie drogi do dalszej rozbudowy, a podłączając wszystkie pod wejścia analogowe dość szybko osiągnę granicę (choćby liczby modułów rozszerzeń podłączonych do sterownika).

  Zastanawiam się nad portem RS485 i zdalnymi I/O np. Advantecha, ale taki analogowy przełącznik wydaje się rozwiązaniem prostszym.
 • Specjalista Automatyk
  Przejrzałem dokumentację AR921 i nie widzę sposobu na poinformowanie PLC który kanał jest wybrany.

  Ja bym poszukał PLC lepiej dopasowanego do tej aplikacji lub zastosował zdalne I/O.
 • Poziom 11  
  Cytat:
  Czujniki będą miały prawdopodobnie wyjście napięciowe (0-10V) lub prądowe (4-20mA). W tym drugim przypadku czujnik będzie miał zewnętrzne zasilanie.

  Czy sygnał 4-20mA z czujnika o zewnętrznym zasilaniu nie będzie przypadkiem odporny na problem zwiększającej się rezystancji styku przekaźnika???
  Przetwornik np. 0-40st. C przy 20st.C posiadając zewnętrzne źródło zasilania będzie dążył do wymuszenia przepływu 12mA ponieważ jest jakby (regulowanym źródłem prądowym).
  Czyli potrafi wymusić chyba prąd korygując niewielkie zmiany rezystancji obwodu (styku, rezystancja przewodów też nie wpływa na wynik pomiaru).
  Oczwiscie mówimy o nie wielkich zmianach rezystancji nie o braku przejścia.