Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaglosny wentylator!!! P4

ramzi6 28 Sty 2005 12:19 1478 9
  • #1 28 Sty 2005 12:19
    ramzi6
    Poziom 13  

Siema!! Procesor Pentium 4 2.4 ghz i plyte Głowna ASrock i wentylator po 20 min wchodzi mi na obroty 5625-5720 RPM i chuczy jak odkurzacz czy to jest normane?? A tem procka wynosi 32°C !! Czy jest to wina plyty glównej czy raczej calego Coolera????

0 9
  • #2 28 Sty 2005 12:52
    coal_chember
    VIP Zasłużony dla elektroda

To nie jest normalne, możliwe że masz wiatrak z regulacją obrotów zależną od temp. I coś mu odwaliło i źle zczytuje temp.. Wogle to jaki masz cooler?
    Najlepiej zmień wentylator, a jeśli nie chcesz to polecam http://www.almico.com/speedfan.php fajny programik powinien rozwiązać twój problem, możesz zminiejszyć obroty wentylatora, i ustawić przy jakiej temp. jakie obroty tzn. zakres.
    pozdrawiam. Cisza pond wszystko

0
  • #3 28 Sty 2005 12:57
    ramzi6
    Poziom 13  

Mam juz ten program!! ALe nieda sie zmienic obrotów wentylatora hmm....(prawdopodobnie plyta glowna nie obsluguje)
    a masz moze istrukcje obslugi po polsku do tego programu?? Moze cos zle ustawione mam:)

0
  • #4 28 Sty 2005 13:27
    toadi
    Spec od akustyki

Przy takich obrotach to normalny odglos, sprawsz temperatury bo jak to cooler-krzak to moze on potrzebuje takich wysokich obrotów rzeby utrzymac rozsadna temperature.

Mam dla ciebie rozwiazanie nie wiem czy ci sie spodoba kup sobie arctic coolinga np taki "Arctic Cooling - Super Silent 4 Thermal Control" w allegro sa po ok 37zł pisze ta "(z czujnikiem temperatury i automatyczną regulacją obrotów) - BARDZO CICHA PRACA" ja mam odpowiedznik pod amd i powiem rewelacja kompa nie slychac przoce co prawda nie znajzimniejszy bo w stredie na przetakowanym siega 56st ale za to jaka cisza, myzle ze warto wydac kilka zł rzeby miec swity spokój

0
  • #5 29 Sty 2005 21:38
    coal_chember

W programie w można ustawić język polski. Co do obsługi to instrukcji nie mam(sam doszedłem do większości żeczy na chybił trafił). Ale jest bardzo możliwe że nie obsługuje twojej płyty. Najlepiej sprawdź klikająć i obniżając strzałkami procenty przy speed01 02 i 03. Tylko w pierw odznacz Automatic fan speed. Daj znać czy zadziałało. Poniżej załanczam obrazki z moją konfiguracją.
    I Tak w zakładce Temp. robimy powiązania pomiędzy czujnikiem temp. a wentylatorem(temp. proca to najczęściej ta najwyższa ze wszystkich). A który to speed0x to już musimy sami znaleźć. Na samym dole ustawiamy temp. przeznaczenia oraz ostrzegawczą(przy niej wentylator wskakuje na 100%).
    W FAN ustawiamy minimalną wartość w % i maksymalną wartość w procentach.
    W OPTIONS masz pokazane gdzie jest język polski.

Niestety może tak być że program nie obsługuje twojej płyty. Wtedy albo możesz poszukać innego programu, który będzie obsługiwał twoją płyte albo kupić nowy wiatrak. Ja sam mam bardzo głośny wiatrak i rozwiązanie programowe dla mnie jest chwilowe, gdyż zamierzam kupić cały cooler Pentagram Freezone QC-92 Cu. Wydajny i cichy ale pod AMD.

0
  • #6 29 Sty 2005 22:58
    coal_chember

Dzisiaj zainstalowałem ver. 4.20 i nie działa na moim sprzęcie także polecam tobie znaleźć i wypróbować ver 4.17 która u mnie działa bez problemów a jeśli jej nie znajdziesz to daj zanć.

0
  • #7 30 Sty 2005 08:54
    ramzi6
    Poziom 13  

Jenak nie znalazlem tego programu!! jak bys mi mog podeslac to bede wdzieczny a mam plyte ASROCK P4i48 !!!

Dodano po 3 [minuty]:

4.14 mam teraz SpeedFan zaistalowanego!!! Moze ta wersja nie obsluguje tej plyty głównej??!!

0
  • #8 30 Sty 2005 14:10
    coal_chember

Możesz zmniejszyć napięcie na wentylator poprzez wstawienie w obwód kilku diód prostowniczyh jednak już nie pamiętam jaki spadek napięcia uzyskuje się na jednej diodzie, lub zbódować prosty układ z regulacją obrotów. Takich schematów jest dość dużo na elektrodzie.

0
  • #9 30 Sty 2005 23:54
    doxent
    Poziom 21  

Mialem to samo na oryginalnym boxowanym wiatraku sanyo dawanym przez intela. Chodzil jak odkurzacz. Pomogla wymiana na jakiegos Arctic Coolera. Co ciekawe zalezalo to od jakiejs serii bo w innym kompie jest dobrze.
    Chyba bede musial wyslac go do reklamacji bo to nie jest normalne zeby tak wariowaly. Zamiast diod chyba lepiej wstawic regulator np. 7808 i przytwierdzic gdzies do blachy a zasilanie dac z 12V zasilacza na regulator. Mozna tez podlaczyc do +5V zamiast 12 ale nalezy kontrolowac temperature czy aby nie byla za wysoka.

0
  • #10 31 Sty 2005 20:44
    ramzi6
    Poziom 13  

Jednak postanowilem zmienic coolera na jakis inny!!!!!!!! Narazie dzieki wszystkim za odpowiedzi!!

0
  Szukaj w 5mln produktów