Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie mostka w prostowniku MAR-POL GZL-50

carbon_45 05 Oct 2012 13:30 14895 8
 • #1
  carbon_45
  Level 12  
  Witam Wszystkich.
  Mam bardzo poważny problem z zasilaniem mostka w prostowniku GZL-50.
  Kupiłem go od gościa, jako nowy, i po podłączeniu do akumulatora ( 2x6V traktorowy), po 10 minutach, spaliły się kable od mostka do przełącznika 12/24V, amperomierz, i dwie diody w mostku, były rozwalone. Cyna na lutowaniach połączeń konektorowych spłynęła, a z przełącznika została tylko czarna zwęglona kostka.
  Tam jest mostek na diodach z alternatora 1N3493, lub odpowiednik (KYZ35A1), i prosto z transformatora wychodzą dwa grube druty, na zasilanie mostka, z tego mostka, czarny przewód (-) jest podłączony bezpośrednio na klemę, a czerwony (+) był podłączony do tego przełącznika 12/24V, stamtąd na bezpiecznik 50A, z bezpiecznika na Amperomierz 50A z bocznikiem, i dopiero na klemę.
  Z przełącznika nic nie zostało, i nie wiem jak to wszystko było tam podłączone. Spalone i potopione linki, wisiały w powietrzu.
  Czy mógłby mi ktoś podać na jakimś rysunku, jak to tam ma być wszystko podłączone. Jak to ma kosztować, to zapłacę, bo szykuje mi się sprawa, za to, od tef Firmy

  Napisałem trzy listy z prośbą, o podanie schematu, jak to tam jest połączone, oraz o zakupie takiego przełącznika, bo nie mam nawet danych od niego. Nie dostałem żadnej odpowiedzi. Bardzo się wkurzyłem i opieprzyłem ich, jak oni traktują klientów. Byłem zaskoczony natychmiastową odpowiedzią, cytuję.
  " Witaj Janpas!  Jak do podłaczenia prostego przełącznika potrzebny Panu schemat, to
  może proszę
  zajać się dotychczasową praca, a nie naprawą prostowników.

  A co do tych obelg, skontaktuje się z Panem nasz adwokat."

  Mam fotki tego, i spróbuję je dołączyć.
  Zasilanie mostka w prostowniku MAR-POL GZL-50 Zasilanie mostka w prostowniku MAR-POL GZL-50 Zasilanie mostka w prostowniku MAR-POL GZL-50

  Ja jestem po wypadku i całkowicie straciłem słuch, dlatego nie korzystam z telefonu. Proszę o wyrozumiałość, jeżeli zrobiłem coś nie tak.

  Z Poważaniem Janusz Paszek
 • #2
  -RoMan-
  Level 42  
  Myślę, że wyglądało to trochę inaczej - prostownik został podłączony odwrotnie i trwało to 10 sekund a nie 10 minut...
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  carbon_45
  Level 12  
  Bezpiecznik jest w stanie nienaruszonym, nawet nie ma zmienionej barwy, pod wpływem temperatury.
  Zapomniałem o najważniejszym. Z tego transformatora wychodzą dwa kable, które były właśnie podpięte pod ten przełącznik 12/24V. Założyłem mostek, Semikron SKB 50, na miejsce tego spalonego na czterech diodach, , Na wyjściu mostka podpiąłem żarówkę samochodową 12V/20W, i tu jest teraz problem. Przy rozpiętych tych dwóch kablach, jest 0 V, a przy spiętych 19 V. Jak to tam ma być podłączone ?
  Przebadałem omomierzem, te wyjścia, i są sprawne dwie sekcje. Obie na wyjściu bez mostka, i po podpięciu tej żarówki, mają po 11V~. Zrobiłem z tych dwóch wyjść jedno symetryczne. Z miernikiem i żarówką, jako symetryczny. Na wyjściu jest 2x po 11V~, a jako pojedynczy, jest 0V~ !!.
  Nie wiem co robię źle. Pomóżcie. Proszę.
 • #5
  carbon_45
  Level 12  
  Rozrysowałem wyjście z transformatora, do prostownika, na podstawie mocowań, pomiarów uzwojeń, oraz końcówek kabli Czy to jak tam było, jest prawidłowe. Czy mi ktoś pomoże, jak tam na tym przełączniku 12/24V, ma być podłączone, i jaki to ma być ten przełącznik. Czy ten plastik, co tam był ,jest dobry w takie miejsce.

  Zasilanie mostka w prostowniku MAR-POL GZL-50
 • #7
  carbon_45
  Level 12  
  Bardzo Panu dziękuje za odpowiedź.
  Czy był by Pan w stanie wyjaśnić mi schematycznie na rysunku, jak wygląda to podłączenie, i jak to działa. Nie spotkałem się nigdzie na internecie z takim podłączeniem. Od dwóch tygodni, non stop przeglądam forum, i tylko raz trafiłem na taki problem, i to w dodatku do końca mi nic nie wyjaśniło.
 • #8
  Olek II
  Moderator
  Na poniższym rysunku jest błąd.

  Zasilanie mostka w prostowniku MAR-POL GZL-50

  Przełącznik może zwierać lub rozwierać styki tam, gdzie podłączone są środki napięcia wtórnego. Więc jeśli przełącznik będzie w pozycji 12V, napięcia nie będzie, ponieważ styki będą rozwarte. Ten układ może pracować tylko przy włączonym 24V.
  A tego rysunku nie jestem w stanie zrozumieć.

  Zasilanie mostka w prostowniku MAR-POL GZL-50

  Stykiem środkowym zwierane naprzemiennie są styki zewnętrzne. Jeśli włączymy zwieranie styku dolnego i środkowego, to co się stanie? Ano górny styk tam gdzie są plusy prostownika wisi w powierzu a napięcie środka uzwojeń, (zmienne) idzie na wyjście poprzez bezpiecznik i amperomierz do akumulatora.

  Chyba, że ja coś mam z układem logicznego myślenia. :D
 • #9
  carbon_45
  Level 12  
  Witam ponownie Wszystkich.
  Dzięki odpowiedzi Panu "cmario182" i pokazaniu na rysunku, jak to ma być podłączone, doszedłem do tego, dlaczego mi to nie wychodziło. Firma skonstruowała to w przemyślny sposób wykorzystując przy ładowaniu 12V, tylko jedną diodę z mostka, jako ładowanie jedno połówkowe.
  Dołączam rysunek schematu, jak to wygląda w rzeczywistości.
  Dziękuje Wszystkim za odpowiedzi.
  carbon_45 Zasilanie mostka w prostowniku MAR-POL GZL-50