Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki moduł dostępu ci kupić aby dekodować UPC w TV?

kosteg 27 Dec 2013 11:14 51633 82
Computer Controls
    piwnyogier
    Level 1  
    Witam!

Na forum wspomniane było, że moduły sparowane są z kartami. Minęło już trochę czasu od pojawienia się modułów w UPC w związku z tym chciałem się zapytać czy ktoś znalazł sposób na stosowanie karty UPC z innymi modułami np. tymi dostępnymi na allegro? W ten sposób wystarczyło by tylko wyciągnąć kartę z mediabox i włożyć do modułu w telewizorze znajdującym się w innym pokoju. Może istnieje sposób na zastosowanie podobnego rozwiązania bez zamawiania dodatkowej usługi w UPC?
  • Computer Controls
    Elvis51218
    Level 15  
    Niestety nie ma takiej możliwości.
    jimi2p
    Level 2  
    Witam wszystkich. Czy ktoś spotkał się z takim problemem że mediamoduł nie działa w pewnych miejscowościach? Chodzi o to że mam cyfrowy sygnał, telewizor jest na certyfikowanej liście UPC i przy pierwszej próbie instalacji technik nie potrafił przełączyć telewizora z analoga na odbiór cyfrowy. Wcisnęli mi niechciany dekoder. Teraz próbuję wymienić dekoder na mediamoduł ale technik odmówił przyjazdu na umówioną wizytę podając powód że w mojej miejscowości te moduły nie działają. Gdzie jest prawda? Dział techniczny UPC twierdzi że mediamoduł działa wszędzie gdzie jest cyfrowy sygnał i odpowiedni telewizor a technicy inaczej .
  • Computer Controls
    Elvis51218
    Level 15  
    W jakiej miejscowości mieszkasz. Znam parę budynków gdzie CI+ nie działa ale nigdy nie słyszałem o całej miejscowości. Pewnie technik cie olał bo za 4 zł nie będzie jeździł na jakieś zadupie.
    jimi2p
    Level 2  
    Pułtusk. Serwis obsługujący UPC również twierdzi że to działa. Tylko technicy montujący dekodery są innego zdania. Wygląda mi to na jakąś cichą zmowę , bo wszystkim wciskają te same stare dekodery. Jak nie wiadomo o co chodzi to już wiadomo.
    VooVoo
    Level 34  
    Elvis51218 wrote:
    [...] Znam parę budynków gdzie CI+ nie działa ale nigdy nie słyszałem o całej miejscowości. [...]
    Pozwolę się zapytać (z zawodowej ciekawości) dlaczego CI nie działa w paru budynkach. Jaki jest powód?
    Elvis51218
    Level 15  
    Zgnieciony QR zasilający budynek. Moduł CI+ nie posiada buforu więc jest bardziej wrażliwy na zakłócenia. I już przy SNR ~32 zdarzają się piksele. Pewnie powodem tej zmowy jest to że za dekoder technik zarabia 20zł a za moduł 4 zł
    jimi2p
    Level 2  
    Witam wszystkich. Miałem kolejny telefon z UPC że mediamoduły nie działają w Pułtusku. Po długich naciskach i pytaniach dlaczego konsultant się "wysypał" i otrzymałem ciekawą odpowiedz. W zasadzie nie jest powiedziane że nie działają , to tylko wersja dla klientów. Mają odgórnie narzucone że w ten rejon mają iść tylko dekodery i to konkretny model. Ja spełniłem swój obowiązek i wziąłem ten dekoder którego nie chcę. Teraz chciałbym wymienić go (za opłatą) na mediamoduł ale tu jest problem opisany wyżej. Ma ktoś pomysł jak to ugryzć ?
    Elvis51218
    Level 15  
    A jaki dekoder pace czy kanon
    Elvis51218
    Level 15  
    To jest sieć Ex-Aster? Jeśli tak to moduł Ci+ nie będzie działał.
    JacekArtur1
    Level 12  
    Bzdura . Na sieci Ex-Aster media moduł też działa . Wszystkie urządzenia korzystają z TYCH SMYCH strumieni QAM w kablu . Tak więc jeśli masz sygnał cyfrowy to tylko od polityki UPC zależy co sprzedają na danym terenie . Bo działać będzie wszystko ! Jeśli nie wierzysz to weź działający dekoder dowolny KAON , Mediabox czy inny i podłącz u siebie . Ale mediamoduły CI+ to tylko od UPC inny nie zadziała .
    Elvis51218
    Level 15  
    Na sieciach Ex-Aster nie ma transpondera z listą kanałów więc według UPC media moduł nie działa.
    JacekArtur1
    Level 12  
    Działa na 100 % Tam gdzie działa TV cyfrowa to i moduł zadziała.Po prostu moduł zastępuje dekoder. Ba dekodery KAON również korzystają z tej samej Nagry co wszystkie dekodery UPC. Wiem bo u siebie w domu na tym samym kablu mogę podłączyć albo mediabox UPC albo dawny Ex-Aster KAON i działa. No i mediamoduł w TV też działa :idea:
    Elvis51218
    Level 15  
    Tak tylko według UPC. Jeśli kanały nie są ustawione jak na dekoderze to moduł nie działa. Samo pojawienie się obrazu nie oznacza że moduł działa.
    JacekArtur1
    Level 12  
    Moduł zastępuje dekoder jak pisałem. Jednak od TV zależy czy rozumie się z modułem. Pierwszym podstawowym działaniem modułu jest ZDEKODOWANIE obrazu. Potem może o ile się z TV dogada poustawiać programy w jedyny słuszny sposób jak UPC to wysyła. Ale czy to jest wada czy zaleta? Jeśli się bowiem moduł z TV nie dogada to programy ustawia TV w swojej kolejności jak choćby u mnie Panasonic E6E Viera. Ale wtedy ja użytkownik mogę poustawiać je jak mi się podoba a nie jak UPC każe. Wada czy zaleta? Jak kto woli. W tym kontekście należy oceniać jego działanie. A już kwestią polityki UPC jest gdzie moduł sprzedaje. Jednak jak go np. na babcię w Warszawie zamówisz to i w np. Pułtusku zadziała co by Ci na infolinii nie mówili.
    GrzegorzWo
    Level 10  
    boraf wrote:
    Ostatnio podczas instalacji usług UPC, instalator przyznał się, że jest to możliwe, ale oni tego nie robią (chodzi o jakieś tablice - najprędzej MACow na urządzeniach i tylko życie im utrudni). Karta jest parowana z MAC mediaboxa (o ile dobrze zrozumiałem) i dlatego to wszystko gra. Aby to obejść (jak powiedział instalator) należy w tv w sofcie podmienić MAC adres (to może być najtrudniejsze?) na taki jaki jest na mediaboxie. Używa tego od 3 miesięcy, a mediabox leży nieużywany w szafie:) ze względów służbowych nie chciał mi dalej sprzedać szczegółów.

Witam serdecznie,
    Czy ktoś z kolegów instalatorów mógłby rozwinąć powyższą wypowiedź?
    Ostatnio kupiłem TV z gniazdem CI+ i pomyślałem, że można by się pozbyć nieprzydatnego Mediaboxa (Pace). Dopłacać 15 zł miesięcznie mi się nie uśmiecha, zwłaszcza, że w domu mam tylko jeden TV i multiroom byłby zupełnie nieużyteczny. Za to wizja możliwości ustawiania sobie kanałów w dowolnej kolejności jest po prostu bajeczna. ON Demand nigdy nie był używany, wiec poza standardowym rozkodowaniem kanałów mediabox nie spełnił żadnej innej funkcji.

Pomyślałem sobie, że może jest jakiś sposób, żeby "podszyć" się pod oryginalny dekoder i użyć generycznego CAMa CL+. Tak trafiłem na ten temat. Włączajac się do dyskusji chciałem zadać parę pytań:

Wiem, że karty dostępowe są parowane z dekoderem, ale na jakiej zasadzie się to odbywa? Czy podmieniając urządzenie dekodera wystarczy w tym nowym ustawić taki sam MAC? Jak to jest z modułem CAM? Czy skoro moduł CAM "przypisany" do konkretnej karty dostępowej działa w każdym TV (według relacji kolegów) to czy ów magiczny MAC jest zaszyty w tym właśnie module CAM? Czym jest tak naprawdę moduł CAM? Czy to nie jest najzwyklejsza podmiana wyprowadzeń 6-piowej karty dostępowej na wyprowadzenia podobne do PCMCIA wraz z dostarczeniem swojego numeru MAC?

Jaki moduł CAM kupić, aby możliwe było ustawienie w nim odpowiedniego MACa i tym samym uruchomienie na nim kanałów z UPC?
    A może przypisywany do karty dostępowej MAC jest MACiem telewizora, a CAM nie ma zaszytego w sobie żadnego numeru. Cały problem sprowadzałby się wtedy do podmiany MACa w telewizorze - to by tłumaczyło konieczność telefonicznej aktywacji (po wpięciu modułu do TV, klient dzwoni na infolinię, tam pobierają MAC tv i przypisują go do karty, ale jakim cudem taki moduł zadziała w innym telewizorze? - chyba, że po ponownej aktywacji telefonicznej)

Jak to jest naprawdę? Jak wygląda procedura przypisywania karty dostępowej do dekodera bądź modułu CAM?
    Jak sugeruje cytowana na początku wypowiedź - istnieje możliwość podmiany dekodera przez CAM CI+ i wcale nie musi być to magicznie trudne, zwłaszcza dla osoby obytej z elektroniką, programowaniem i mikroprocesorami..

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Myślę, że temat może być interesujący nie tylko dla użytkowników UPC, ale wszystkich skazanych na dedykowane dekodery dostawców cyfrowej telewizji.
    JacekArtur1
    Level 12  
    Odpowiem Ci tak: Moduł CI+ i karta są parowane w systemie kodowania UPC. Zatem nic Ci nie da kupno własnego modułu choćby był zgodny z systemem kodowania UPC bo nikt nie dopisze go do listy kodowania w systemie. Co za tym idzie nikt nie wyda Ci karty już ot tak bez dekodera czy modułu CI+. Zatem nie masz co kupować na wolnym rynku tego typu urządzeń bo po prostu musiało by być to urządzenie które poradziło by sobie z łamaniem zabezpieczeń co jak wiesz jest już paragrafami ścigane. Reasumując moduł i karta mają pewne magiczne cyferki nie mac, MUSI być w systemie kodowania UPC dopisany przez administratorów systemu. Jest to proces zwany aktywacją. Potem jak już zadziała to ten moduł będzie działał w każdym zgodnym z CI+ tv czy innym dekoderze niż mediabox. Jeszcze jedno jest ważne: ostatnio można zupełnie za darmo w niektórych ofertach korzystać z modułu CI+ zamiast dekodera i nie płaci się za to złotówki więcej. Pytaj w biurach UPC czy też popatrz na stronie internetowej a może będziesz miał co potrzebujesz.
    GrzegorzWo
    Level 10  
    Dziękuję za szybką i rozwiewającą wiele wątpliwości odpowiedź.

Zgodnie z sugestią, zadzwoniłem do UPC - niestety na dzień dzisiejszy wymiana sprzętu jakkolwiek nie patrzyć - jest płatna. Bez zmiany abonamentu (wyłącznie wymiana dekodera na CI+) kosztuje 100 zł - jest to koszt wizyty technika, którego zadaniem jest instalacja modułu. Zgodnie z informacją, w tym trybie samodzielna instalacja nie jest możliwa, wizyta technika jest obowiązkowa.

Druga opcja to wspomniany multiroom ze zobowiązaniem na 24 miesiące (15 zł / msc = 360 zł), w tym przypadku można skorzystać z promocji samodzielnej instalacji i zamiast 89 zł będzie to 0 zł.

Jak widać, z której strony się nie spojrzy, UPC chce ostrzyc klienta... :(

Jakkolwiek - sam temat zabezpieczeń i kodowania transmisji TV jest bardzo interesujący. Czytając o tym przez kilka ostatnich dni, dowiedziałem się wielu naprawdę ciekawych informacji :)
    Banker_2
    Level 7  
    Witam,
    jak widzę nieco martwy wątek, ale może, ktoś tu zajrzy i rozwieje moje wątpliwości...
    Rzecz dotyczy CI+ w UPC. Właściwie wszystko jest tak jak tutaj napisano - to działa i w wypadku moich dwóch telewizorów LG działa dobrze. Natomiast schody zaczęły się kiedy spróbowałem użyć funkcji PVR wbudowanej w TV z podłączonym dyskiem do USB. Działa nieźle, pod pewnymi względami jest to nawet wygodniejsze niż działanie z STB UPC z jednym "ale". Można nagrywać tylko aktualne programy, nie ma możliwości nagrania czegoś w tle. Zmiana kanału to przerwanie nagrania. I moim zdaniem to znacznie studzi wszystkie zalety CI+, o ile np na VOD zupełnie mi nie zależy, nagrywanie w tle jak najbardziej jest pożądane. Nikt mnie o tym nie uprzedził przy rezygnacji z STB i przejściu na CI+, poczułem się wpuszczony w maliny.
    No i szukam patentu jak to obejść. Zdaje się, ze nie jest to problem telewizora czy funkcjonalności jego softu, a związane z zagadnieniem moduł CI+ wybranego przez UPC (a może zespołu karta-moduł CI+) który jest jednostrumieniowy.
    opcja 1 - mógłbym niby wrócić do STB UPC, chociaż nie po to pozbyłem się kabli i skrzynek. najbardziej wnerwia mnie jednak, że wszystkie nagrania zostają na dysku STB który jest w sumie niewielki a i tak wszystko przepada z końcem umowy.
    opcja 2 - kupienie osobnego dekodera z gniazdem CI+, niemal wszystkie tunery oferują PVR i nagrywanie w tle. Sparowana karta z CI+ będzie dekodować wszystkie opłacone w abonamencie kanały. Jest ryzyko zachowania zgodności z CI+ od UPC, ale o to powiedzmy można podpytać u sprzedawcy i wybrać model zgodny. Problemem są koszty - w zasadzie jeśli chcemy znaleźć cos z gniazdem CI+ i DVB-C do dyspozycji są właściwie b. drogie kombajny dla "elity", ceny zaczynają się gdzieś powyżej 500 pln. Więc opcja poza zdrowym rozsądkiem jak na moje potrzeby.
    Opcja 3, najbardziej kusząca - Kupno taniego tunera z DVB-C i gniazdem CONAX. Znalezienie tunera zgodnego z siecią UPC to właściwie żaden problem, a ceny są przystępne. Problemem jest parowanie karty klucza i modułu CI - czy wyjęta z modułu CI+ karta i włożona do CONAX zadziała jeśli sparuję tuner z kartą? Czy to jest w ogóle wykonalne bez udziału UPC? Przypominam, że karta jest już AKTYWNA, chcę jej tylko użyć w tunerze spoza dystrybucji UPC po to by mieć te nagrywanie w tle i na zewnętrznym dysku. Czy możliwe jest wykonanie tego samodzielnie (pomijam zgłębianie forów, sciąganie ew softu do aktywacji, nauczenie się obsługi operacji, ect. ), czy też urządzenie MUSI być dodane po stronie operatora UPC by takie parowanie w ogóle zadziałało?

Dodano po 14 [minuty]:

I taka dygresja - to jest właśnie skutek skorzystania z opcji "modułu CI+ zamiast dekodera", faktycznie nie płaci się za to złotówki więcej. Ale oprócz opcji dodatkowych traci się również funkcję nagrywarki, nawet jeśli twój TV takie opcje PVR zawiera. Ja akurat mam LG LM670s, ale prawdopodobnie tak to będzie wyglądać na każdym telewizorze, bo problem tkwi w rozwiązaniu modułu CI+, da sie nagrywać wyłącznie aktualnie wystrojony na tunerze kanał. I warto to rozważyć przy decyzji pzresiadki na CI+.
    JacekArtur1
    Level 12  
    Nagrywać z CI+ można to co na ekranie niestety. Moduł o ile nawet obsługuje kilka strumieni to TV musiałby mieć kilka a nie mniej niż dwie głowice do odbierania nośnych cyfrowych QAM w kablu UPC . Po prostu programy są nadawane oczywiście na kliku strumieniach ale te z kolei mają swoje nośne w kablu . I jeśli np. TVP 1 jest na nośnej 600 Mhz (w tym strumieniu QAM) to już Polsat może być w strumieniu nadawanym na nośnej 700 Mhz. Stąd jak tv nie będzie miał dwóch głowic to nie nagra TVP i Polsatu jednocześnie. STB mają po kilka głowic stąd nagrywają jednocześnie po 2 programy na raz.
    puding1973
    Level 1  
    Witam.

Mam pytanie:

Czy Telewizor FUNAI 32FL552/10 zadziała z kartą CI+ UPC ?

Ten TV ma standardowe wejście karty CI+
    kamahonda
    Level 17  
    Zobacz na stronie UPC.pl a najlepiej zadzwoń i zapytaj pod numer324949480
    Ja mam taki moduł już trzy lata i chodzi super ,poza tym masz jeden pilot.