Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz - Jak przerobić odkurzacz z 3.6V na 12V samochodowych

marcinek1221 11 Dec 2013 15:36 6654 37
 • #31
  yoachim95
  Level 15  
  Siemanko :D
  Chciałbym podłączyć się pod temat i poprosić Was o 'sprawdzenie' mojego pomysłu. Znalazłem na strychu odkurzacz ręczny Electrolux Rapido ( http://images.okazje.info.pl/p/sprzet-agd/1500/electrolux-rapido-zb404wd.jpg ). Nie mam do niego 'podstawki' ładującej, a akumulatory, które pierwotnie miały go zasilać są całkowicie zniszczone. Wpadłem na pewien pomysł i bardzo proszę bardziej doświadczonych ode mnie o sprawdzenie i ewentualne porady. Odkurzacz powinien pracować z napięciem 3,6V jednak stwierdziłem, że będę go zasilał 5V :D
  Odkurzacz będzie zasilany z gniazda zapalniczki albo z przerobionego zasilacza komputerowego. Głównym zadaniem będzie jednak odkurzanie auta.
  We wtyku zapalniczki znajduje się dioda sygnalizująca obecność prądu (dioda podłączona bezpośrednio pod 12V z zapalniczki z rezystorem ok.450Ω) oraz bezpiecznik szybki 8A. Następnie będzie podłączony odkurzacz. W miejscu gdzie znajdowały się akumulatorki będzie układ zmontowany na płytce uiwersalnej - stabilizator napięcia 5V (LM7805) zbocznikowany tranzystorem mocy BD649 (8A), z którego będzie zasilany odkurzacz i dioda podświetlająca przycisk. Dodatkowo w przewodzie zastosuję zwijacz ze starego zwykłego odkurzacza.
  Mam 2 pytania:
  1. Czy we wtyku zapaliczki mam zastosować szybki czy raczej zwłoczny bezpiecznik?
  2. Co się będzie grzało -tranzystor mocy czy stabilizator napięcia w tym układzie? (Według mnie tranzystor mocy bo to on będzie 'odwalał' całą robotę a stabilizator tylko ''da wzór'').
  Element wyposażę w radiator oraz cały układ będzie w takim miejscu, gdzie będzie przepływ wydmuchiwanego powietrza z silnika więc chyba powinno być dobrze.
  Dodam, że silnik przy 5V pobiera ok. 7A.
  Jak myślicie? Z góry bardzo dziękuję za zainteresowanie. :D
 • #32
  vodiczka
  Level 43  
  yoachim95 wrote:
  Dodam, że silnik przy 5V pobiera ok. 7A.

  Zbicie 7V napięcia przy siedmioamperowym prądzie to 49 W strat, potrzebujesz radiator z własnym wentylatorem bo ugotujesz tranzystor. Z odkurzacza jest wydmuchiwane ciepłe powietrze.
 • #33
  yoachim95
  Level 15  
  Tego nie wziąłem pod uwagę... Istnieje jakieś lepsze rozwiązanie? Silnik, który fabrycznie powinien pracować przy 3,6V będzie pracował przy napięciu 5V, które wydaje mi się maximum więc tego muszę się trzymać raczej... :D
 • #35
  yoachim95
  Level 15  
  Dzięki za pomoc :) Na dniach poszukam schematu, skompletuje elemety i zacznę coś robić :D Wesołych Świąt Panowie :D
 • #36
  kennny
  Level 1  
  Witam. Mam odkurzacz bezprzewodowy jak na rysunku. Padły baterie więc postanowiłem zrobić z niego przewodowy. Po wywaleniu akumulatorów i elektroniki podłaczyłem silnik bezpośrednio do zasilania 18V 1,5A niestety odkurzacz słabo ciągnie. Czy dobrze rozczytałem potrzebne napięcie? Może moc zasilacza jest za mała?

  Odkurzacz - Jak przerobić odkurzacz z 3.6V na 12V samochodowych
 • #37
  User removed account
  User removed account  
 • #38
  vodiczka
  Level 43  
  kennny wrote:
  Czy dobrze rozczytałem potrzebne napięcie? Może moc zasilacza jest za mała?

  Zmierz napięcie przy włączonym odkurzaczu, jeżeli jest wyraźnie poniżej 18V to znaczy, że moc zasilacza jest za mała.