Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brama przesuwna z otwieraniem-zamykaniem czasowym

habek01 05 Oct 2012 19:05 2592 8
 • #1
  habek01
  Level 11  
  Quote:
  Witam!
  Posiadam sterownik do bram automatycznych DTM Easy B321 (dokumentacja) oraz zegar sterujący PCZ-521.2 (dokumentacja). Mam następujący problem do rozwiązania. Sterownik ma otwierać bramę automatyczną od poniedziałku do piątku o godz 8.00 oraz zamykać o godzinie 16.00. Natomiast po godzinie 16 i w weekend brama ma pracować w trybie automatycznym czyli otwieranie pilotem i zamykanie automatyczne po określonym czasie. Czy przy pomocy posiadanych przeze mnie urządzeń da radę zrealizować te wytyczne?
  Wiem jak zaprogramować zegar ale nie do końca wiem ja to sprzęgnąć z centralką. Przeglądałem tabele trybów pracy centralki i jedyny pomysł jaki mi wpadł do głowy to ustawienie bramy w tryb automatyczny oraz wykorzystanie zegara aby blokował bramę w określonych godzinach tylko, że ma to wadę bo jak otworzyć bramę o tej 8 godz ? Proszę o jakieś podpowiedzi...


  Edit: Dziękuje bardzo ze podpowiedzi. Zauważyłem kolejny problem. Zegar jaki posiadam pracuje w trybie ciągłym,czas nastawy jest z dokładnością do jednej minuty czyli najkrótszy impuls jaki można ustawić to 1 minuta. Przeczytałem dokładnie dokumentację centralki i okazało się, że do otwierania jest potrzebny włącznik chwilowy. W tej sytuacji muszę zakupić zegar z przekaźnikiem impulsowym. Chyba zdecyduję się na rozwiązanie z dwoma zegarami, zegar impulsowy do otwierania bramy i drugi zegar zwykły do rozłączania fotokomórek. Czy możliwe jest pozostanie przy jednym zegarze impulsowym?

  P.S. Nie mogłem dodać nowego posta,dlatego też edytowałem pierwszy.
 • #2
  andrefff
  Level 36  
  Dosyć proste, zegar podłączasz zamiast przycisku ręcznego, programujesz włącz-wyłącz o 8-ej, jeszcze raz tak samo o 16-ej i tak od poniedziałku do piątku. W pozostałe dni działa tylko na pilota. Będzie też potrzebny przekaźnik.
 • #3
  mikus1982
  User under supervision
  Kolego wyżej czytaj ze zrozumieniem. Habek chce aby brama w tych godz była otwarta.Drugi zegar niech da taki sam i wepnie go w obwód foto i ustawiczas wylaczenia styków od 8 do 16.
 • #4
  andrefff
  Level 36  
  Sorry, ale zasugerowałem się rozwiązaniem w którym był zamontowany zwykły wyłącznik, a nie przycisk. Ze zrozumieniem przeczytałem, tak że potrzebny jest tylko jeden zegar, raz daje sygnał do otwarcia, drugi raz do zamknięcia.
 • #5
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Mikus dobrze pisze - drugi zegar naśladujący fotki (i podłączony na stykach NC - jak fotki - sam albo szeregowo z istniejącą barierą) potrzebny coby brama na automacie między 8 a 16 nie mogła się zamknąć (zauważ że klient chce automatyczne zamykanie - przy jednym zegarze brama otworzyłaby się o ósmej a zamknęła z powrotem 8:02)
 • #6
  andrefff
  Level 36  
  Nie będę się upierał bo mam za mało praktyki przy bramach, ale jestem pewien, że bym to zrobił na jednym zegarze.
 • #7
  bartek_p
  Level 31  
  drugi zegar komplikuje instalacje. Co będzie jak się zegarki rozjadą , choć o kilka minut?
  Lepiej dać w obwód zegara przekaźnik, dwa przekaźniki.
  Jeden zwykły który będzie zwierał fotokomórki , drugu, tzw. opóźnione wyłączenie/załączenie, który poda impuls na otwieranie. Jak po 16 puszczą styki zegara, to brama zamknie się po czasie pauzy.
  Reszta wyjdzie w trakcie testów.
  W każdym razie dwa zegary będą się rozjeżdżać.
 • #8
  mikus1982
  User under supervision
  Mam u klientów paru na dwóch zegarach tak już kilka lat i jest ok do tej pory.
 • #9
  andrefff
  Level 36  
  mikus1982 wrote:
  Mam u klientów paru na dwóch zegarach tak już kilka lat i jest ok do tej pory.

  Tylko po co jak w zupełności wystarczy jeden + przekaźnik. Przerost formy nad treścią.