Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób kontrolować czy grzałka nie jest spalona?

28 Sty 2005 13:01 4181 16
  • Poziom 14  
    Kontrola grzałki. Mam układ grzałek oporowych sterowanych z regulatora tyrystorowego. Układ ten nie posiada kontroli czy grzałka jest przepalona. Czy ktoś ma pomysł jak to kontrolować. Mile widziane gotowe aparaty np.przekaźniki itp. Dodam , że prąd roboczy mieści się w zakresie od 0 do 60A 50Hz
  • Poziom 15  
    Witam!
    Nasuwają mi się dwa rozwiązania:
    1 - kontrola temperatury. Przpalona grzałka nie grzeje ;)
    2 - monitorowanie prądu np. przekaźnikiem kontrolnym EI firmy Crouzet.
  • Poziom 34  
    Witam.
    Raczej trzeba iść w kierunku pomiaru prądu. Można spróbować z bocznikiem lub z transformatorem włączonym szeregowo z elementem grzejnym.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Nawiń na transformatorze kilka zwojów drutu i włącz to szeregowo z grzałką .Pozostaw uzwojenie z dużą ilością zwojów i tam włącz leda. Przy pracującej grzałce dioda będzie świeciła ,przy uszkodzonej -nie.
  • Poziom 34  
    Witam.
    Podaj najmniejszą wartość ustawianego prądu. Największa to jak Pisałeś wynosi 60A. Robiłem coś takiego ale na obciążenie stałe i moc 2 kW.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Trudno podać minimalną wartość prądu, temperatura będzie utrzymywana przez regulator tyrystorowy. Mogą to być części ampera.
  • Poziom 34  
    Czyli nie ma konkretnie zadanej wartości temperatury?. Może Byś określił co to jest za urządzenie o tak dużej mocy, regulowanej praktycznie od zera do maksymalnej wartości.
  • Poziom 28  
    Neonówkę można włączyć równolegle do grzałki, jak nie będzie grzała to zaświeci.
  • Poziom 34  
    Witam.
    waldekel napisał:
    Cytat:
    Neonówkę można włączyć równolegle do grzałki, jak nie będzie grzała to zaświeci.

Czy Możesz to jaśniej wytłumaczyć?.
    Dla ułatwienia przesyłam prosty schemacik.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Ryszard49 napisał:
    Czy Możesz to jaśniej wytłumaczyć?.
    Dla ułatwienia przesyłam prosty schemacik.
    Pozdrawiam.

Sądziłem, że każda grzałka jest podłączona do innej fazy. Nie znam schematu, a ten który jest w załączniku o niczym jeszcze nie świadczy. Jest tam przecież jakieś sterowanie i dopiero po zapoznaniu się z budową urządzenia można coś myśleć.
    :D Ryszard49 to przecież Slawox ma problem i nie zapytuje co dalej, więc skąd wiesz jak jest zbudowane to Jego urządzenie.
  • Poziom 22  
    A więc czy każda grzałka z odrębnej fazy? - pytanie do Slawox
  • Poziom 34  
    Witam.
    Kolego waldekel, Slawox napisał:
    Cytat:
    Kontrola grzałki. Mam układ grzałek oporowych sterowanych z regulatora tyrystorowego. Układ ten nie posiada kontroli czy grzałka jest przepalona. Czy ktoś ma pomysł jak to kontrolować. Mile widziane gotowe aparaty np.przekaźniki itp. Dodam , że prąd roboczy mieści się w zakresie od 0 do 60A 50Hz
    Więc nie ma tu większego znaczenia czy to jest zasilanie jedno czy trójfazowe. Ważna jest kontrola przepalonej grzałki. Sygnalizacja przepalonej grzałki sygnalizowana neonówką wzbudziła moje zainteresowanie ze względu na wyjątkową prostotę. Niestety nie mogę sobie wyobrazić jak ją włączyć do układu aby osiągnąć taki efekt jaki Zaproponowałeś.
    Swoją drogą autor tematu od dłuższego czasu milczy, a temat jest ciekawy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    :arrow: Ryszard49
    Pomyślałem sobie, że jeżeli podłączę neonówkę do grzałki tak jak do wyłącznika równolegle, to w przypadku przerwy na grzałce zapali neonówka. Chyba w niektórych żelazkach też tak jast zrobione. Niestety w przypadku schematu, który Podałeś są trzy grzałki połączone z jednej fazy i to zmienia postać rzeczy i trzeba by wymyśleć coś innego, ale na konkretnym schemacie.
  • Poziom 34  
    Witam.
    Schemat który dołączyłem jest fragmentem urządzenia które posiada sygnalizację przepalenia się grzałki. Nie umieściłem jej celowo ponieważ jestem ciekawy co można jeszcze wymyślić w tym temacie. Na dołączonym schemacie powinienem pozostawić jeden element grzejny. Traktujmy więć te trzy elementy jak jedną grzałkę. W moim przypadku obciążenie było stałe. Slawox natomiast zasila grzałkę poprzez układ regulacyjny i to w zakresie prądowym od 0 do 60A.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Witam
    Nie mam pomysłu na gotowy aparat. Środowisko jest tu trudne - 0 do 60A, prąd "cięty" fazowo. Przychodzi mi do głowy jeden pomysł - przekładnik prądowy własnej konstrukcji.
    Przewód wiodący prąd do grzałki przeprowadziłbym przez środek rdzenia toroidalnego, na którym wcześniej nawinąłbym uzwojenie wtórne. Dalej już zależnie od potrzeb i sposobu sygnalizacji. Można z tego uformować sygnał cyfrowy.
    To idea. Resztę wielkość rdzenia, ilość zwojów trzebaby dobrać doświadczalnie. Obliczenia utrudnia zmienny kształt prądu.
  • Poziom 24  
    Może spróbować w innym kierunku, niż sprawdzanie prądu.
    Na niewysterowanym tyrystorze przy zachowaniu ciągłości obwodu (nieprzepalona grzałka) powinno pojawiać sie napięcie...