Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec nad wanną - Kocioł gazowy nad wanną ?

05 Paź 2012 22:09 12027 25
  • Poziom 8  
    Witam Wszystkich !

Mam pytanie dotyczące tematu kotła gazowego kondensacyjnego nad wanną. Proszę o przemyślane wypowiedzi poparte przepisami.
    Problem jest w tym , że klient który ostatnio się do mnie zwrócił, zakomunikował mi jednoznacznie że będzie miał kocioł zamontowany nad wanną i czy taki kociołek można uruchomić. Zasadniczo NIE. Ale Pan:) projektant, który całą instalacje zaprojektował twierdzi inaczej. Otóż powołuje się na normę PN-HD 60364-7-701:2010(Zgodnie z tą normą w strefie 1 można stosować odbiornik energii elektrycznej tylko trwale zainstalowany i stale podłączony, między
    innymi urządzenie do podgrzewania wody. Urządzenie takie powinno posiadać stopień ochrony co najmniej IPX4.
    Gniazdko elektryczne z którego zasilane jest urządzenie nie może znajdować się w strefach 0,1,2, a obwód z którego jest zasilane powinien
    być zabezpieczony wyłącznikiem przeciwporażeniowym różnicowoprądowym o znamionowym różnicowym prądzie zadziałania
    nie większym niż 30 mA) - (świeża norma zastąpiła tą z 1999 PN-IEC 60364-7-701:1999 [1]) i uważa że urządzenie elektryczne, gdy jest zamontowane na stałe nad wanną (np. urządzenia ogrzewające wodę) –to przewód prądowy zasilający wystarczy poprowadzić pionowo od góry przez ścianę z tyłu urządzenia lub poziomo w ścianie z tyłu urządzenia i podłączyć na stałe. Twierdzi ,że zgodnie z nową normą urządzenia o zabezpieczeniu IPX4 można montować w 1 strefie. Niby kotły gazowe mają zabezpieczenie IPX4D. Producent kotła pisze w instrukcji jakby w nawiązaniu do tej nowej normy , że : " Podłączyć zasilenie elektryczne na stałe lub za pomocą złączek wtykowych ( połączeń wtykowych nie stosować w obszarze 1 - 2 dla wanny i prysznica ). I teraz co? Według mnie to NIE. Ale co inne mądre głowy na to ? :!: :?:

Wrzuciłem kilka skanów z normy , może pomogą.

Dodano po 5 [minuty]:

jeszcze jeden scan.

Dodano po 1 [minuty]:

i jeszcze jeden

• IGE-XAOIGE-XAO

• Moderator na urlopie...
    Wszędzie w skanach przytoczonej normy masz napisane "zgodnie z instrukcja producenta"
    Skoro producent napisał poza 0 i 1 strefą, to nie ma 2 zdań.
    Jakiej firmy to urządzenie? Napisz do nich zapytanie.
    Ja osobiście bym nie uruchamiał. Wpisujesz w protokół uruchomienia swoje "ale" i dopisek: trwale odłączam od eksploatacji. Eksploatacja w istniejącym stanie powoduje narażenie zdrowia i życia.
    Potem skanujesz i kopię przesyłasz do nadzoru budowlanego. Niech oni dalej ciągną sprawę.
  • Poziom 36  
    mirrzo napisał:
    Wszędzie w skanach przytoczonej normy masz napisane "zgodnie z instrukcja producenta"
    Skoro producent napisał poza 0 i 1 strefą, to nie ma 2 zdań.
    Jakiej firmy to urządzenie? Napisz do nich zapytanie.
    Ja osobiście bym nie uruchamiał. Wpisujesz w protokół uruchomienia swoje "ale" i dopisek: trwale odłączam od eksploatacji. Eksploatacja w istniejącym stanie powoduje narażenie zdrowia i życia.
    Potem skanujesz i kopię przesyłasz do nadzoru budowlanego. Niech oni dalej ciągną sprawę.

Odnośnie nadzoru budowlanego to się zgadzam. Oni muszą to zweryfikować co do zgodności z obecnie obowiązującymi normami (z dnia montażu urządzenia).
    Nie wpisywał bym jednak , że zagraża zdrowiu i życiu tylko, że jest niezgodna ze starą normą i została zamontowana na wniosek i odpowiedzialność projektanta i właściciela.
    Instrukcja i informacje w niej zawarte mogą być sprzed wejścia w życie normy i trudno mieć o to do kogoś pretensje.
    Osoba która uruchamia i nadzoruje musi znać obligatoryjnie obowiązujące normy.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Nie wpisywał bym jednak , że zagraża zdrowiu i życiu ...

A to niby dlaczego ?
  • Poziom 36  
    mirrzo napisał:
    Nie wpisywał bym jednak , że zagraża zdrowiu i życiu ...

A to niby dlaczego ?

Jak wiesz puszkę podtynkową można umieścić nad wanną i nie jest to niebezpieczne.
    Jeżeli komisja normalizacyjna wprowadziła normy według których zbudowane i zamontowane urządzenie jest tak samo niebezpieczne jak ta puszka to znaczy, że trzeba wyjątkowego "speca" , który przy serwisie kotła najpierw nalewa wody do wanny, później w niej staje, trzyma się jedną ręką baterii a drugą majstruje przy podłączonym kotle aby było to niebezpieczne.

Prawo takie jak np. ustawy przygotowują urzędnicy którzy nie są specjalistami , uchwala sejm do którego wybieramy reprezentantów nie ze względu na wiedzę i dlatego nieraz jest to parodia a nie prawo.
    Na szczęście ustawy muszą i uwzględniają normy przygotowywane latami przez zawodowców. Tam nie ma pomyłek.
  • Poziom 13  
    Można, byłem na szkoleniu w sierpniu, kotły z IP44 można montować w pierwszej strefie gdy jest na stałe podłączony do zasilania, co wiąże się z wymianą oryginalnej wtyczki przy kotle wraz z jego przewodem, ponieważ jest za krótki aby dostał do rozdzielnicy. Musi być też różnicówka 30 mA na obwodzie do którego podpinamy zasilanie kotła, coś jeszcze wspominali o podłączeniach hydraulicznych nie wężykiem elastycznym tylko na sztywno - ale nie pamiętam czy to było warunkiem koniecznym czy tylko zaleceniem.
    Wczoraj czytałem u klienta instrukcję kotła Termaster i też jest wspomniana możliwość montażu nad wanną przy stosowaniu zaleceń z normy o której wspomina pierwszy post.
  • Poziom 25  
    Gaz wody się nie boi, problem jest czysto elektryczny. Elektryk - projektant wyjaśnił sprawę i ma rację. Sam od 5-ciu lat mam zamontowany nad wanną kocioł zgodnie ze wskazanymi przepisami (najważniejszy wyłącznik różnicowo-prądowy max 30 mA). Nikt nie montuje kotłów nad wanną jak nie musi.

...trzeba wyjątkowego "speca" , który przy serwisie kotła najpierw nalewa wody do wanny, później w niej staje, trzyma się jedną ręką baterii a drugą majstruje przy podłączonym kotle ...

Ale tu chodzi o użytkownika i kotła i wanny. Nie o serwisanta. Jak się pośliźniesz w wannie, nie patrzysz za co łapiesz. Również przy braniu prysznica... https://obrazki.elektroda.pl/98_1238799054.jpg

Dodano po 3 [minuty]:

murza napisał:
    Można, byłem na szkoleniu w sierpniu, kotły z IP44 można montować w pierwszej strefie gdy jest na stałe podłączony do zasilania... Musi być też różnicówka 30 mA

Jak ją sprawdzisz, czy jest i jak działa. Masz przyrząd i wiedzę ? Może i się coś zmieniło, ale ja jestem niereformowalny w tej kwestii :)
  • Poziom 36  
    Niestety nie znam tej normy i dlatego nie mogę się wypowiedzieć.
    Norma ta z pewnością określa uwarunkowania techniczne montażu i izolacji obwodów elektrycznych.
    Dlatego też uważam , że skierowanie zapytania lub wysłanie tam informacji jest jak najbardziej wskazane jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości.
  • Poziom 38  
    Sadze ze kociol takze musial by spelniac wymagania tej nowej normy aby wedlug niej zostal zainstalowany.
    Wypadalo by te nowe normy przestudiowac, bo prawdopodobnie bedzie duzo wiecej takich przypadkow.
    Sadze ze zapytanie pisemne do nadzoru budowlanego, oraz producenta, w sprawie nowych norm nikomu nie przyniesie ujmy, a wiele moze wyjasnic i ewentualnie zapobiec tragedi, gdyby cos bylo niezrozumiale.Poza tym nadzor budowlany musi dokladnie znac nowe przepisy i normy, lacznie z ich prawidlowa interpretacja.
    Nawet oni sie ciagle ucza nowych rzeczy, wiec nawet najlepszy fachowiec moze nie znac najnowszych rzeczy.
    Czlowiek uczy sie cale zycie i glupi umiera.

saskia napisał:
    Sadze ze kociol takze musial by spelniac wymagania tej nowej normy aby wedlug niej zostal zainstalowany.

Nie znam aktualnie produkowanych kotłów dopuszczonych do montażu w 1 strefie. Nie wszystko wiem, zatem proszę o przykłady (z certyfikatem), bo chciałbym się dokształcić :)
  • Specjalista - systemy grzewcze
    W pierwszej strefie czy zerowej? Zamontowany nad wanną jest w zerowej :)
  • Poziom 38  
    Ja tez chcialbym sie doksztalcic :-)
    Nie mam mozliwosci pisac do nadzoru budowlanego w Polsce.
    Zreszta na e-maile zaden urzad nie chce mi odpowiedziec. :-(
    mirrzo napisał:
    To fakt, ale czasem jest nad wanną i tylko w pierwszej (bo zerowa, to dno wanny) :)

Miał być żart ale nie wyszło

• Poziom 25  
    Kocioł powinien być podłączony na stałe (sztywno) nie ze względu na krótki kabelek z wtyczką tylko z powodu dodatkowego przewodu ochronnego PEN.
    Kotłów z certyfikatami do montażu nad wanną raczej nie będzie, gdyż jeśli to możliwe nie powinny być montowane w strefie 1.Obecnie niektórzy producenci nie uznają gwarancji z tego powodu. Jest to montaż warunkowy,ale elektrycznie dopuszczalny i producenci muszą się z tym oswoić.
  • Poziom 9  
    Czy piec z IPX5D np beretta junior może bezpośredni graniczyć ze szklaną ścianką kabiny prysznicowej? Pytam bo projektant wyraził kategoryczne zdanie, że kocioł gazowy musi być minimum 60cm od obrysu kabiny, a jeśli dobrze rozumiem powyższe to nie do końca tak jest...
  • Poziom 36  
    A może .......
    jednak .......
    niekoniecznie :D .
  • Poziom 9  
    a to nie jest urządzenie do podgrzewania wody?
  • Poziom 36  
    voyteg napisał:
    a to nie jest urządzenie do podgrzewania wody?

To jest urządzenie do podgrzewania wody. :D
    Jest w związku z tym dopuszczone do montażu w strefie 1 zgodnie z wyznaczeniem tej strefy w normie .......... .
    Urządzenie spełnia normę ochrony 5 zabezpieczeń elektrycznych zgodnie z ........ .
    W pewnych wypadkach (o których też jest w normach) dopuszcza się zamontowanie w strefie 1 urządzeń spełniających normę ochrony 4.

Informacja dla ewentualnych użytkowników/inwestorów -> porażenie prądem sporadycznie kończy się ..... "słyszeniem myśli kobiet" tak jak u M.Gibsona :D . Z tego względu należy raczej wymagać zamontowania zamiast jednej dwóch różnicówek .

Informacja dla instalatorów ...... jeśli :
    a) nie znasz pełnej treści normy ;
    b) nie umiesz sprawdzić czy zabezpieczenie działa prawidłowo .
    nie podłączaj.

Dodano po 12 [minuty]:

voyteg napisał:
    Czy piec z IPX5D np beretta junior może bezpośredni graniczyć ze szklaną ścianką kabiny prysznicowej?

Żeby nie było nieporozumień ..... w normie dokładnie jest to zapisane.
    W przypadku jednej ściany szklanej odpowiedź brzmi : Tak .
    W przypadku inne ściany szklanej odpowiedź brzmi : Nie .
    Wystarczy ze zrozumieniem przeczytać normę :D .
    Witam.
    Miałem ostatnio odbiór UDT dużej kotłowni.
    Zauważyłem, że inspektor UDT jest bardzo dobrze zaznajomiony z ustawami i normami.
    Korzystając z okazji, zadałem pytanie, odnośnie zamontowania kotła w pierwszej strefie.
    Odpowiedź inspektora UDT była taka:
    "Norma w pierwszej strefie, dopuszcza montaż przepływowego podgrzewacza wody użytkowej.
    Kocioł C.O., nawet z przepływowym podgrzewem wody użytkowej, nie jest tylko przepływowym ogrzewaczem wody, i nie może być, jako takie urządzenie traktowany."

Z powyższej wypowiedzi wynika, że kotła nie wolno wieszać nad wanną.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Też mieliśmy ostatnio klienta z taką sytuacją - odmowa.
    Tutaj jest wypowiedź osoby z Vaillanta:
    http://remontowezmagania.pl/remontowezmagania...dwufunkcyjny_z_zamknietym_obiegiem_mozna.html

Także spotkałem się do tej pory z określeniem "dopuszcza się elektryczne przepływowe podgrzewacze wody" jakby nie interpretować, kocioł dwu-funkcyjny takim urządzeniem nie jest.

Panowie nie ufajcie bezwzględnie RCD, 29mA to wcale nie taki mały prąd ;) Dlatego najważniejsza IPZ, ciągłość PE

Pzdr
  • Poziom 8  
    No to zamykamy temat , bo całość dyskusji wskazuje na jedną odpowiedź.
    Nie Wolno. Pozdrawiam i dziękuje wszystkim.

Dodano po 2 [minuty]:

No to zamykamy temat , bo całość dyskusji wskazuje na jedną odpowiedź.
    Nie Wolno. Pozdrawiam i dziękuje wszystkim. :D