Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool ART 471/4 - uszkodzony termostat czy rozszczelniona instalacja?

Savek 05 Paź 2012 23:36 6366 13
  • #1 05 Paź 2012 23:36
    Savek
    Poziom 15  

Witam,

Użytkuję chłodziarko-zamrażarkę Whirlpool ART 471/4 (innego symbolu nie znalazłem) zabudowaną. Od paru dni zauważyłem, że w komorze górnej przestała chłodzić, a w komorze dolnej - zamrażarka - wszystko jest OK. Lodówka była ustawiona na "1". Przestawiłem na "3" i po chwili na tylnej ścianie górnej komory pojawił się lód. Niestety po jakiejś pół godzinie (lub krócej) wszytko wróciło do stanu pierwotnego. Temperatura w górnej komorze jest za wysoka.

Dalsze moje działania były następujące:

1) Lodówkę rozmroziłem i włączyłem ponownie;
    2) ustawiłem na max chłodzenie (7):
    3) temperatura w górnej komorze (chłodziarki) 15stC, a w zamrażarce -4stC (po godzinie pracy);
    4) po 6-ciu godzinach pracy temperatura w górnej komorze (chłodziarki) 12-14stC, a w zamrażarce ~-20stC;

Czy w niej "padło" i jak to ewentualnie naprawić.

Pozdrawiam

0 13
  • Pomocny post
    #2 07 Paź 2012 11:14
    zbigniew3107
    Poziom 20  

Po opisie to masz ubytek czynnika, sam niewiele zrobisz wezwij serwis . Pomyśl o kupnie nowej ,lodówki produkowane obecnie są marnej jakości-oszczędzanie na jakości materiałów, taki mińsk pracuje 20 lat i jest ok. tylko koszt jego użytkowania :cry: zapytaj o cenę naprawy i zdecyduj czy opłaca się inwestować .

0
  • #3 07 Paź 2012 18:19
    Savek
    Poziom 15  

Dzięki za radę, ale mam pytania.
    1) czy w przypadku ubytku czynnika naprawa jest skuteczna, tzn, czy układ znowu się nie rozszczelni?
    2) Podejrzewam termostat, ponieważ, agregat wyłącza się i wyłącza, tak jakby temperatura w lodówce była dobra. Mam na myśli to, że steruje tym termostat, tylko źle odczytuje temperaturę w lodówce i za szybko wyłącza. Gdy pracuje, to w górnej tylnej części ścianki wewnętrznej lodówki zamarza skroplona para wodna - czyli czynnik dochodzi i chłodzi.
    Co Ty na ten fakt?

0
  • Pomocny post
    #4 07 Paź 2012 19:27
    zbigniew3107
    Poziom 20  

Czy masz pełne pole zmrożone w kształcie prostokąta jeśli tak to faktycznie może być problem z termostatem , jeśli nie to czynnik do uzupełnienia ,nie ma reguły jak
    długo po naprawie będzie dobrze może być 1 dzień-tydzień-miesiąc-rok itp. .

0
  • #5 07 Paź 2012 21:13
    Savek
    Poziom 15  

Zamrożone jest pole w kształcie prostokąta na całej szerokości tylnej ścianki od góry jakieś 20cm w dół (czyli ok 20% tylnej ściany komory lodówki).

1
  • #6 07 Paź 2012 21:25
    zbigniew3107
    Poziom 20  

To masz problem z termostatem .

0
  • Pomocny post
    #7 07 Paź 2012 21:41
    movzx
    Poziom 39  

zbigniew3107 napisał:
    To masz problem z termostatem .
    Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Najprostsze sprawdzenie - zewrzeć termostat i sprawdzić czy zacznie mrozić. Wątpię.

0
  • #8 07 Paź 2012 22:30
    zbigniew3107
    Poziom 20  

No tak jeśli całe pole jest zamrożone to nie jest to brak czynnika a raczej charakterystyki termostatu . :?:
    Wysłany: 07 Paź 2012 21:13 Temat postu: Re: Whirlpool ART 471/4 - uszkodzony termostat czy rozszczelniona instalacja?
    Zamrożone jest pole w kształcie prostokąta na całej szerokości tylnej ścianki od góry jakieś 20cm w dół (czyli ok 20% tylnej ściany komory lodówki). :?:

1
  • #9 07 Paź 2012 23:19
    Savek
    Poziom 15  

Jutro sprawdzę ten termostat i zobaczę co dalej. Przy okazji jeszcze pytanie: po jakim czasie (mniej więcej) po zwarciu termostatu lodówka zacznie chłodzić? Rozumiem, że będzie chodziła non stop?

0
  • #10 08 Paź 2012 11:56
    Savek
    Poziom 15  

Witam,

Zwarłem termostat na krótko i pracuje już dwie godziny. Temperatura w lodówce (w szklance wody) 12 st C. Tylna wewnętrzna ścianka lodówki oszroniona ok 1/3 od góry (na całej szerokości).
    Czy nie za wolno dochodzi do tej temperatury?
    Czy oprócz termostatu jeszcze coś się zepsuło?

0
  • Pomocny post
    #11 08 Paź 2012 12:11
    zbigniew3107
    Poziom 20  

Poczekaj jeszcze ze dwie godziny ,ale to jednak wskazuje na ubytek ,serwis-lub kupno nowej , najpierw zapytaj o cenę i czy dają gwarancję naprawy jak nie to do sklepu po nową .

0
  • #12 08 Paź 2012 12:17
    Savek
    Poziom 15  

Czyli wymiana termostatu nic nie pomoże??

0
  • #13 08 Paź 2012 12:39
    zbigniew3107
    Poziom 20  

Masz zwarte styki na krótko i jeśli nie schładza to jest to nieszczelność układu ,sprężarka pracuje non stop i powinna zbić temperaturę nawet poniżej zera ,naprawa-serwis lub utylizacja wybór jest twój .

0
  • #14 29 Paź 2012 21:34
    Savek
    Poziom 15  

Witam,

Nie wiem co się stało, ale lodówka postała wyłączona ok dwóch tygodni - do przyjazdu serwisanta - i po wymianie termostatu chłodzi aż miło. Przy ustawieniu na "3" na dolnej półce w części chłodzącej temperatura ok 0stC. Musiałem ustawić na "1".
    Dziękuję za pomoc.

2