Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

konkretne zadanie-mosfet jako klucz

28 Sty 2005 14:40 5750 9
  • Poziom 31  
    Witajcie Panowie.Szukam kogos, kto wie jak sterowac mosfetami?Czemu?Zastanawiam sie, czy da sie na mosfecie-i jakim jesli tak, zrealizowac prosta funkcje klucza zasilajacego.Mam taki ujkladzik w ktorym:-zasilanie wynosi 2,6V i trzeba je "puscic" dalej przez klucz, napiecie wlacz/wylacz wynosi 2,5V...chcialbym zeby po podaniu ego 2,5V na odbiornik zostalo przekazane owe 2,6 zasilajace-da sie to zrealizowac na jednym tyranzystorku mosfet?Jak?Dzieki za wszelkie wskazowki...albowiem mosfety sa mi obce...
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    nie wiem tylko czy te 2.5V dla MOSFETA to nie za malo aby wartosc rezystancji dren zrodlo byla jak najmniejsza wtedy nie ma tlumienia sygnalu wejsciowego,ale chyba sa MOSFETY gdzie wymagaja malego napiecia na bramce zeby sie mogl tranzystor w pelni otworzyc,wiec mozesz zrobic tak ze podlaczasz dren do 2.6V i po wysterowaniu bramki na zrodle powinienes tez otrzymac 2.6V
    tak mi sie wydaje ze chyba napiecie 2.5V do wysterowania bramki jest za male bo wtedy napiecie wejsciowe musialo by byc bardzo male,musialbys na bramke podac takie napiecie aby miedzy zrodlem a bramka bylo min 3V najlepiej wiecej zeby miec pewnosc ze rezystancja dren zrodo jest mala i ni etlumi sygnalu
  • Poziom 31  
    ...dzieki Jedi, ja tez mniej wiecej tak to widze, tylko nie znam sie na tyle zeby wiedziec czy:
    -napiecie 2,5V wystarczy do wysterowania-kwestia poszukiwean po notach aplikacyjnych
    -tranzystor nie wylaczy sie, bo na wszystkich elektrodach bedzie mial wowczas w sumie to samo napiecie...a w bipolarnych wymagane jest 0,6V emiter-kolektor, prawda?

Czy ktos jest w stanie odpowiedziec, czy to zadziala....podac z wlasnego doswiadczenia nazwe jakiegos tranzystorka niskonapieciowego....ktory to zrealizuje?
    Czekam....na podpowiedzi...;-)
    ps.czy po zaniku napiecia 2,5V sterujacego mosfet mi sie wylaczy czy nadal bedzie przewodzil?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Hey !!

MOSFETY - N, które można wysterować napięciem Ugs = 2.5 [V] lub mniejszym to:
    BS107 (nie mylić z BS107A) - (Ugs = 2 V, Id = 120 mA, Rds = 15 Ω);
    BS170 - (Ugs = 2.5 V, Id = 500 mA, Rds = 3.5 Ω);
    BUZ900 i BUZ901 - (Ugs = 1.5 V, Id = 8A, Rds = ??);

Nie wiem jak chcesz go załączać czy z tego samego zasilania co obciążenie, czy z układu elektronicznego, a obciążenie z dodatkowego zasilacza. Ogólnie najprostsza idea jest pokazana na rysunku poniżej. Przy wyciśniętym przycisku tranzystor nie działa, naciśnięcie powoduje zasilenie złącza bramka - źródło napięciem 2.5 [V].

Pozdrawiam !!
  • Poziom 31  
    Serdeczne dzieki!!!To juz konkrety.Wszystko fajnie, tylko prosil bym o podobny ukladzik w ktorym obciazenie(odbiornik) byl by podlaczony na stale do masy, a podawany by byl...kluczowany ow +.Zasilanie mam z innego napiecia niz klucz....szkoda tylko, ze wszystkie te napiecia takie niskie;-). Upewnie sie jeszcze-po zaniknieciu napiecia sterujacego klucz przestanie przewodzic? A aplikacje tranzystorkow znajde sobie, bylew bys mi podal mniej wiecej konkretne nazwy, modele...
    Jeszcze raz serdeczne dzieki;-)

p.s. tak w ogole to usiluje zastapic to cos o symbolu CER na karcie graficznej....na srodku...5 nozek....
  • Poziom 42  
    Potrzebujesz pMOSFETa, np. Si4435 i dodatkowego tranzystora sterującego, żeby nie było odwrócenia fazy.

RoMan
  • Poziom 31  
    ...hmm...dzieki Roman...a na jednym tranzystorku sie nie da?Chodzi o to, zeby to bylo jak najbardziej podobne do oryginalu, malutkie...ew. prosze, narysuj jak to ma wygladac-schemacik....dziekuje;-)
  • Poziom 42  
    Jakby się dało na jednym tranzystorze to oryginalny układ nie miałby 5 nóżek... Schemacik, powiadasz - wierz mi - nie chce mi się o tej porze. Zresztą - i tak będziesz niezadowolony, bo sam Si4435 jest w obudowie SO-8 - znacznie większej od SOT-23 ze zdjęcia.

RoMan
  • Poziom 31  
    ...dzieki Roman, gdyby Ci sie zechcialo-machnij prosze ten schemacik, chocby zeby zrozumiec i czegoc sie nauczyc...moze sie zdecyduje na dostawianie wiekszej zabawki;-)
    Dziekuje....
  • Poziom 31  
    ...Romanie, ponawiam prośbę o namalowanie tego schemaciku z P-mosfetem i dodatkowym tranzystorkiem ;-)