Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

orno or-vid-vt-1017 - brzęczący elektrozaczep

07 Paź 2012 09:13 4719 14
  • Poziom 7  
    Witam.
    Opiszę swoją sprawę i poproszę o radę. Elektryk zamontował mi videodomofon Orno OR-VID-VT-1017 z dodatkową słuchawką. Najpierw kłopot był taki, że dołączony do domofonu transformator powodował blokowanie elektrozaczepu - z początku ładnie działał, a potem zaczął się blokować, tzn. nie zamykał furtki, cały czas można było otworzyć furtkę. Podobno coś się nagrzewało, i magnesował się elektrozaczep. Po konsultacjach padło na to, aby na elektrozaczep zakupić dodatkowy transformator - z jednej strony 220v z drugiej 12 v - no i ten dodatkowo zamontowałem, wykorzystując dwa kabelki z domofonu. I o ile zaczep się nie magnesuje i zamyka, to teraz non stop brzęczy, tzn. słychać jak przepływa przez niego prąd. Gdy otwieram drzwi z panela to słychać głośniejsze brzęczenie otwierania, ale poza tym brzęczy cały czas ciszej, niż przy otwieraniu. Nie wiem o co chodzi ?
    pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    Wyjścia L- i L+ to tylko styk zwierny, który ma zamykać obwód zasilanie-elektrozaczep przez czas naciskania przycisku otwierania. Czasem ten czas jest ustalony, np. na 5 sekund, mimo, że naciśniemy przycisk krótko. Tak czy inaczej, na zaczep nie może być non stop podawane napięcie. Jak możesz, to zrób zdjęcia podłączenia kamery i monitora.
  • Moderator Zabezpieczeń
    Dodatkowo poproszę:
    typ/ model elektrozaczepu
    nowy zasilacz 12 V zmienny czy stały?
    to że podłączenia w elektronice wykorzystuje się kable to dość oczywiste. Pytanie brzmi raczej które?
    gdyby wierzyć schematowi ze strony dystrybutora to L+ jest połaczone z Red ( pewnie zasilanie) czy usunąłes to połączenie
    dlaczego nie zajmuje się tym elektryk który montował?
    Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Witam.
    Zdjęcia zrobię jutro bo dziś już ciemno ;) Co do elektrozaczepu to jest to model z pamięcią R3 bez blokady produkcji Elektra Plus Poznań. Transformator zasilający 50 Hz 8VA Uwyj.12V.
    Trochę dziś pogrzebałem i wyszło coś takiego: jak język zamka w furtce dolega dobrze do elektrozaczepu to nie słuchać brzęczenia, ale gdy furtka jest otwarta to brzęczy...
    Odnośnie podłączenia osobnego transformatora to jeszcze opiszę to tak: z transformatora załączonego do zestawu domofonu połączono kable niebieski i brązowy jako zasilanie do odrębnego transformatora, który zasila elektrozaczep, z jednej strony, z drugiej zaś podłączono dwa kabelki: pomarańczowy i żółto-biały.
    Pozdrawiam
  • Moderator Zabezpieczeń
    dżordan23 napisał:
    Odnośnie podłączenia osobnego transformatora to jeszcze opiszę to tak: z transformatora załączonego do zestawu domofonu połączono kable niebieski i brązowy jako zasilanie do odrębnego transformatora, który zasila elektrozaczep, z jednej strony, z drugiej zaś podłączono dwa kabelki: pomarańczowy i żółto-biały.
    Pozdrawiam

jaja sobie robisz co?
  • Poziom 7  
    suworow napisał:
    dżordan23 napisał:
    Pozdrawiam

jaja sobie robisz co?

bynajmniej...i pozostawię bez komentarza powyższe stwierdzenie...
    proszę o bardziej mądre uwagi w temacie, bo sprawa aktualna.
    pozdrawiam
  • Moderator Zabezpieczeń
    dżordan23 napisał:
    proszę o bardziej mądre uwagi w temacie, bo sprawa aktualna.
    pozdrawiam

A ja bym prosił o " bardziej mądre opisy" Zakładałem że skoro sam podłączyłeś dodatkowe trafo masz jakieś chociaż blade pojęcie o tym co robisz. Po opisie który przedstawiłeś po prostu zwątpiłem, ba a nawet przemknęło mi prze myśl to co napisałem czyli że "robisz sobie jaja". Jeżeli poczułeś się urażony to przepraszam nie taki był mój cel.
    Ale do tematu:
    Potrzebne są dokładne opisy co z czym połączone z nazwami poszczególnych elementów i zacisków... może rysunek.
    Pozdrawiam
    Dodatkowy transformator do otwierania ma być podłączony w ten sposób, że strona pierwotna do sieci 230V a strona wtórna (12-15V) jednym końcem do L-, drugim końcem do elektrozaczepu. Drugi koniec elektrozaczepu ma być podłączony do L+. Z twojego opisu trudno wywnioskować, czy tak masz zrobione.
  • Moderator Zabezpieczeń
    W/g schematu na stronie producenta na L+ zmostkowany jest " red" co odpowiada zaciskowi 1R a na elektrozaczep biały co odpowada zaciskowi 1W. Oba te mostkowania należy usunąć.

http://www.orno.pl/index.php?strona=towary&id_kat=11&id_prod=309&page=1

Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    WWitam. Sam tego nie podłączyłem. Najlepiej jak zrobię fotki ale to po pracy. Dzięki póki co .
  • Poziom 7  
    Oto fotki podłączenia:

Pierwsze to podłączenie tych dwóch transformatorów (przypomnę, że ten drugi, mniejszy na górze dlatego został dodany, bowiem po jakimś czasie elektrozaczep się magnesował i nie blokował się - pomagało tylko odłączenie napięcia -ale to też chyba coś nie tak...), druga fotka - montaż przy wejściu.

Pozdrawiam

ps. jestem laikiem - prawnikiem a nie elektrykiem - więc moje opisy są jakie są, za co przepraszam ;)
    Ze zdjęć trudno jednoznacznie wywnioskować, czy wszystko jest dobrze podłączone.
    Mimo, że jesteś laikiem (jak napisałeś) możesz sprawdzić czy jeden z przewodów wychodzących z prawej strony dodatkowego transformatora (biały i pomarańczowy) trafia bezpośrednio na jeden z zacisków kasety, a drugi zacisk kasety ma iść bezpośrednio na zamek a z zamka ma przewód wracać do transformatora. Poza tym nie ma być w tym obwodzie żadnych innych kabelków.
    Co do wspomnianych zacisków kasety to chodzi o te ze schematu L- i L+, jednak na zdjęciu widać, że nazwane są jako 1 i 2.
  • Poziom 7  
    Tak w ogóle - czy nie powinno wszystko chodzić na jednym transformatorze, tym z kompletu ? Od czego to zależy, że tutaj potrzebny był dodatkowy transformator ? To mnie nurtuje...
  • Poziom 36  
    Odległości i przekroje przede wszystkim decydują o drugim zasilaczu.
  • Moderator Zabezpieczeń
    andrefff napisał:
    Odległości i przekroje przede wszystkim decydują o drugim zasilaczu.
    wydaje mi się, że przede wszystkim jednak wydajność prądowa zasilacza z kompletu która w tym przypadku nie wydaje się być krytyczną. Niemniej zastosowanie dodatkowego zasilacza do elektrozaczepu może działać tylko na plus pod warunkiem oczywiście że został on podłączony prawidłowo. oraz że mostek widoczny na schemacie pomiędzy zasilaniem kamery a zestykiem sterowania elektrozaczepem został usunięty/ nie jest wykonany w środku kamery ( takie ulatwienie ze strony producenta.....
    A tak swoją drogą, to ja rozumiem że możesz mieć problemy z opisem ale powiedz co stoi na przeszkodzie w zrobieniu bardziej czytelnych zdjęć ( ostrzejszych i z nieco bardziej rozplątanymi przewodami tak aby było widać co z czym się łączy)
    Pozdrawiam