Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie symetryczne +/- 12V DC z 24V Dc

kubas_st 07 Paź 2012 10:28 3225 11
  • #1 07 Paź 2012 10:28
    kubas_st
    Poziom 7  

Witam jak w temacie moim celem było uzyskanie zasilania +/- 12V DC z zasilania 24V DC. Zasilanie to ma głównie służyć do zasilania wzmacniaczy operacyjnych (2,3 takie wzmacniacze). Czy schemat przedstawiony poniżej ma jakiś sens (Celowo pominąłem w nim kondensatory stabilizatora, wiem że trzeba je umieścić)? Symulacja wygląda sensownie przy zmianie rezystancji napięcia wahaja się o +/- 0,5V.

Dokładniej symulując działanie tego układu odkryłem że rezystancja r2 musi być większa lub równa r1. Jak wyeliminować ten defekt i z czego on wynika

Uptade!

Problem myśle iż został wyeliminowany.
    Co myślicie o takim układzie?

0 11
  • Pomocny post
    #2 07 Paź 2012 12:42
    marekzi
    Poziom 38  

Obydwa układy to bzdury są.
    Niestety rada o 7812/7912 również.
    Zrób sobie to:

0
  • #3 07 Paź 2012 13:35
    dysk1
    Poziom 18  

kubas_st napisał:
    Witam jak w temacie moim celem było uzyskanie zasilania +/- 12V DC z zasilania 24V DC. Zasilanie to ma głównie służyć do zasilania wzmacniaczy operacyjnych (2,3 takie wzmacniacze). Czy schemat przedstawiony poniżej ma jakiś sens (Celowo pominąłem w nim kondensatory stabilizatora, wiem że trzeba je umieścić)? Symulacja wygląda sensownie przy zmianie rezystancji napięcia wahaja się o +/- 0,5V.

Dokładniej symulując działanie tego układu odkryłem że rezystancja r2 musi być większa lub równa r1. Jak wyeliminować ten defekt i z czego on wynika

Uptade!

Problem myśle iż został wyeliminowany.
    Co myślicie o takim układzie?

W żadnym wypadku nie uzyskałeś napięcia symetrycznego niestety. Pokazuje Ci minus w tym jednym multimetrze bo masz źle zaciski podłączone.

0
  • #4 07 Paź 2012 14:16
    kubas_st
    Poziom 7  

Dlaczego bzdury i dlaczego źle podłączone zaciski? Środkowa linia ma być pozorna masą tj. tak jak na 1 schemacie i wtedy otrzymuje napięcie symetryczne. Układ LM7912 jak mam wykorzytstać skoro nie mam tutaj wejściowego napięcia ujemnego?

Dodano po 3 [minuty]:

marekzi napisał:
    Zrób sobie to:

A mogłbyś opisać po krótce działąnie tego układu? Co tutaj robią te tranzystory?

0
  • #5 07 Paź 2012 14:53
    dysk1
    Poziom 18  

kubas_st napisał:
    Dlaczego bzdury i dlaczego źle podłączone zaciski? Środkowa linia ma być pozorna masą tj. tak jak na 1 schemacie i wtedy otrzymuje napięcie symetryczne. Układ LM7912 jak mam wykorzytstać skoro nie mam tutaj wejściowego napięcia ujemnego?

Dodano po 3 [minuty]:

marekzi napisał:
    Zrób sobie to:

A mogłbyś opisać po krótce działąnie tego układu? Co tutaj robią te tranzystory?

No to niezłą wydajność prądowo ma ten układ:

12V / 681kΩ ≈ 17,62µA

No ale dobre, ten układ od kolegi kubas_st działa na zasadzie dzielnika napięcia który steruje dodatnim wejściem wzmacniacza operacyjnego a jego wyjście steruje tymi tranzystorami. Sprzężenie zwrotne tutaj właśnie z pozornej masy połączone jest z ujemnym wejściem wzmacniacza które porównywane jest z dodatnim wejściem.

A powiedz mi, czemu nie chcesz zrobić małej przetwornicy z uzwojeniem wtórnym symetrycznym? Jaką wydajność prądową mają mieć te napięcia?

0
  • #6 07 Paź 2012 15:01
    kubas_st
    Poziom 7  

A coś więcej o funkcji tych tranzystorów? Symulowałem układ bez nich i na wyjściu jest stabilne napiecie, ale prad wariuje i zmienia swoją wartość. Rozmumiem że dzieki nim prad przepływa przez tranzystor nie obciążając prądowo wyjścia wzmacniacza operacyjnego?

Wartość tamtej rezystancji (681k) miała służyć tylko do testowania układu. Obciążenie układu będzie napewno dużo mniejsze

0
  • #7 07 Paź 2012 15:17
    dysk1
    Poziom 18  

kubas_st napisał:
    A coś więcej o funkcji tych tranzystorów? Symulowałem układ bez nich i na wyjściu jest stabilne napiecie, ale prad wariuje i zmienia swoją wartość. Rozmumiem że dzieki nim prad przepływa przez tranzystor nie obciążając prądowo wyjścia wzmacniacza operacyjnego?

Wartość tamtej rezystancji (681k) miała służyć tylko do testowania układu. Obciążenie układu będzie napewno dużo mniejsze

Tak jest, cała stabilizacja odbywa się na tych tranzystorach, one są w trochę większej obudowie bo w zależności jak mocno układ będzie obciążony tak te tranzystory będą się grzać.

Dalej nie chcesz zbudować małej przetwornicy? Będzie dużo większa sprawność.

0
  • #8 07 Paź 2012 15:28
    kubas_st
    Poziom 7  

Sprawność nie jest dla mnie sprawą priorytetową a budowa małej przetwornicy wydaje mi się dużo bardziej skomplikowana

0
  • #9 07 Paź 2012 16:03
    marekzi
    Poziom 38  

Układ ma wydajność prądową ok. 50mA dla tych tranzystorów bez radiatorów.

Budowanie takich wynalazków to partyzantka jest.
    bawiąc się wzm. operacyjnymi należy jednak zaopatrzyć się w normalny zasilacz symetryczny.

Przetwornice obok zalety w postaci wysokiej sprawności energetycznej maja swoje wady - śmiecą w układzie zasilanym, i nie tylko.

0
  • #10 10 Lis 2012 10:40
    Kudzu
    Poziom 14  

Podepnę się pod wątek z pytaniem wg mnie w temacie.
    Czy w układach zasilanych symetrycznie można odłączać jedynie masę w celu wyłączenia układu? Pytanie bierze się stąd, że chcę zasilać wzmacniacz słuchawkowy (TPA6120 + WO) dwoma akumulatorami 12V, które będę przełączał do ładowania w układ równoległy i chcę do tego wykorzystać tylko jeden podwójny przełącznik.

Dodam jeszcze, że ładowarka nie będzie podłączona na stałe - tylko na czas ładowania czyli po przełączeniu akumulatorów w układ równoległy.

0
  • #12 10 Lis 2012 13:34
    marekzi
    Poziom 38  

Nie, musisz odłączyć masę i przynajmniej jeden z biegunów zasilania (+U albo -U).
    Albo inaczej - możesz pozostawić podłączony co najwyżej jeden z tych punktów (masa, +U, -U).

0