Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z odbiorem telewizji na LCD, uziemienie anteny

ka_3 07 Paź 2012 17:57 1995 13
  • #1 07 Paź 2012 17:57
    ka_3
    Poziom 16  

Witam,
    Mam do Was dwa pytania(problemy)
    1.Mam w domu TV LCD 40". Na tym TV są problemy z odbiorem telewizji, antenę mam starą siatkową. Problem polega na tym że obraz "krzaczy" zacina się, dźwięk również. Czasami pojedyncze programy, czasami wszystkie. Dodam, że na starym TV CRT i na tej samej antenie nie było problemów. Telewizor jest zapewne OK, bo byłem z nim w sklepie, w którym go kupiłem, i po podłączeniu świetnie odbierał programy. Zastanawiam się czy zakup jakiejś lepszej anteny rozwiąże problem, myślę nad taką : 3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym). Rozmawiałem już z paroma lokalnymi "szpecami" i jedni twierdzą, że stara antena jest ok, tylko w mojej okolicy nie są włączone jeszcze wszystkie nadajniki, że antena za nisko, itp. Inni zaś mówią że wypadało by kupić nową antenę.
    2.Jak prawidłowo powinno się uziemić antenę? Antenę mam na dachu, i również pewien "szpec" radzi aby do masztu anteny przykręcić kabel, i potem go wsadzić do przewodu zerowego w gniazdku elektrycznym. Zatem pytam, Czy można tak robić?
    Proszę o jakąkolwiek poradę, bo oglądanie TV programu graniczy z cudem, a w mojej okolicy nie znam fachowca z prawdziwego zdarzenia.

0 13
  • #3 07 Paź 2012 18:57
    telbod
    Poziom 31  

Szkoda że kolega nie wpisał gdzie mieszka. :D Antenę wymienić na coś nowego bez wzmacniacz i zasilacza. Anten się nie uziemia!! Możesz ostatecznie uziemić maszt o ile masz tam instalacje odgromową.

0
  • #4 07 Paź 2012 19:06
    _cheetah_
    Poziom 37  

ka_3 napisał:
    1.Mam w domu TV LCD 40". Na tym TV są problemy z odbiorem telewizji, antenę mam starą siatkową. Problem polega na tym że obraz "krzaczy" zacina się, dźwięk również. Czasami pojedyncze programy, czasami wszystkie.
    Drobiazg - na początek trzeba poprawić instalację antenową.

ka_3 napisał:
    Dodam, że na starym TV CRT i na tej samej antenie nie było problemów.
    Albowiem odbierałeś telewizje analogową, a nie cyfrową. Nie zawsze instalacja umożliwiająca odbiór analogu sprawdza się (wbrew temu co jest prezentowane w spotach TV...)

ka_3 napisał:
    Rozmawiałem już z paroma lokalnymi "szpecami" i jedni twierdzą, że stara antena jest ok, tylko w mojej okolicy nie są włączone jeszcze wszystkie nadajniki, że antena za nisko, itp. Inni zaś mówią że wypadało by kupić nową antenę.
    Prawda jest zaś taka, że instalacja antenowa musi odpowiadać warunkom odbiorczym. Twoja nie odpowiada, wiec trzeba ją zmodernizować, a już to, co trzeba zrobić (wymienić coś w antenie, wymienić antenę, kabel antenowy, etc...) to już zależy od tego, co się tam naprawdę u Ciebie dzieje.

Podaj lokalizację, % wskazań poziomu i jakości (ilości błędów) odbieranych mux-ów, jak stary i jaką średnicę ma kabel antenowy (~5mm czy ~7mm), jaką długość ma kabel antenowy od anteny do odbiornika, jakieś inne elementy - zwrotnice antenowe, rozgałęźniki, zasilacze antenowe, etc...)

ka_3 napisał:
    2.Jak prawidłowo powinno się uziemić antenę?
    Anteny się nie uziemia, tylko wykonuje się instalację odgromową. Ale to trudny temat, o ile maszt nie jest wkopany w ziemię - raczej lepiej się samemu w to nie bawić, ale wziąć profesjonalistów. Tu możesz sobie na początek poczytać.

ka_3 napisał:
    Antenę mam na dachu, i również pewien "szpec" radzi aby do masztu anteny przykręcić kabel, i potem go wsadzić do przewodu zerowego w gniazdku elektrycznym. Zatem pytam, Czy można tak robić?
    Uwiodłeś mu żonę...??? :D

0
  • #5 07 Paź 2012 20:29
    ka_3
    Poziom 16  

Mieszkam w okolicach Stalowej Woli, a nadajnik jest w samej Stalowej.
    Od anteny do TV jest jakieś 10m kabla, i jest jedno rozgałęzienie na drugi TV(obecnie nieużywany). Jaki kabel to nie wiem, ale chyba 7mm, muszę sprawdzić. Najchętniej bym kupił nową antenę, taką jaką pisałem, ale jak się okaże że dalej obraz się p...suje, to co wtedy?? 200zł w plecy. Dlatego pytam Was co może najprawdopodobniej może być przyczyną złego odbioru? Dodam jeszcze że na TV mam chyba 8 programów analogowych i 8 cyfrowych, i zarówno jedne jak i drugie nie są odbierane poprawnie. Jeszcze jeden znajomy zaleca podnieść antenę wyżej, ale czy to ma jakie większe znaczenie?, Antena i tak jest jakieś 12m od gruntu, i praktycznie nic większego w najbliższej okolicy nie ma. Czyli z tym uziemieniem to nie wypał?

0
  • #6 07 Paź 2012 21:12
    telbod
    Poziom 31  

A po co antena za 200 ? Np. AX900 ... za 60 zł

0
  • #7 07 Paź 2012 21:32
    _cheetah_
    Poziom 37  

1. Najbliższy nadajnik (tylko mux-1) DVB-T masz w Tarnobrzegu, to tak dla ścisłości. Poza tym, wszędzie indziej masz daleko: Lublin Piaski, Święty Krzyż, Leżajsk, Sucha Góra, Tarnawka.

Czyli, z mux-1 to nie powinieneś mieć większych problemów, ale z mux-2 to już może trzeba będzie trochę pokombinować.

Pokrycie mux-1
    Pokrycie mux-2

2. Nie napisałeś, czy antena jest ze wzmacniaczem (zasilaczem antenowym) i nie podałeś % siły i jakości odbieranego mux-a.

3. JAk odpowiesz na powyższe, to zobaczymy, co dalej.

4. Tak, wysokość zawieszenia w ogólności ma bardzo duże znaczenie. Reguła jest taka: czym wyżej tym lepiej. Ale czasami są wyjątki i trzeba znaleźć to jedno położenie anteny na maszcie, kiedy jest OK.

5. W odbiorze cyfrowym BARDZO WAŻNE jest precyzyjne ustawienie anteny na MAX wskazywanej przez odbiornik siły i jakości odbieranych sygnałów cyfrowych.

Próbowałeś ustawiania anteny pod odbiór cyfrowy?

6. Sąsiedzi odbierają DVB-T? A jak tak, to ile kanałów?

7. Co do uziemienia, a zasadniczo należy powiedzieć ochronny odgromowej - to poważna sprawa, bo nieumiejętnie robiąc można sobie zrobić większe kuku niż gdyby go nie było.

0
  • #8 07 Paź 2012 22:02
    ka_3
    Poziom 16  

_cheetah_ napisał:
    Nie napisałeś, czy antena jest ze wzmacniaczem (zasilaczem antenowym) i nie podałeś % siły i jakości odbieranego mux-a.

Tak antena jest ze wzmacniaczem, co do drugiej części to nie rozumiem, jak mam sprawdzić % siły?

0
  • #9 07 Paź 2012 22:37
    _cheetah_
    Poziom 37  

Każdy TV odbierający DVB-T pokazuje gdzieś poziom i jakość (ilość błędów) odbieranego sygnału. Zwykle jest wywoływane klawiszem 'Info' na pilocie (czasami podwójne naciśnięcie). U niektórych odbiorników wywołuje się te informacje inaczej, czasami z menu serwisowego, prawie zawsze można też włączyć strojenie ręczne i wtedy też dane te są wyświetlane.

Poczytaj instrukcję obsługi, idź do sklepu, to ci pokażą lub wyjaśnią.

Sprawdź koniecznie, co odbierają sąsiedzi.

0
  • #10 08 Paź 2012 14:32
    ka_3
    Poziom 16  

Sprawdziłem dziś rano, gdy pogoda była w miarę dobra
    siła sygnału 100%
    jakość sygnału 100%
    Nazwa sieci Emitel.
    Odbierałem 16 programów.
    Przed chwilą gdy zaczął padać deszcz nie mogłem odebrać ani jednego programu, czarny ekran z napisem "brak sygnału" a w menu ukazały się takie dane
    siła sygnału 0%
    jakość sygnału 0%
    Nazwa sieci Emitel.

Kolega ma też taką starą antenę jak ja, i na TV LCD też miał problemy z odbiorem sygnału, ale kupił sobie N czy cyfrowy polsat i jest u niego w porządku.
    Już można wnioskować czy nowa, lepsza antena załatwi problem?

0
  • #12 08 Paź 2012 15:44
    ka_3
    Poziom 16  

Czyli to na bank wina anteny?
    Możecie podać jakieś propozycje?

0
  • #13 08 Paź 2012 16:05
    _cheetah_
    Poziom 37  

ka_3 napisał:
    Czyli to na bank wina anteny?
    Tak to wygląda, że woda dostaje się do puszki antenowej / wzmacniacza lub do kabla antenowego. Stary jest ten kabel antenowy?

Zanim zaczniesz gmerać przy antenie sprawdź z których nadajników odbierasz teraz DVB-T. Kanał lub częstotliwość każdego mux-a powinny być podane tam, gdzie masz wskazania siły i jakości sygnałów.

Kierunki na najbliższe nadajniki DVB-T.

W którą stronę masz skierowaną antenę?

0
  • #14 08 Paź 2012 17:00
    ka_3
    Poziom 16  

Kabel od anteny idzie nowy, puszka w której jest wzmacniacz jest stara ale porządnie zasilikonowana, ale na strychu kabel się rozgałęzia i do TV idzie już stary kabel. Antena ustawiona prawie na zachód, coś jak na Tarnobrzeg, ale jeszcze spróbuję pokombinować z ustawieniem anteny.

0