Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskiwanie danych, uszkodzony (?) jeden dysk - raid 0, analiza SMART

trakt0r 07 Paź 2012 19:29 2193 4
  • #1 07 Paź 2012 19:29
    trakt0r
    Poziom 2  

Witam,
    A więc zacznę od tego, że od paru dni komputer łapał zwiechy, tak po 10-20sek, po czym wyrzucał informacje na taskbarze, że 'wystąpił błąd krytyczny na taśmie SATA' czy coś w tym stylu. Dobrze nie pamiętam bo szczerze powiedziawszy nie miałem się kiedy tym zająć. Miałem sobie już następnego dnia zrzucić pliki na wirtualny dysk, ale niestety, kiedy się obudziłem następnego dnia, winda już się nie odpaliła -.- Mimo że nie mam tak super ważnych danych, to jednak zależałoby mi na tym, żeby je przywrócić ;)
    Wiem, że chyba popełniłem błąd, bo z racji tego że system nie wstawał, chciałem go podratować płytką instalacyjną windowsa, tam jest opcja 'naprawiania systemu', ale niestety akcja zatrzymała się przy 'sprawdzaniu dysku' na 4% i wtedy zdałem sobie sprawe z tego, że to coś poważnego :/

No to tak: dyski to Seagate Barracuda 7200.12 2x250gb, połączone w raid 0. Zainstalowany był system windows xp sp3.

Teraz odpaliłem ubuntu live i od razu przy starcie systemu wywalił mi info, że 'występują problemy z jednym dyskiem'.
    Wg SMARTa pokazuje stan 'Niedługo wystąpią problemy z dyskiem'...
    A niżej widać informację o zbyt dużej liczbie ponownie przydzielonych sektorów... widać wszystko na załączonych screenach.

I tu moje zasadnicze pytanie, czy da się w ogóle jeszcze odratować ten dysk i przywrócić dane które się na nim znajdowały? (zaznaczam jeszcze raz, że to niestety raid 0...) Czekam na opinię na ten temat... Nie jestem geniuszem w takich sprawach, ale z dobrymi poradami i ew. małą instrukcją myślę, że sobie poradzę ;)

Odzyskiwanie danych, uszkodzony (?) jeden dysk - raid 0, analiza SMART Odzyskiwanie danych, uszkodzony (?) jeden dysk - raid 0, analiza SMART Odzyskiwanie danych, uszkodzony (?) jeden dysk - raid 0, analiza SMART

0 4
  • #2 07 Paź 2012 20:53
    michal_aniol
    Poziom 32  

Jest to możliwe. Kopia posektorowa i potem rekonstrukja RAID.

0
  • #3 09 Paź 2012 00:44
    trakt0r
    Poziom 2  

Mhm, dzięki za odpowiedź, podniosłeś mnie trochę na duchu ;)
    Dla pewności, muszę wykonać kopię tylko tego uszkodzonego dysku, coś jak w TYM temacie? Więc wystarczy mi tylko jeden dodatkowy dysk 250gb?
    Wolę być ostrożny i dokładnie dopytać ;)

0
  • #5 12 Gru 2012 23:19
    kluska735
    Poziom 1  

Witam, mam taki sam problem, jak to naprawić? zaczęło się od problemów w grub'em chyba...

0
  Szukaj w 5mln produktów