Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowy przycisk otwierania furtki, zasilacz - EWD 10IN, kaseta - Elfon KEN -

07 Paź 2012 19:32 8382 29
  • Poziom 9  
    Witam. Chcę na słupku ogrodzeniowym wykonać przycisk do zwalniania elektromagnesu przy furtce lecz nie za bardzo wiem gdzie powinienem wpiąć owy przycisk. W załączniku schemat według którego mam podłączony zestaw. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    i rozumiem, że to jest jedyny sposób? bo jest mały problem, gdyż nie mam już wolnej żyły żeby wrócić się z zasilacza na słupek (w celu podłączenia KE).
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    masę masz w kasecie wiec wystarczy Ci jedna. możesz ją uwolnić rezygnując z podświetlenia lub wykonać przez przekaźnik wywołanie. na sg w kasecie mostkujesz masę. przez przycisk wywołania wraca na cewkę przekaźnika.( plus na stałe z zasilacza) Na com przekaźnika podajesz sygnał z sg a no przekaźnika łączysz z zaciskiem wywoł.w unifonie
    pozdrawiam
  • Poziom 9  
    właśnie w tym rzecz, że nie mam ani jednej. z podświetlenia rezygnować nie chcę. nie za bardzo rozumiem tego: "wykonać przez przekaźnik wywołanie". jestem zielony w tych sprawach więc proszę o wyrozumiałość. i dziękuję za dotychczasową pomoc. :)
    1. kupujesz przekaźnik z cewka na 12V i stykami roboczymi Com i NO (jak najbardziej typowy)
    Otwierasz zasilacz domofonu i kabelek wychodzący z SG ( sygnał wywołania ) podłączasz pod com tego przekaźnika. Pod NO tego przekaźnika podłączasz kabelek idący na jedynkę czyli wywołanie w unifonie Na styk cewki przekaźnika podajesz 12V z zacisku '+" ( ten sam co od podświetlenia)
    Teraz idziesz do kasety. odpinasz przewód od SG. Mostkujesz masę" T" na zacisk SG kasety.
    Wracamy do zasilacza. na drugi zacisk cewki przekaźnika podpinasz kabelek idący z wywołania ( zacisku 1) kasety.
    Masz wolną żyłę po Sg na podłączenie przycisku. Na jeden styk przyciksku podajesz masę a na drugi podłączasz kabelek po SG i dajesz go w KE zasilacza.

Zobacz na schemat. Do tej pory wywołanie SG ( melodyjka) wychodziła z zasilacza i trafiała na kasetę. Po naciśnięciu przycisku ( połączeniu sg z 1) wracała na wywołanie ( jedynkę ) unifonu. teraz ta droga jest skrócona. Role przycisku pełni przekaźnik.sterowany masą kasety.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    wielkie dzięki za pomoc.
    rozumiem, że takie połączenie nie zmienia w żaden sposób działania domofonu i wszystko będzie działało tak jak do tej pory?
    pozdrawiam.
  • Pomocny dla użytkowników
    Suworow, a co z drugim abonentem, ściślej mówiąc z wywołaniem? Zasilacz jest przecież na dwóch abonentów.
  • Poziom 19  
    Zasilacz nie jest określony na ilu jest abonentów (3,4 i więcej też obsłuży).
    A co do drugiego abonenta to tak samo jak z pierwszym. "Odzyskujemy" przecież żyłę od SG czyli wspólną dla obu wywołań.
    pozdrawiam...
    konradw napisał:

A co do drugiego abonenta to tak samo jak z pierwszym. "Odzyskujemy" przecież żyłę od SG czyli wspólną dla obu wywołań.

Nie jest to takie oczywiste. Według mnie konieczny jest w takim przypadku drugi nieduży przekaźnik na 12V dla drugiego abonenta.
    zybex napisał:
    uworow, a co z drugim abonentem, ściślej mówiąc z wywołaniem? Zasilacz jest przecież na dwóch abonentów.

Tak jak napisał Konradw, i oczywiście jak napisąłeś Ty, przez kolejny przekaźnik.
    thomas. napisał:
    rozumiem, że takie połączenie nie zmienia w żaden sposób działania domofonu i wszystko będzie działało tak jak do tej pory?
    pozdrawiam.
    Wszystko w twoich rękach. jak nic nie pokręcisz to będzie dalej działało jak do tej pory. Tu nic nie zmieniasz co mogło by mieć jakiś negatywny wpływ na działanie domofonu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    wielkie dzięki. a kasetę domofonową mam na jednego abonenta jednak z dwoma unifonami podłączonymi równolegle więc wszystko będzie ok. a jeszcze jedno pytanie trochę z innej beczki, jakiej minimalnej grubości powinien być przewód łączący zasilacz z elektromagnesem? czy żyła 0,8 będzie wystarczająca bo słyszałem, że za cienki przewód może powodować jakieś zakłócenia czy coś w tym rodzaju?
    pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    thomas. napisał:
    wielkie dzięki. a kasetę domofonową mam na jednego abonenta jednak z dwoma unifonami podłączonymi równolegle więc wszystko będzie ok. a jeszcze jedno pytanie trochę z innej beczki, jakiej minimalnej grubości powinien być przewód łączący zasilacz z elektromagnesem? czy żyła 0,8 będzie wystarczająca bo słyszałem, że za cienki przewód może powodować jakieś zakłócenia czy coś w tym rodzaju?
    pozdrawiam.

Jaki przewód zastosować, to zależy od odległości elektrozaczepu od zasilacza i poboru prądu przez zastosowany elektrozaczep
    Dla odległości do 70m i pobóru nie większego niż około 400mA przewód 0,8 wystarczy

Wracając jeszcze do tematu odzyskania 1 przewodu od zasilacza do panela zew.
    Można zamiast "+" na podświetlenie w panelu podłączyć 1 przewód z EZ, musi to być EZ pierwszy od lewej. Dioda będzie delikatniej mrugać, ale nie powinno to być zbyt uciążliwe
    thomas. napisał:
    kasetę domofonową mam na jednego abonenta jednak z dwoma unifonami podłączonymi równolegle

A to szkoda, bo zasilacz jest interkomowy i umożliwia łączność wewnętrzną miedzy unifonami.
    Zybex, i piszesz to Ty guru w tych tematach. Żadna szkoda , przecież wywołania interkomowe można zrobić również na dwóch unifonach podłączonych równolegle pod to samo wywołanie zew. Idąc dalej , wewnętrzne wywołania to można zrobić sobie i na zwykłym zasilaczu tyle że przechodnie mogą mieć niezły ubaw.....Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    czyli w sumie mój problem z zajętością przewodów być może się rozwiązał, bo na chwilę obecną od elektromagnesu do zasilacza mam skręcone po dwa przewody 0,8 (4 żyły w sumie) a odległość od zaczepu do zasilacza to jakieś 20 m więc chyba mogę spokojnie rozparować te kable i wtedy mam 2 żyły wolne. zrobię test i zobaczę jak będzie funkcjonował zestaw.

jeszcze jeden problem, przy odkładaniu słuchawki w unifonie i w kasecie zewnętrznej słychać pisk, sprzężenie. przy wyregulowaniu głośności na zasilaczu problem znika ale w kasecie zewnętrznej bardzo słabo słychać osobę przy unifonie. jest możliwość temu zaradzić?

PS. Unifony mam połączone tak jak na schemacie, czyli mam interkom. Dla uproszczenia napisałem że równolegle. :)
  • Poziom 16  
    thomas. napisał:

jeszcze jeden problem, przy odkładaniu słuchawki w unifonie i w kasecie zewnętrznej słychać pisk, sprzężenie. przy wyregulowaniu głośności na zasilaczu problem znika ale w kasecie zewnętrznej bardzo słabo słychać osobę przy unifonie. jest możliwość temu zaradzić?

Regulację przeprowadź w następujący sposób, najpierw ustaw satysfakcjonującą głośność na panelu zew. przy całkowicie ściszonym potencjometrze do głośności w słuchawce.
    Potem dopiero powoli zacznij zwiększać głośność do słuchawki do momentu gdzie jeszcze nie występuje sprzężenie.
    Przedwzmacniacz w tym panelu jest na 2 tranzystorach w układzie Darlington'a, przez co ma bardzo duże wzmocnienie, dlatego regulacja tego toru powinna być wykonana poprzez "małe ruchy" potencjometru.
  • Poziom 9  
    na chwilę obecną nie ma mnie w domu ale próbowałem wszystkich możliwych kombinacji i problem za każdym razem występował.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie. Odgrzebuję trochę temat. Takie pytanie, czy jest możliwość zrobienia takiego dodatkowego przycisku do otwierania furtki ale bezprzewodowo? Np. za pomocą przerobienia jakiegoś dzwonka bezprzewodowego albo coś w tym stylu?
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź. Ale w tym modelu który podałeś dostępne są tylko piloty a mi zależałoby na tym aby przycisk był na stałe zamontowany na słupku więc musi on być hermetyczny. Dlatego pytam czy byłaby możliwość np. przerobienia jakiegoś dzwonka bezprzewodowego? No i nie ukrywam, że zależałoby mi na jakimś tańszym rozwiązaniu.
    thomas. napisał:
    Ale w tym modelu który podałeś dostępne są tylko piloty
    No i przyklejasz go do słupka i po temacie. Można również wyjąc pilota z obudowy, podlutować sie pod jego styki i całość zamknąć w przycisku dzwonkowym.
    thomas. napisał:
    przerobienia jakiegoś dzwonka bezprzewodowego?
    Pewnie tak, tyle że zrobienie tego na radiolinii jest łatwiejsze.
    Biorąc pod uwagę:
    thomas. napisał:
    No i nie ukrywam, że zależałoby mi na jakimś tańszym rozwiązaniu.

to rozwiązanie pewnie Cię nie zainteresuje:

http://www.gde.pl/Katalog_produkt%C3%B3w/Zabe.../Akcesoria/4186-Przycisk_natynkowy_RC-1B.html
    Pozdrawiam
    thomas. napisał:
    suworow napisał:
    No i przyklejasz go do słupka i po temacie.

Nie wydaje mi się żeby pilot wytrzymał wpływ morozu i deszczu.
    A kto mówi że wytrzyma. Wszystko bierzesz tak na poważnie?

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    he he. nie załapałem żartu :D
    a czemu zarzuciłeś pomysł z uwolnieniem jedne żyły ( przekaźnik). Wbrew pozorom do dość proste, niezawodne tanie rozwiązanie?
  • Poziom 9  
    jeśli mam być szczery to generalnie nie maiłem jeszcze czasu i weny żeby się za to zabrać ale planuje już wkrótce to zrobić i tak pomyślałem o opcji bezprzewodowej. głownie dlatego żeby nie wiercić w słupku i po prostu żeby go nie niszczyć. ale chyba rzeczywiście, opcja przewodowa będzie najprostsza, najtańsza i niezawodna.
  • Poziom 10  
    Troszkę napomknięto w tym temacie odnośnie mojego problemu, więc postanowiłem tu napisać, jeśli powinienem założyć nowy temat to proszę moderatorów o sugestie.
    Posiadam:
    Zestaw 2 abonentowy ELFON interkom Zi2 AU1/3-RL
    Zasilacz domofonu EWD-10IN
    Z pitotami do otwierania elektrozaczepu
    oraz dwa problemy z tym zestawem:
    1. Zacznę od bardziej kłopotliwego:
    Kilka tygodni temu ucichł sygnał rozmowy z kasety do obu unifonów, nie słychać osoby która do nas dzwoni lub słychać ją bardzo, bardzo cicho, interkom między unifonami działa jak należy, osoba przy kasecie słyszy nas, można otwierać elektrozaczep
    Pierwsza sugestia - uszkodzony mikrofon w kasecie, wymieniłem, żadnej poprawy.

2. Praktycznie od początku problemy z działaniem pilotów, czasami pilot działa z 50m a czasami nie działa wcale, baterie w pilotach nowe. Kilkakrotnie pomogło dotknięcie \(stuknięcie w) PR na płytce radia w kasecie domofonu, teraz już nie pomaga, połączenia wydają się ok.
    Proszę o radę
    Skoro wymiana mikrofonu nic nie dała to można przypuszczać, że równolegle do mikrofonu jest dołączony nieduży kondensator ceramiczny i to on może zwierać. Miałem podobny przypadek w kasecie innego producenta.
  • Poziom 10  
    Sprawa braku komunikacji rozwiązana:
    W zasilaczu uszkodzone układy scalone CD4066BE oraz CD40106BE, po wymianie domofon ożył :)
    Pozostał niestety jeszcze drugi problem...