Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TP-LINK i LINKSYS - Tworzenie mostu WDS

07 Paź 2012 21:49 3555 25
  • Poziom 8  
    Witam,

Proszę o pomoc w stworzeniu "bezprzewodowego mostu" WDS" pomiędzy dwoma urządzeniami:

1. Linksys WAG54GP2 (urządzenie nr 1. główne)
    2. TP-LINK TL-WR1043ND (urządzenie nr 2.)

Router Linksys, będący jednocześnie modemem, nie jest w stanie nadawać wystarczająco mocnego sygnału przez 6 ścian, w związku z tym postanowiłem wzmocnić sygnał tworząc most. Nie mam pewności, czy taka operacja jest możliwa pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Proszę o radę.

Poniżej zamieszczam kilka obrazów przedstawiających ustawienia Linksysa:

Linksys charakteryzuje się takimi parametrami sieci, jak:

Konfigurując ustawienia TP-LINKa wpisuję tą samą nazwę sieci (SSID), ten sam kanał, tą samą maskę podsieci, jedynie zmieniam adres IP na adres spoza zakresu serwera DHCP, czyli np: 192.168.1.2.

Dodam, że dla ułatwienia stworzenia połączenia WDS wszelkie zabezpieczenia sieci zostały wyłączone.

Powiedzcie, czy stworzenie takiego połączenia jest możliwe czy będę musiał kupić nowy router/modem ADSL2+?

Dzięki za pomoc.
  • PCBway
  • Specjalista Sieci, Internet
    A masz gdzieś opcję WDS w _obu_ urządzeniach ? Pokaż.
    Bo WDS wymaga wsparcia w obu urządzeniach.
  • PCBway
  • Poziom 8  
    Tak jak na jednym z załączonych obrazków w routerze TP-LINKa jest opcja WDSa, jednak w Linksysie nie znalazłem odpowiednika. W zakładce Wireless nie ma nic na temat mostu, jedynie w ustawieniach głównych można coś znaleźć:

Ale zapewne wybranie tej opcji uniemożliwiłoby połączenie z Internetem.
    Nic tym sprzętem nie wymotasz.

Jeśli linksys musi zostać to zostaje ci opcja "WIFI universal repeater", ale to kiepsko chodzi, i prawie zawsze nie wspiera zabezpieczeń WIFI.
    Masz tam "universal repeater" w tplinku ? bo jak w instrukcji nic nie widzę.
  • Poziom 8  
    Czyli wymagane jest, aby oba urządzenia posiadały opcję tworzenia mostu?

Linksys mogę wywalić. Kupię coś nowszego.

Dodano po 1 [minuty]:

Niestety w TPlinku nie ma nic o "WIFI universal repeater"
    bridge - oba
    WDS - oba
    universal repeater - tylko odbierający -
    ap client - tylko odbierający
  • Poziom 8  
    czyli bridge to nie to samo co wds? Czy tylko nazwa się różni w zależności od producenta?
    Rozważ adapter PLC - ale urządzenia muszą być na tej samej fazie.

WIFI w zabudowie to loteria - robisz to na własne ryzyko.
  • Poziom 8  
    Co byś polecił jeśli chodzi o kupno nowego routera ADSL z WDSem?
    Niech będzie w miarę tani.
    bridge - pre-WDS - zanim zrobiono WDS standard, tylko urządzenia tego samego producenta.

Dodano po 2 [minuty]:

Paster007 napisał:
    Co byś polecił jeśli chodzi o kupno nowego routera ADSL z WDSem?

Myszukuj po instrukcjach obsługi, ale coś mi się widzi że trudno będzie znaleźć router adsl z opcją WDS.
  • Poziom 8  
    Hmm....a masz jakieś inne rozwiązanie mojego problemu?

Ogólnie: 2 domy obok siebie, w jednym router ADSL pokrywający swoim zasięgiem połowę domu drugiego, położenie kabli nie wchodzi w grę, tylko bezprzewodowo.

Co byś poradził?
    [router adsl] === [plc] [plc] === [apek] ) [dom2]

[router adsl] ) ( [airlive duo] ) [dom2]

[router adsl] ) ( [ap tryb client] === [apek] ) [dom2]
  • Poziom 8  
    A mógłbyś rozwinąć nieco któreś z przedstawionych rozwiązań? Nie jestem aż tak biegły. Które będzie tańsze?
    Myślę że to
    [router adsl] ) ( [ap tryb client] === [apek] ) [dom2]

Jak szybki masz internet ?

Wykonaj test, pociąg kabel telefoniczny do okna i postaw linksysa przy oknie, tak jak miałby stać APek, i sprawdź zasięg w dom2.

Do sprawdzania zasięgu w dom2 użyj inssider-a.
  • Poziom 8  
    Internet jest 6Mb/s, router ADSL stoi przy ścianie w domu A (domy sąsiadują ze sobą ścianami bez okien), mój komp w tym momencie również w najbliższym miejscu w domu B.

Na co patrzeć w inssiderze?
    Daj schemat routerów, budynków, ścian.
    [router adsl] == [ap1] ) ( [ap2] === [komp2]

ap2 w domu2.
    anteny ap1 i ap2 (np 2x wa500g) na zewnątrz aby się widziały. Jeśli tłok w eterze WIFI na zewnątrz to lepiej dać antenki kierunkowe (panelowe) lub urządzenia zintegrowane (2x wa5210g), jeśli nie ma tłoku do fabryczne antenki OK.

Można dać całe wa500g do hermetycznej puszki na zewnątrz, to lepiej niż ciągnięcie antenek.
  • Poziom 8  
    A czy w związku z tym, że obecnie posiadam TP-LINKa model TL-WR1043ND nie wystarczy jedynie sam AP stojący obok routera ADSL? Mój laptop stojący wg załączonego obrazka odbiera dobrze sygnał z routera. Problem pojawia się w dalszej części domu B. Czy zwykły Access Point (np. WA500g) podłączony do portu LAN routera ADSL odpowiednio skonfigurowany (WDS czy jakoś inaczej?) będzie współpracował z obecnym TL-WR1043ND?
    Narysuj jak ty to widzisz.
  • Poziom 8  
    Jutro :-)

Ide spać bo wstaje o 5:00

Dzięki za dyskusję!
  • Poziom 10  
    Pozwole się wtrącić nieco.
    Na Twoim miejscu jak w pewnej części Twojego domu działa dobrze to kupiłbym np TP-Link TL-WA500G (tego linksysa mozna zostawawić) ustawiasz go w trybie repeater i stawiasz go w miejscu gdzie na lapku masz najlepszy sygnal mozna go np i do sciany przykrecic. Wtedy ten apek dziala jak typowy wzmacniasz sygnalu i pownno ci starczyc na caly Twoj dom zasiegu bez kombinowania z antenami na zewnatrz. Jak kupisz ten apek np w necie i ci nie bedzie dzialac to pakujesz i odsylasz proste...
  • Poziom 8  
    A nie można mojego TP-Linka WR1043ND i ustawić tak, aby działał w trybie repeater? Rozmawiałem z kolesiem, który na co dzień zajmuje się tworzeniem sieci. Za pewną opłatą skonfiguruje mi tego tp-linka aby bezproblemowo działał z linksysem. Czyli się da, pytanie tylko jak?
    Do WR1043 chyba można wgrać DD-WRT soft, sprawdź to, DD-wrt ma opcję "repeater"

Dodano po 31 [sekundy]:

google dd-wrt wr1043
  • Poziom 31  
    2 urzadzenia Fritz!Box:

1. FB 7170
    2. FB 7141

razem ~300zl.

WDS, WPA2, Wlan g++ 125Mbit/s, 4 telefony, 2xurzadzenia USB (dysk, drukarka)

chodzi na 100%
  • Poziom 10  
    tak jak pisze bogiebog WR1043ND nie ustawisz go w trybie repeater ale zrobisz to po aktualizacji oprogramowanie do DD-WRT - wtedy bez wydawania ani zlotowki