Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet ECOCONDENS - Dobór mocy kotła do sumarycznej mocy grzejników

08 Oct 2012 07:36 4284 5
  • Level 10  
    Witam

Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych na forum:

Sytuacja : 3 budynki , 2 przyłącza gazu

- budynek numer 1 (pierwsze przyłącze) 165 m2 ,3 kondygnacyjny, trzy obiegi, każdy obieg na jedna kondygnacje oddzielnie, łączna moc grzejników 190 żeberek,grzejniki nowe aluminiowe, instalacja rurami stabi, nieocieplony, przyklejony do innego, stare budownictwo, mury 60 cm z cegły, okna plastikowe.

- budynki 2 i 3, drugie przyłącze, budynek 2 nowy docieplony 55m2, grzejniki 6kw stalowe, instalacja miedziana, jeden obieg, budynek 3 połączony rura preizolwana w ziemi - 4m, niedocieplony tez stare budownictwo ok 100m2, moc grzejników 8kw stalowe (1 grzejnik na pomieszczenie) instalacja plastikowa, rury pex po zew scian, drugi obieg

Pytania:
    1. Czy kotły Termet Ecocondes 20kw jednofunkcyjne z dodatkowym zasobnikiem 140-200l będą wystarczające ? (wybrałem kotły kondensacyjne ze względu na zużycie gazu)
    2. Czy moc grzejników jest wystarczająca? wszystkie grzejniki są nowe jak i instalacje.
    3. Jakie pompy zastosować? czy muszą być pompy z regulacja mocy siły obiegu?
    4. Czy muszę stosować sprzęgła hydrauliczne? (opinie instalatorów są sprzeczne, a doczytałem w necie ze przy kondensacyjnych jest to niewskazane)
    5. Czy powinienem przy obu kotłach zamontować czujnik temperatury zewnętrznej ? każdy obieg ma zaplanowany regulator auratrona podłączony do pompy,
    6. Czy powinienem kupić gotowe moduły wielostrefowe termetu ? (z kolei termet sprzedaje zestawy z podłogówka a ja mam tylko grzejniki i są one dość drogie - zawierają tez sprzęgło hydrauliczne.)

Niestety nie mam projektu instalacji w mojej okolicy nikomu nie chce sie wykonywać projektu do istniejących budynków, i brać za to odpowiedzialności przy relatywnie niewielkim zarobku.

Proszę o uwagi i wskazówki.

Dziekuje.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy

• Moderator on vacation ...
    paproh wrote:
    Niestety nie mam projektu instalacji w mojej okolicy nikomu nie chce sie wykonywać projektu do istniejących budynków, i brać za to odpowiedzialności przy relatywnie niewielkim zarobku.

Bez tego nie ruszysz.
    paproh wrote:
    1. Czy kotły Termet...będą wystarczające ?
    Czy muszę stosować sprzęgła hydrauliczne?
    Czy powinienem kupić gotowe moduły wielostrefowe ...zawierają tez sprzęgło hydrauliczne.

Kotły OK, sterowane centralką kaskadową na sprzęgle.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 10  
    kotły są w dwóch lokalizacjach 100 m od siebie nie planuje ich łączyć, a z projektem nie ma szans dzwoniłem po wszystkich, szczerze mówiąc to każdy zajęty bo zarobek za mały wola stawiać instalacje w nowych domach prostsze do zrobienia.

• Moderator on vacation ...
    paproh wrote:
    kotły są w dwóch lokalizacjach 100 m od siebie nie planuje ich łączyć

To jak zamierzasz ogrzać 3 budynki 2 kotłami (bo tyle masz przyłączy) ?
  • Level 10  
    napisałem już wyżej ze budynek 2i 3 są połaczone instalacje (w kotłowni 2 leci rura preizolowana do 3 gdzie zasila grzejniki rura ma 4 metry ) dzieki temu potrzebuje tylko jeden piec, i dwie pompy.