Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

filtr składowej stałej napięcia 230V

08 Paź 2012 15:10 3666 7
 • Poziom 10  
  Zastanawiam się nad zrobieniem filtra zasilania sieciowego 230V. Natrafiałem na ciekawy schemat i wykonanie takiego filtru

  http://idaudio.ru/emifilter.html#srcs

  Mam pytanie o elementy C4,C5,VD1,VD2, które mają być odpowiedzialne za filtrowanie składowej stałej. Na ile zasadne jest instalowanie tego filtru do zasilacza napięcia o dokładności 0,1%

  filtr składowej stałej napięcia 230V
 • Poziom 10  
  A czy składowa stała napięcia nie ma wpływu na przemagnesowanie rdzenia transformatora. Czy warto zapobiegać temu zjawisku. Niestety nigdzie nie znalazłem o tym informacji.
 • Poziom 43  
  W transformatorach sieciowych niewielka składowa stała nie szkodzi, szkodzi w sygnałowych, w niektórych przypadkach (rdzenie z materiałów o bardzo dużej przenikalności) zaleca się nie sprawdzać omomierzem.

  Rdzeń transformatora sieciowego często wchodzi w nasycenie przy rozruchu (stąd duży prąd rozruchowy) wystąpienie, lub nie tego zjawiska zależy od chwilowej wartości napięcia sieciowego w chwili włączenia do sieci, w stosunku do wartości i kierunku indukcji remanencji (zależnej od chwili wyłączenia).

  Skoro jest możliwe, a nawet często się zdaża, nasycenie rdzenia prądem przemiennym bez składowej stałej, to nawet gdyby była składowa stała nie mogła by wiele pogorszyć.

  Pytanie skąd miała by się wziąć składowa stała w sieci? musiała by być spowodowana dużym nieliniowym obciążeniem w okolicy, transformator SN/NN z którego bierze się twoje napięcie sieciowe, też składowej stałej nie przepuszcza.
 • Specjalista elektronik
  Składowa (prawie) stała może powstać na skutek burzy magnetycznej
  i potrafi spowodować spalenie transformatora - może się zabezpieczyć?
 • Poziom 10  
  Wygląda na to, że najtańszym rozwiązaniem było by zastosowanie autotransformatora i filtru EMI/RFI aby pozbyć się zakłóceń. Takie rozwiązanie prawdopodobnie zastosuje.
 • Specjalista elektronik
  Autotransformator nie zabezpieczy przed składową stałą, a sam może się od niej spalić.
  Może transformator 1:1, ale na znacznie wyższe napięcie. Łatwiej użyć kondensatorów,
  ale trzeba pamiętać, że podwyższają napięcie na transformatorze - musi być z zapasem.