Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tonsil Space 94 -regeneracja kolumn i kondensatory w zwrotnicy

Pocieszny 08 Oct 2012 20:40 3699 11
Optex
    Pocieszny
    Level 38  
    Po paru miesiącach planów, w końcu zabrałem się za regenerację swoich kolumn Space 94. Czekam właśnie aż mi przyjdą membrany z cewkami, ale zastanawiam się jeszcze czy po tylu latach (w sumie nie wiem ile one mają, ale pewnie już trochę będzie) kondensatory w zwrotnicach dalej trzymają swoje parametry. Nie wiem czy warto je wymienić, czy nie ma sensu zawracać sobie nimi głowy. Może to tylko moje dziwne wrażenie, ale wydaje mi się, że brakuje trochę pasma pomiędzy tonami średnimi a niskim basem i gwizdki za bardzo syczą. No chyba, że te głośniki tak już mają. Niestety nie mam z czym porównać. Wzmacniacz to ONKYO A8430 Integra.

I jeszcze jedna sprawa: membrana głośnika basowego powinna być wyrzucana na zewnątrz czy wciągana podczas pracy? Mam dylemat, bo zauważyłem, że jeden głośnik wciągał, a drugi odwrotnie. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi podrzucić jakiś schemat połączeń, bo chyba poprzedni właściciel coś tam w nich majsterkował :)
  • Optex
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Pocieszny wrote:
    w sumie nie wiem ile one mają
    Jakieś 18.
    Pocieszny wrote:
    kondensatory w zwrotnicach dalej trzymają swoje parametry
    Foliowe ? Bez problemu.
    Pocieszny wrote:
    wydaje mi się, że brakuje trochę pasma pomiędzy tonami średnimi a niskim basem i gwizdki za bardzo syczą
    Uroki Spejsów... Nie wiem kto wpadł na pomysł ich wznowienia.
    Pocieszny wrote:
    membrana głośnika basowego powinna być wyrzucana na zewnątrz czy wciągana podczas pracy?
    Na zmianę.
    Pocieszny wrote:
    Mam dylemat, bo zauważyłem, że jeden głośnik wciągał, a drugi odwrotnie.
    Popraw fazowość połączenia.
    Pocieszny wrote:
    Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi podrzucić jakiś schemat połączeń, bo chyba poprzedni właściciel coś tam w nich majsterkował :)
    Zwrotnica tak, jak w starych Space 86. Schemat jest na forum.
    Pocieszny wrote:
    Czekam właśnie aż mi przyjdą membrany z cewkami
    Gdzie kupiłeś ?
    Pocieszny
    Level 38  
    telecaster1951 wrote:

Pocieszny wrote:
    kondensatory w zwrotnicach dalej trzymają swoje parametry
    Foliowe ? Bez problemu.

Właściwie to się im nie przyglądałem, ale chyba są foliowe.

telecaster1951 wrote:

Pocieszny wrote:
    wydaje mi się, że brakuje trochę pasma pomiędzy tonami średnimi a niskim basem i gwizdki za bardzo syczą
    Uroki Spejsów... Nie wiem kto wpadł na pomysł ich wznowienia.
    Ktoś na tym forum mi je doradzał, że ponoć tak super grają ;) Może dodatkowy subwoofer coś zmieni na plus? A te gwizgki to nie wiem czy są takie jak mają być, bo widać, że je ktoś wymieniał.

telecaster1951 wrote:

Pocieszny wrote:
    membrana głośnika basowego powinna być wyrzucana na zewnątrz czy wciągana podczas pracy?
    Na zmianę.

Jestem tego świadom, ale chyba trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Ogólnie chodziło mi o to jak powinny być podłączone. Poszukam schematu od 86.

telecaster1951 wrote:

Pocieszny wrote:
    Czekam właśnie aż mi przyjdą membrany z cewkami
    Gdzie kupiłeś ?

Od użytkownika AudioSerwis - gotowe sklejone membrany z resorem i cewką (moje cewki się przetarły i trzeszczały). Poza tym pianka w głośnikach basowych praktycznie przestała istnieć kiedy postanowiłem puścić sąsiadowi dubstep w ramach wdzięczności za codzienne napierniczanie wiertarką od 7 rano :)

Kupiłem na tych aukcjach:
    Quote:
    -->Sklejony ZESTAW NAPRAWCZY Space 86

Quote:
    NAJLEPSZE Cewki cewka GDWK GDWT do Tonsil i inne
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Pocieszny wrote:
    A te gwizgki to nie wiem czy są takie jak mają być, bo widać, że je ktoś wymieniał.
    A jakie są ?
    Pocieszny wrote:

Jestem tego świadom, ale chyba trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Ogólnie chodziło mi o to jak powinny być podłączone.
    GDN w fazie. Oba tak samo.
    Pocieszny wrote:

Kupiłem na tych aukcjach:
    Niestety, ale kupiłeś najgorzej jak tylko mogłeś. To są chińskie podzespoły, które z oryginałem nie mają nic wspólnego. Jeśli chcesz mieć dobry dźwięk, musisz mieć podzespoły oryginalne. Na tym głośniki będą miały nikomu nie znane parametry i cały projekt kolumny pójdzie w łeb. Pisałem Ci w poprzednim Twoim temacie o Umifonie. Tam są podzespoły bardzo bliskie oryginałowi.
  • Optex
    Pocieszny
    Level 38  
    Trochę pogubiłem się na tej stronie Umifon, nie bardzo wiedziałem, które elementy kupić do tych konkretnych głośników. Przydałby im się katalog z gotowymi zestawami pod konkretne modele (przynajmniej te najbardziej popularne), bo ludzie potrafią być leniwi. Dlatego też kupiłem na allegro gotowy zestaw. Zobaczymy co to będzie, może nie będą się aż tak bardzo różnić. Nie jestem audiofilem, więc pewnie nawet nie zauważę różnicy jeżeli będzie jakaś niewielka. Najwyżej, jeżeli będzie tragiczny dźwięk, to wymienię sobie całe kolumny na coś ciekawszego ;)

PS Umifon sam produkuje te części w Polsce?
    Kryshnas
    Level 13  
    Dokładnie, ja bym nie montował takiego chińskiego badziewa do takich rarytasów, jakimi są space 94. Fakt, że dźwięku to one może nie mają idealnego, ale są naprawdę rzadkimi kolumnami (w porównaniu do wersji 86) i jestem pewny, że jak zregenerowałbyś je na oryginalnych częściach (z umifonu), to kolumny miały by sporą wartość. Ten zestaw z audio serwisu, który kupiłeś, możesz zawsze sprzedać.
    Pocieszny
    Level 38  
    Ale poważnie jest aż tak bardzo słyszalna różnica? Materiał jest bardzo podobny.

Zostały mi jeszcze oryginalne membrany w nienajgorszym stanie, ale do wymiany są również cewki (przetarte), więc po takiej operacji pewnie nie będą już pięknie wyglądać.
    Pocieszny
    Level 38  
    Mam jeszcze pytanie: wszystkie głośniki powinny być w tej samej fazie? Niestety na dotychczasowych połączeniach nie mogę się oprzeć, bo poprzedni właściciel zrobił niezły mix ;)
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Pocieszny wrote:

Ale poważnie jest aż tak bardzo słyszalna różnica? Materiał jest bardzo podobny.
    Jest ogromna. Zmienisz całkowicie parametry głośników, więc dźwięk zmieni się diametralnie.
    Pocieszny wrote:
    rochę pogubiłem się na tej stronie Umifon, nie bardzo wiedziałem, które elementy kupić do tych konkretnych głośników. Przydałby im się katalog z gotowymi zestawami pod konkretne modele (przynajmniej te najbardziej popularne), bo ludzie potrafią być leniwi.
    Dla tego przy zamówieniu można im podać modele głośników. Pracownik będzie wiedział co ma wysłać.
    Pocieszny wrote:

PS Umifon sam produkuje te części w Polsce?
    Tak. Na maszynach odkupionych od upadającego Tonsilu.
    Pocieszny wrote:
    wszystkie głośniki powinny być w tej samej fazie?
    GDM w przeciwfazie.
    Pocieszny
    Level 38  
    Dzisiaj wymieniłem wszystkie membrany z zawieszeniem i cewkami. I muszę przyznać, że głośniki grają całkiem nieźle. Wydaje mi się, że dźwięk jest nawet lepszy niż w momencie, kiedy je kupiłem (pianka jeszcze nie była rozwalona). Tak więc jeżeli coś się zmieniło, to chyba na lepsze :)
    mateusz_tbg91
    Level 16  
    Pokaż jakieś fotki tych kolumienek kolego :)
    Pocieszny
    Level 38  
    Niestety z powodu nie najlepszego aparatu i kiepskiego światła (ciemny dzień), fotki nie są super jakości.

Tonsil Space 94 -regeneracja kolumn i kondensatory w zwrotnicy
    Tonsil Space 94 -regeneracja kolumn i kondensatory w zwrotnicy Tonsil Space 94 -regeneracja kolumn i kondensatory w zwrotnicy