Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makro VBA - Zamiana tekstu na znaki UNICODE

leburaque 08 Paź 2012 23:35 2928 5
  • #1 08 Paź 2012 23:35
    leburaque
    Poziom 17  

Witam.

W pracy mamy archaicznego Worda 2000, na którym ułatwiam sobie robotę papierkową używając makr. Chciałbym, by makro zamieniało mi tekst na znak Unicode. Konkretniej - np słowo Eta chciałbym zamienić na greckie Eta (takie h z kreseczką).

Tablica znaków Windows wyświetla mi Etę np w czcionce Times New Roman jako U+03B7. Wstawienie

.Replacement.Text = ^U03B7
    zwraca mi literkę "Ć"

Próbowałem też użyć tam ChrW() ale nie wiem co wstawić do środka. Używałem też w nagraniu makr eksperymentalnie wyboru czcionki. I nic nie udało mi się wskórać. Cóż robię źle?

Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dziękuję za wskazówki. Pozdrawiam

0 5
  • Pomocny post
    #2 09 Paź 2012 00:05
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Spróbuj podstawić tak: .Replacement.Text = ChrW(&H03B7)

0
  • #3 10 Paź 2012 08:12
    leburaque
    Poziom 17  

Działa... w pewnym sensie. W efekcie dostaję widoczne na ekranie H, które jest odpowiednikiem greckiej Ety w naszym alfabecie. Nie wkleja to znaku Unicode z greckiego, tylko... No właśnie - nie wiem jak to funkcjonuje.

Wpadłem jeszcze na taki pomysł. Replacement text = ^c to wstawienie ze schowka. Może nagram makro w którym wstawiam Etę, skopiuję ją do schowka i podmienię? To akurat działa, o sprawdzałem. Choć nie tak jakbym chciał, bo przy zamianie 20 znaków fizyka/matematyka dłużej będę nagrywał poprawne makro niż to ręcznie wklepywał...

0
  • #4 10 Paź 2012 10:32
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Może zamiast w schowku zapisz to gdzieś w komórce i kopiuj...
    .Replacement.Text = Sheet("Z_eta").Range("A1")

0
  • #5 14 Paź 2012 22:43
    leburaque
    Poziom 17  

adamas_nt napisał:
    Może zamiast w schowku zapisz to gdzieś w komórce i kopiuj...
    .Replacement.Text = Sheet("Z_eta").Range("A1")

Cóż - pracuję w Word, a nie w Excell. Chyba, że jakoś inaczej powinienem to rozwiązać? Tak czy siak - nie ma jakiegoś stabilnego sposobu na Replacement.Text, aby wstawić tam jakiś ciąg symboli może?

0
  • #6 23 Paź 2012 22:50
    leburaque
    Poziom 17  

Znalazłem takie rozwiązanie.

Wpierw trzeba ustawić czcionkę w której będziemy pracować i zmieniać znaki. Dla mnie Times New Roman.

Aby dowiedzieć się jak wstawić znak do okna dialogowego "Znajdź/Zamień" w Wordzie otwieramy: Wstaw->Symbol. Wybieramy czcionkę w której będziemy pracować, czyli np. znów Times. Po wybraniu znaku - zaznaczeniu go, a nie wstawieniu - możemy kliknąć pole "klawisz skrótu" i jeśli czcionka jest czcionką systemową, to w polu Opis wyświetli się np. Times New Roman 951. Ta liczba z tyłu to kod którym możemy wstawić znak w "Znajdź/Zamień" poprzez przytrzymanie Alt'u i wpisanie numeru np. z klawiatury numerycznej (coś jak wstawienie znaku specjalnego na starszych komputerach :) ). Alt + 951 wstawi nam znak w Znajdź/Zamień".

Można w ten sposób zarejestrować makro, aby zobaczyć w jaki sposób podmienia się ciąg znaków na ten znak specjalny. Udało mi się więc podejrzeć, że poszukiwany przeze mnie znak to

Zadziała to oczywiście, jeśli czcionki będą poustawiane dobrze, bo Word nie wstawi znaku dobrze, jeśli pomiesza mu się czcionka. To dlatego otrzymywałem wcześniej H czyli odpowiednik Ety którą wstawiałem.

Wszystko jasne, temat chyba zamykam, bo jest rozwiązanie. Poczekam tylko ze dwa dni, może ktoś coś doda od siebie.

0