Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[C#] - Przerabianie warningów z bazy danych + dymki nad obrazkami

tiger1990 09 Paź 2012 00:08 885 4
 • #1 09 Paź 2012 00:08
  tiger1990
  Poziom 12  

  Hej,

  Mam 2 pytania:
  1. W bazie danych mam tabele klienci która ma pesel jako unique. W aplikacji mam mozliwość dodania nowej pozycji do tabeli klient - w przypadku gdy pesel się powtórzy kompilator wywala mi coś takiego:
  [C#] - Przerabianie warningów z bazy danych + dymki nad obrazkami

  I teraz tak - wiem ze wszystko musi być w try catch (specjalnie to wywaliłem zeby pokazać o co chodzi, a chodzi o to zeby z tego komunikatu w catch wyciągnąć nazwę pola w tym wypadku klient_pesel i wrzucić do w message boxa - chodzi o to ze takich pol jest wiecej i chciałbym mieć uniwersalną funkcję która poinformuje użytkownika ze coś źle wypełnił).

  2. Mam obrazek dodawania do bazy danych - chciałbym aby gdy najade na niego myszką wyskoczyła podpowiedz że jest to ikonka dodawania. Trzeba to zrobić w akcji mouse hover, tylko czy jest funkcja która wyświetli mi taki dymek.

  z góry dzięki za pomoc.
  Irek

  0 4
 • Pomocny post
  #2 09 Paź 2012 00:32
  marcinj12
  Poziom 40  

  ad. 1.
  W bloku try-catch wychwyć wyjątek MySqlException i przyjrzyj mu się w debugerze. Zobacz, jaki kod (exception.ErrorCode) dostajesz, kiedy następuje naruszenie klucza. Ten kod powinien być różny w zależności od rodzaju błędu - wtedy zwykłym if'em można na niego odpowiednio zareagować.
  Jeżeli chodzi o nazwę pola to raczej tego nie wyłapiesz ot tak - pozostaje pogrzebać po komunikacie wyjątku i za pomocą wyrażenia regularnego lub prostych operacji na tekście wyłuskać z tego komunikatu nazwę pola. Jako że nazwa pola z bazy danych raczej nie będzie się nadawała do wyświetlenia bezpośrednio użytkownikowi, warto zaimplementować jakiś słowik "tłumaczący" nazwę pola z bazy na przyjazną nazwę do wyświetlenia.

  ad. 2.
  Od obsługi dymka jest kontrolka tooltip - przeciągasz ją na formę, konfigurujesz jej różne właściwości, a w kontrolce pojawia się właściwość ToolTip on toolTip1 którą możesz ustawić na tekst dymka.

  0
 • #3 09 Paź 2012 01:08
  tiger1990
  Poziom 12  

  Super dzięki. Teraz myślę ze sobie poradzę (:

  Dodano po 5 [minuty]:

  Nie jednak, jeszcze jedno pytanie.

  Łapie ten wyjątek MySqlException - tyle ze nie moge go rzutować na stringa. Co robić?

  Dodano po 24 [minuty]:

  I jeszcze jedno pytanie:
  Mam grida który ma kolumny imie, nazwisko itd... "ID" - jakaś unikatowa liczba w bazie danych. I teraz chciałbym wyciągnąć do jakieś zmiennej to pole ( przy czym nie wiadomo jaki DisplayIndeks ma pole ID w gridzie - uzytkownik moze zmieniać kolejność wyświetlania kolumn wedle własnej woli).

  Kod: csharp
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Mam coś takiego - jednak występuje problem konwersji z którym nie potrafie sobie poradzić.

  0
 • #4 09 Paź 2012 01:23
  marcinj12
  Poziom 40  

  tiger1990 napisał:
  Łapie ten wyjątek MySqlException - tyle ze nie moge go rzutować na stringa
  Exception nie jest stringiem, tylko obiektem. Dlatego pisałem żebyś go sobie podejrzał w debugerze, jakie ma pola i co się w nich znajduje. Sam komunikat wyjątku jako string apisany jest w exception.Message

  tiger1990 napisał:
  I jeszcze jedno pytanie:
  Mam grida który ma kolumny imie, nazwisko itd... "ID" - jakaś unikatowa liczba w bazie danych. I teraz chciałbym wyciągnąć do jakieś zmiennej to pole ( przy czym nie wiadomo jaki DisplayIndeks ma pole ID w gridzie - uzytkownik moze zmieniać kolejność wyświetlania kolumn wedle własnej woli). Jak się do tego zabrać?
  A w czym konkretnie problem? Jeśli masz podpięte do grida źródło danych (przypuszczam że jest to tabela?) to masz tą kolumnę w tabeli, nie musisz się nawet odwoływać do grida.

  tiger1990 napisał:
  Mam coś takiego - jednak występuje problem konwersji z którym nie potrafie sobie poradzić.
  Zawartość komórki Cells[...] ma dodatkową właściwość: .Value, i to do niej musisz się odwołać. Jest ona typu object - więc musisz też albo rzutować ją na int, albo dokonać jej konwersji lub parsowania.

  0
 • #5 09 Paź 2012 01:31
  tiger1990
  Poziom 12  

  Dobra działa (:
  Dziękuje serdecznie.

  0