Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączanie telewizora,komputera,dekodera

elryza 09 Paź 2012 10:08 2559 11
  • #1 09 Paź 2012 10:08
    elryza
    Poziom 2  

Czy wyłączanie takich urządzeń jak telewizor, komputer, dekoder przy pomocy ich własnych wyłączników można zastąpić (bez szkody dla nich) wyłącznikiem listwy przeciwzakłóceniowej?

0 11
  • #2 09 Paź 2012 10:22
    Witold5
    Poziom 31  

Ja tak robię blisko 20 lat.

0
  • Pomocny post
    #3 09 Paź 2012 11:28
    Zygik
    Poziom 20  

Witam!W przypadku innych urządzeń można ,ale w przypadku komputera nie bo trzeba poprawnie zamknąć system (po to są Back-UPS, aby w przypadku zaniku napięcia sieci móc poprawnie zamknąć system bez szkody dla użytkownika i systemu).Wyłączenie listwy można zrobić dopiero po poprawnym zamknięciu systemu w komputerze.Pozdrawiam.

0
  • #5 10 Paź 2012 10:19
    elryza
    Poziom 2  

Chyba nie jest to takie oczywiste dla znawców, bo wczoraj przedstawiciel Samsunga
    - a więc producenta mojego telewizora - stwierdził, że wyłączanie telewizora tylko za pomocą listwy przeciwzakłóceniowej szkodzi mu (wspominał o płycie głównej ..). Ja zupełnie na tym się nie znam i szukam autorytetu, a te autorytety różnie powiadają.
    Wieloznaczność okazuje się nie dotyczy tylko polityki.

0
  • #6 10 Paź 2012 10:37
    Witold5
    Poziom 31  

Sądziłem, że to jest oczywiste, iż najpierw telewizor wyłączyć należy pilotem (od niego) a później dopiero listwą. Przecież to oczywista podstawa. Wszystko w tym temacie też znajdziesz w sieci. Ale jak dzwoniłeś do Samsunga to już wszystko wiesz.

0
  • #7 10 Paź 2012 11:33
    komatssu
    Poziom 29  

Współczesne telewizory to specjalizowane komputery, ponadto podłączone do internetu potrafią bez naszego udziału aktualizować sobie oprogramowanie gdy pracują w stanie czuwania, a przerwanie tego dosyć krytycznego procesu może faktycznie uszkodzić sprzęt.

0
  • #8 10 Paź 2012 11:44
    Witold5
    Poziom 31  

Autor nie podał typu TV. Jeżeli zaś ma tak nowoczesny TV to przecież w instrukcji tego sprzętu ma napisane czego nie wolno robić. Ale myślę, że tu już się rozdrabniamy i "gdybamy". Autor zadał konkretne pytanie, taką dostał odpowiedź. Pewnie, że można tu rozważać jeszcze wiele opcji, takich czy innych ale te opcje to już sprawa autora tematu.

0
  • #9 08 Lis 2012 21:18
    pioterAos
    Poziom 17  

A jak komuś się popsuł pilot to co ma robić? Nie oglądać TV?

0
  • #10 08 Lis 2012 22:01
    INTOUCH
    Poziom 30  

elryza napisał:
    Chyba nie jest to takie oczywiste dla znawców, bo wczoraj przedstawiciel Samsunga

Przedstawiciel firmy ma za zadanie sprzedać towar.
    Gdyby było takie zagrożenie to pisało by o tym w instrukcji obsługi.
    W instrukcji obsługi pisze czego nie należy robić z telewizorem.
    Jak zaczniesz czytać to możesz się poczuć mocno urażony, że producent uważa ciebie za aż takiego (będziesz wiedział kogo jak poczytasz).

0
  • #11 14 Lis 2012 18:45
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

Niekiedy instrukcja przewiduje zakaz wyłączania telewizora przez wyciąganie wtyczki... Tak go zaprojektowano, aby wyłączać w inny sposób. Ale skoro miałby uszkodzić się od np. zaniku napięcia, bo się aktualizuje oprogramowanie (ciekawe, jak?), to wolałbym nie mieć takiego telewizora. Pewnie też nie można wyciągać wtyczki antenowej, hi, hi.

0
  • #12 14 Lis 2012 22:28
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Nie tylko przez takie samodzielne wyłączenie listwą w nowszych typach urządzeń może sie coś uszkodzić. Jeszcze jest drugi czynnik na który nie mamy wpływu, min uszkodzenia linii, przepięcia w sieci, czy zaniki napięcia. Ostatnio u mnie co 30 włączało się wszystko na 15 minut, tak ze 20 razy w ciągu dnia. Być może coś skopali odnawiając linię na wysokim. Zazwyczaj jest informacja jak ma być prąd wyłączony , więc lepiej na to przygotować te nowsze urządzenia. Niektórym komputerom zanik napięcia nie szkodzi w sposób widoczny, wystarczy że komputer posiada porządny zasilacz np Fortron i jest ok. Znajomym po tych zanikach napięcia musiałem naprawiać komputery bo we wszystkich przypadkach dyski miały nieczytelny plik system.log, co wystarczyło naprawić poleceniem CHKDSK, jednakże system nie startował, a powodem było właśnie niewłaściwe wyłączenie PC.

0