Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie PWM tranzystorów MOSFET

09 Oct 2012 10:39 3477 2
 • Level 21  
  Witam kolegów,

  chciałbym zasięgnąć odrobiny praktycznej wiedzy na temat regulacji PWM i tranzystorów MOSFET.

  Wiem, że do poprawnej pracy tranzystora polowego potrzeba odpowiedniego sterowania jego bramki, co najprościej (tak mi się przynajmniej wydaje) zrealizować stosując odpowiedni, dedykowany scalony driver, np układ TC 427.

  W moim wypadku chciałbym sygnałem PWM o częstotliwości 30-50kHz regulować poprzez tranzystory IRFZ44N obciążeniem indukcyjnym (żarówką), pobierającą jakieś 6-7A przy 12V.

  Czy ta konkretna para driver-tranzystor nadaje się do pracy z takim obciążeniem? Jak silnego grzania się tranzystora można spodziewać się przy takim prądzie? Zależy mi na jak najmniejszych stratach, ponieważ mam bardzo ograniczone miejsce na radiator.

  Z góry dziękuję za wszelkie praktyczne porady! :)
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Tube devices specialist
  Villen wrote:
  W moim wypadku chciałbym sygnałem PWM o częstotliwości 30-50kHz regulować poprzez tranzystory IRFZ44N obciążeniem indukcyjnym (żarówką), pobierającą jakieś 6-7A przy 12V.


  Po pierwsze żarówka to nie obciązenie indukcyjne - predzej już rezystancyjne, po drugie straty przełączania rosną proporcjonalnie do częstotliwości, zamiast 30-50kHz radzę zastosować częstotliwości rzędu 300-500Hz, choć dla żarówki o tak grubym włóknie nawet 30Hz by starczyło.
 • Level 21  
  Przepraszam, to mój błąd, oczywiście chodziło mi o obciążenie rezystancyjne.

  Częstotliwość nie jest wielkim problemem, sygnał PWM będzie pochodził z mikrokontrolera, zależy mi tylko by była to ponad akustyczna częstotliwość - z wiadomych powodów ;)

  Czy IRFZ44N jest dobrym wyborem do tego zastosowania? Czy może lepiej zastosować inny tranzystor, o jeszcze mniejszej rezystancji? Grzanie się elementu wykonawczego jest kluczowym warunkiem i problemem.

  Czy poprawne sterowanie bramką poprzez driver zmniejsza straty na tranzystorze? Czy też może korzyści wynikające pod tym względem z zastosowania drivera nie są współmnierne do dodatkowego skomplikowania układu?

  I ostatnie - czy ciągłe wysterowanie sygnałem o małym wypełnieniu, które ma na celu "podrzażanie" włókna żarówki, która będzie często włączana/wyłączana (dzięki czemu chciałbym zwiększyć jej żywotność) nie będzie powodowało drastycznego zwiększenia mocy strat? Teoretycznie właśnie to jest zaleta regulacji PWM nad analogową, ale jak to wygląda w praktyce?

  Przepraszam za taką ilość być może naiwnych i podstawowych pytań, ale szczerze mówiąc do tej pory nie zdarzyło mi się regulować sygnałem PWM obciążenia większego niż dioda LED :D