Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełączniki krzyżowe - zamian na bistabilny

cezjusz 09 Paź 2012 11:35 1857 12
  • #1 09 Paź 2012 11:35
    cezjusz
    Poziom 7  

Mam przygotowana instalację światła w holu z możliwością gaszenia i świecenia z 4 niezależnych punktów. Z tego co sie zorientowałem jest to przygotowane na 2 włączniki krzyżowe oraz dwa włączniki schodowe –
    Instalacja była przygotowywana 5 lat temu i nie wiedziałem że można zastosować wyłącznik bistabilny i teraz moje pytanie:
    Czy da sie tak przerobić instalację aby zamontować taki przełącznik w rozdzielni ale tak żeby nie trze było ciągnąć dodatkowych kabli i nic kuć ??
    Z góry dzięki za pomoc

0 12
  • #2 09 Paź 2012 11:52
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Wystarczy wstawić wyłącznik bistabilny w pierwszą puszkę, i po sprawie.

0
  • #3 09 Paź 2012 11:54
    cezjusz
    Poziom 7  

A zmieści się ?? ja widziałem takie na szyne S ??

0
  • #5 09 Paź 2012 12:25
    cezjusz
    Poziom 7  

Dzieki za odpowiedź
    Ale mam jeszcze jedno pytanie bo nie bardzo rozumiem schematy narysowane na tych bistabilach to działa tak: że jedeno "pstrykniecie wyłacznikiem" -bo to montuje są właczniki schodowe, a drugi raz rozłancza czy działa to czasowo ??

0
  • #6 09 Paź 2012 18:11
    Ryszard49
    Poziom 34  

Jednym impulsem załączasz drugim wyłączasz oświetlenie.

0
  • #7 09 Paź 2012 18:25
    cezjusz
    Poziom 7  

Dzięki za pomoc spróbuje popodłąnczac widzez schematu że załanczanie może być z N lub L ale chyba lepiej z N zrobić??

0
  • #8 09 Paź 2012 18:41
    KuReK93
    Poziom 17  

cezjusz napisał:
    Ale mam jeszcze jedno pytanie bo nie bardzo rozumiem schematy narysowane na tych bistabilach to działa tak: że jedeno "pstrykniecie wyłacznikiem" -bo to montuje są właczniki schodowe, a drugi raz rozłancza czy działa to czasowo ??

Montuje si włączniki chwilowe (taki jak dzwonkowy), sterowanie jest impulsami pierwsze podanie impulsu=naciśniecie włącznika zapala oświetlenie drugie podanie impulsu (kolejne naciśnięcie włącznika) powoduje wyłączenie oświetlenia. Sterowanie obojętnie czy zrobisz z fazy czy zera.

0
  • #9 09 Paź 2012 20:57
    bartek_p
    Poziom 31  

Tylko skoro wszystko jest przygotowane pod włączniki schodowe i krzyżowe , to po kiego pakować jeszcze bistabilny. Klawisze i tak musisz kupić, a przekaźnikiem zwiększysz tylko koszty instalacji

0
  • #10 09 Paź 2012 21:58
    cezjusz
    Poziom 7  

Masz racje niewiele ale zwiększy bo krzyżowki są ciut droższe ale bardzij mi zalezy na niezawodnoaci i ograniczeniu iskrzenia na stykach właczników.

0
  • #11 09 Paź 2012 22:12
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Krzyżówki to się rozwiązuje.
    Z ciekawości zapytam jakie to obciążenie występuje na ty Twoich stykach?
    Skoro masz wykonaną tradycyjną instalacje to przy niej pozostań, jest dużo mniej awaryjna.

0
  • #12 09 Paź 2012 22:44
    gogi20
    Poziom 24  

cezjusz napisał:
    Dzieki za odpowiedź

cezjusz napisał:
    Dzięki za pomoc spróbuje popodłąnczac widzez schematu że załanczanie może być z N lub L ale chyba lepiej z N zrobić??

"Wyłączamy prąd, włączamy oszczędzanie"
    Do tego co opisujesz musisz kupić "włanczniki", "wyłanczniki", "załanczniki" lub "rozłanczniki".

0
  • #13 10 Paź 2012 18:42
    KuReK93
    Poziom 17  

Łukasz-O napisał:
    Skoro masz wykonaną tradycyjną instalacje to przy niej pozostań, jest dużo mniej awaryjna.

Tu się zgodzę nie ma sensu przechodzić na instalację z przekaźnikiem jeżeli masz już gotową wykonaną na włączniki krzyżowe, jedynie jeżeli w przyszłości zamierzasz wykonać dodatkowe załączanie oświetlenia z więcej niż tych 4 punktów zastosuj przekaźnik bistabilny dodatkowym jego plusem (a w niektórych przypadkach minusem) jest to że w sytuacji gdy nastąpi zanik napięcia, a potem znowu zostanie przywrócone to oświetlenie nie włączy się samoczynnie a będzie "czekać" aż sam je włączysz.

0
  Szukaj w 5mln produktów