Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Normy- instalacja elektryczna.

09 Paź 2012 12:42 1764 5
  • Poziom 10  
    Poszukuje informacji sposobu oznaczania kolorów kabli wg normy. Symbole na schemacie to np: s/k, k, b/c, l/c, p, s, t itp. Najlepiej jakby ktoś napisał jaki kolor oznacza jaki symbol. Jeżeli nie to w jakiej normie mogę to znaleźć... jakie w ogóle są normy z wiadomościami o instalacji elektrycznej w samochodach.
  • IGE-XAO
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolory przewodów większość producentów stosuje według swoich standardów, więc nie wiem, o co pytasz. Nie ma standaryzacji i normy, choć na przykład w pojazdach europejskich masa, to z reguły brązowy, w japońskich już zielony (motocykle) lub czarny.
    W europejskich instalacjach stosuje się oznaczenie liczbowe i literowe wg Boscha. Tabele masz na forum. W zależności od prądu w obwodzie dobiera się także przekrój przewodów.
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    Hmm rozmawiając z projektantem powiedział mi że wszystkie oznaczenia są według normy, z tym że nie pamiętał jakiej. Ale ok niech będzie że każdy producent ustala sam. Więc teraz moje pytanie brzmi:
    Posiadam samochód Lublin 3, na schemacie mam symbole kolorów takie jak: s/k, k, b/c, l/c, p, s, t. więc mam pytanie czy ktoś wie jakie to kolory.

Np. litera p może oznaczać pomarańczowy. Ale czy tak jest?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tutaj też zależy od instrukcji.
    Dla przykładu, dwie książki z serii "Sam naprawiam", od poloneza i cinquecento. W pierwszej kolor brązowy oznaczony literką M, w drugiej O. W sumie żadna litera się nie zgadza. W książce od poloneza pokrywają się mniej więcej z nazwami kolorów (P - pomarańczowy, B - biały), w książce od fiata skróty pochodzą od włoskich nazw kolorów (N - negro - czarny).
    Do lublina powinieneś bez trudu znaleźć schematy z legendą i tam będzie rozpiska.
  • Poziom 10  
    Ok dzięki za pomoc.
  • Użytkownik usunął konto