Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa wzmacniacz czyli co i jak zacząć.

dominik1996r 09 Paź 2012 15:24 1164 4
  • #1 09 Paź 2012 15:24
    dominik1996r
    Poziom 18  

Witam. Chodzę do 1 klasy technikum elektrycznego, ale od zawsze interesowałem się elektronika: wzmacniacze, kable jak widzę to po prostu wariuje ;) W planach mam poskładać mój pierwszy układ (kolorofon j-050) lecz no na razie brak pieniędzy :) Ale to nie o tym. Chciałbym za hmmm za rok może wcześniej może później zbudować jakiś lepszy wzmacniacz. No lecz niestety jak na razie jeszcze nie mam za bardzo pojęcia o elektronice ;] Stąd postanowiłem założyć temat który przyda się na pewno każdemu elektronikowi, a w szczególności osobie, która chce zbudować wzmacniacz, a nie wie (tak jak ja) nawet teorii. Wiem, że każdy będzie proponował co innego tzn. inny schemat. Najpierw chciałbym podszkolić się w teorii. Co polecacie na początek? Wolałbym coś z internetu chyba że znajdę jakieś książki przez was podane w bibliotece. Nie wiem czy jest sens próbować no ale uwielbiam takie rzeczy i chciałbym zrozumieć elektronike :)
    P.S Na przyszłość.
    Wzmacniacz im mocniejszy tym lepszy (wiem że wiąże się to z kosztami). Myślę, że wystarczyłby mi taki do 400-500 zł. Oczywiście układ z transformatorem i radiatorami.

0 4
  • #2 09 Paź 2012 18:11
    13adam13
    Poziom 29  

Za 4-5 stów pierwszy wzmacniacz ?
    Trochę za dużo, za taką kwotę można sobie kupić całkiem dobry wzmacniacz.
    Wybierz coś prostrzejszego za 50 zł, poszukaj w wyszukiwarce np TDA 2004,
    TDA 2030, TDA 1562Q czy inne to już przystosowany do swoich potrzeb.
    Za 50 złotych to myśle, że 2x50W wyjdzie, dosyć dużo jak na pierwszy raz.

0
  • #3 09 Paź 2012 20:01
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Wiem, że każdy będzie proponował co innego tzn. inny schemat. Najpierw chciałbym podszkolić się w teorii. Co polecacie na początek?
    Wcale nie, jedyne sensowne rozwiązanie dla zupełnie początkującego to wzmacniacz na układzie scalonym, podłączasz tylko wejście, wyjście, zasilanie, kondensatory odsprzęgające oraz elementy ustalające wzmocnienie i gotowe, schematy wszystkie prawie takie same, skopiowane wprost z datasheet. Wiedzy o działaniu wzmacniaczy nie potrzeba wcale, wszystko załatwia układ scalony, zostaje ci wykonanie zasilacza, płytek, zakup części, polutowanie, zamocowanie w obudowie i połączenie całości, całkiem sporo, jeśli trzeba się nauczyć wszystkiego od zera.

Najdrożej wyjdzie w kolejności: transformator, metalowa obudowa (plastiku nie polecam) i radiatory. Przy 2x50W reszta rzeczywiście zmieści się w 50zł. Całość bliżej 200, łatwiej i taniej kupić gotowy, ale nie po to się robi własne konstrukcje żeby walczyć na cenę z Chińczykami.

Cytat:
    Wzmacniacz im mocniejszy tym lepszy
    To wystarczy, żeby stwierdzić że nie jesteś jeszcze elektronikiem (; Na potrzeby takich nieświadomych konsumentów wymyślono PMPO.

0
  • #4 09 Paź 2012 21:20
    dominik1996r
    Poziom 18  

Cieszę się, że ktoś sie zainteresował tym tematem. No może źle sprecyzowałem pytania. Z tego co czytałem o wzmacniaczach to dużo osób na różnych kostkach polecało zrobić o to mi chodziło. No już nie długo też kupię jakiś kit ze wzmacniaczem. Co polecacie?
    Chciałbym właśnie wiedzieć na jakich zasadach działa wzmacniacz, na co należy zwrócić uwagę przy budowie jego itp. W przyszłości też zamierzam zrozumieć działanie ogólnie każdego układu. Z edw pobrałem wszystko dla początkującego ale będę to czytał dopiero w weekendy bo mam podstawy elektrotechniki i nie chcę za bardzo sobie mieszać no i nie ma za bardzo czasu ;) Wzmacniacz chcę poskładać bo wiecie są same korzyści. Samemu się złożyło. Zależy jak składane i przez jakiego elektronika, ale prawdopodobnie dużo dłużej posłuży no i zdobędzie się kolejną lekcje praktyki ;] Czytałem o tym wzmacniaczu co jest kit jabla chyba na 7294. Przypadkiem natknąłem się na elektrodzie jak początkujący pytał no i forumowicz mówił że to gó.. no szajs ;) Układ złożyć ze schematu złożę, tylko np. jakbym chciał zrobić stereo z 2 układów to już nie bardzo. Po za tym nawet nie wiem jak trafa podpinać bo boje się przy prądzie grzebać. Za 4 lata (jak przejde :D) będę mógł powiedzieć "elektryka prąd nie tyka" :D Tylko teraz może "tyknąć"..

0
  • #5 10 Paź 2012 11:43
    Zygmunt_mt
    Poziom 22  

dominik1996r napisał:
    forumowicz mówił że to gó.. no szajs
    To ten co tak napisał, pewnie umie tyle samo, co napisał o TDA7294. Zrobiłem 4-ry układy na 7294 wg AVT. Wzmacniacz ma ładne ciepłe "lampowe" brzmienie. Bardzo cieszy, że podchodzisz racjonalnie, ze spokojem i rozwagą, do tego co czynisz. Moim zdaniem na sam początek, zrób jakąś końcówkę mocy na tranzystorach n.p. J-35. Układy tranzystorowe, są trudniejsze od wzmacniaczy scalonych, ale przy ich uruchamianiu, dużo się nauczysz. Później jakiś przedwzmacniacz( oczywiście wszystko mono) it.d. I powoli, spokojnie, nie na skróty, i nie chaotycznie. Sukcesów na początek, życzę. Zygmunt_mt

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo