Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Microlab FC330 - Głośniki "buczą" w stanie spoczynku

lovemyway 09 Paź 2012 18:44 7047 22
  • #1 09 Paź 2012 18:44
    lovemyway
    Poziom 7  

Cześć,

Od kilku dni mam nowe głośniki Microlab FC330. Moja "instalacja" wygląda tak:
    Microlab FC330 - Głośniki "buczą" w stanie spoczynku

Problemem jest to, że po włączeniu głośników, bez żadnej muzyki zaczynają one "burczeć" tj. wydawać stały dźwięk o niskiej częstotliwości. Gdy podłączę jacka do telefonu zamiast do monitora to dźwięk staje się praktycznie niesłyszalny (ale dalej jest). Głośniki są sprawne, gdy przełamię pewną granicę głośności nie słyszę już tych zakłóceń (są zagłuszone przez muzykę).

Czym może być to spowodowane? Jestem pewien, że głośniki są sprawne..

Czytałem w internecie nt. ground loop, ale nie wiem czy to jest to, a jeśli tak to jak mógłbym to naprawić. Zmiana instalacji nie wchodzi w grę; tydzień temu wprowadziłem się do mieszkania :)

Pozdrawiam

1 22
  • #2 09 Paź 2012 20:24
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Urządzenia powinny być uziemione. Zasadniczo nie wiszącym "w powietrzu" kołkiem uziemienia w gniazdkach mieszkania.

0
  • #3 09 Paź 2012 20:33
    anmedia
    Poziom 39  

Odlacz calkowicie glosniki od monitora. Jesli wtyczka bedzie wyciagnieta ustaw regulator na maksimum. Jesli buczenie zaniknie calkowicie to podlacz do laptopa gdzie masz wyjscie sluchawkowe. Bez muzyki(zadnych dzwiekow) zrob to samo. Jesli w obu przypadkach buczenie ustanie problemu szukaj w monitorze.
    Jesli przy nie podlaczonym kablu i ustawieniu na maksimum bedzie buczenie problem moze byc w kablu/wtyczce lub samym glosniku.

0
  • #4 09 Paź 2012 20:40
    lovemyway
    Poziom 7  

@angelica_n:
    1) Przy odłączonym od monitora kablu nic nie buczy. Przy
    2) Po podłączeniu jacka do wyjścia słuchawkowego laptopa buczenie wraca do takiego samego natężenia jak z monitora
    3) Regulacja głośności nie wpływa na moc "buczenia"

@Krzysztof L.:
    Jak to zrobić? Nie wiem czy powinienem to narysować na obrazku czy nie, ale wszystkie gniazdka w listwie jak i w kontakcie mają bolce do uziemienia.

0
  • #5 09 Paź 2012 20:44
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Jeżeli tak, to w porządku. Jeżeli to nowo budowane mieszkanie, to pewnie uziemienie w gniazdkach nie jest atrapą.

0
  • #6 09 Paź 2012 20:52
    lovemyway
    Poziom 7  

To nie jest nowo budowane mieszkanie, wprowadziłem się do pokoju na studia, a mieszkanie na oko ma ze 20-30 lat :)

0
  • #7 09 Paź 2012 21:08
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Tak więc można sądzić, że uziemienie w gniazdkach tego mieszkania to tylko iluzja, tzn. widać kołek uziemienia w gniazdku i to wszystko.

0
  • #8 09 Paź 2012 21:10
    lovemyway
    Poziom 7  

Czyli musiałbym zawołać jakiegoś elektryka? Co miałby zrobić?
    Nie da się tego zrobić na własną rękę?

0
  • #9 09 Paź 2012 21:17
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Na własną rękę nie kombinuj przy gniazdkach. Podejmij męską decyzję.
    Sam sprowadź elektryka i niech to sprawdzi lub poinformuj o tym właściciela mieszkania, że nie jesteś pewny instalacji 230V.

Ja Ci radzę; rób jak uważasz.

0
  • #10 09 Paź 2012 22:24
    anmedia
    Poziom 39  

lovemyway napisał:
    @angelica_n:
    2) Po podłączeniu jacka do wyjścia słuchawkowego laptopa buczenie wraca do takiego samego natężenia jak z monitora

Z tego co piszesz problem jest bezposrednio w glosnikach. Mozesz rowniez zrobic test. Jesli masz wyciagnieta wtyczke dotykaj palcami kazdego lub wszystkie razem zlacza na wtyczce. Jesli powstanie buczenie pozostaje ci serwis lub samemu szukanie problemu.

Krzystof L. z calym szacunkiem dla Twojej wiedzy, ale uziemienie w gniazdku niczego ci nie da i nie pomoze. Te glosniki maja zwykle wtyczki bez uziemienia (2 wtyki). Co prawda jest to marka tania wiec mozna sie po nich wszystkiego spodziewac. Sam uzytkownik juz dal odpowiedz na to w swoim poscie, ze po odlaczeniu nic sie nie dzieje. Tu problem jest w samych glosnikach. Tak samo, skoro sugerujesz brak uziemienia zawsze glosniki mozna wziasc do innego mieszkania i sprawdzic czy problem nadal istnieje

0
  • #11 09 Paź 2012 23:12
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Tak, przepraszam, nie spojrzałem na owy model. Sądziłem przez chwilę, że to z serii nowych klamotów z przetwornicą w środku i mają gniazdo na kabel z uziemieniem. Jeszcze raz przepraszam.

Swoją drogą, jest to istotne w każdym przypadku, gdy jest zastosowany kabel stały z uziemieniem lub gniazdo.

0
  • #12 09 Paź 2012 23:17
    anmedia
    Poziom 39  

Krzysztof L. napisał:
    Tak, przepraszam, nie spojrzałem na owy model. Sądziłem przez chwilę, że to z serii nowych klamotów z przetwornicą w środku i mają gniazdo na kabel z uziemieniem. Jeszcze raz przepraszam.

Pomylki sie zdarzaja nic nie szkodzi ;). Moze sie okazac (tak myslalm od poczatku) ze brakuje masy ale w samym kablu, np we wtyczce, lub na plycie. Takie objawy (zobaczymy jak sie dalej potoczy sprawa z probami) wskazuja na brak masy.

0
  • #13 10 Paź 2012 08:03
    lovemyway
    Poziom 7  

angelica_n napisał:
    Mozesz rowniez zrobic test. Jesli masz wyciagnieta wtyczke dotykaj palcami kazdego lub wszystkie razem zlacza na wtyczce. Jesli powstanie buczenie pozostaje ci serwis lub samemu szukanie problemu

Zrobiłem, nic nie buczy.

Co więcej, gdy laptop pracuje na baterii także nie ma buczenia. Pojawia się ono dopiero gdy podłącze laptopa do prądu i go włączę (gdy jest wyłączony, a podłączony to nic nie buczy)

0
  • #14 10 Paź 2012 09:14
    anmedia
    Poziom 39  

W takim razie sprawdz w innym mieszkaniu, jesli sytuacja sie powtorzy -serwis.

Moze sprobuj podlaczyc te glosniki do innego urzadzenia np wzmacniacza czy magnetofonu kasetowego, za pomoca samych czinczy i sprawdz jak to dziala. Ewentualnie jeszcze dwie opcje. Podmien kabelek i dwa zredukuj niskie czestotliwosci.

0
  • #15 10 Paź 2012 09:45
    lovemyway
    Poziom 7  

Podłączałem je do telefonu, a nie mam tutaj innych urządzeń, na których mógłbym przetestować głośniki.

Czy są jakieś różnice w kablach? Np. ten, opisywany jako kabel "wysokiej klasy": Allegro

angelica_n napisał:
    dwa zredukuj niskie czestotliwosci.

W jaki sposób?

0
  • #16 10 Paź 2012 10:11
    anmedia
    Poziom 39  

Z pewnoscia ten kabel na alledrogo jest lepszy niz ten ktory masz w komplecie. Jednak nawet z tym powinny dzialac dobrze. Dlatego skoro nie masz innych urzadzen sprobuj u jakiego kolego a najlepiej w sklepie gdzie kupowales, lub jakim kolwiek sklepie komputerowym podlaczyc te glosniki. W razie czego w takim sklepie od razu mozesz sprawdzic czy to faktycznie wina kabla. Z Twojego opisu wszystko wskazuje na to ze urzadzenia pracujace na bateriach nie wprowadzaja zaklocen.

Dodano po 1 [minuty]:

lovemyway napisał:

angelica_n napisał:
    dwa zredukuj niskie czestotliwosci.

W jaki sposób?

Z tylu na subwoferze masz regulator, ustaw go na minimum. W przypadku dobrze dzialajacych glosnikow ta regulacja nie powinna miec zadnego wplywu. Ustawienie na min czy max nie powoduje buczenia.

0
  • #17 10 Paź 2012 17:09
    lovemyway
    Poziom 7  

Byłem u znajomego z głośnikami i laptopem. Po podłączeniu moich głośników do jego laptopa buczenie nie występowało. Po podłączeniu mojego laptopa buczenie pojawiło się z powrotem.

Po powrocie do domu podłączyłem xboxa do monitora tym samym kablem hdmi, z którego korzystał laptop i głośniki nie wydawały nieprzyjemnego dźwięku. Nie mam zielonego pojęcia o co może chodzić, jeszcze tydzień temu poprzednie głośniki nie wydawały żadnych dźwięków ani przy laptopie ani przy xboxie (ale to było w moim rodzimym domu w innym mieście).

angelica_n napisał:
    Z tylu na subwoferze masz regulator, ustaw go na minimum. W przypadku dobrze dzialajacych glosnikow ta regulacja nie powinna miec zadnego wplywu. Ustawienie na min czy max nie powoduje buczenia.

Kręcenie regulacją nie zmienia barwy/głośności dźwięku.

Jakieś pomysły?

0
  • #18 10 Paź 2012 18:58
    anmedia
    Poziom 39  

A co ma piernik do wiatraka. Caly czas piszesz o glosnikach a tu nagle wyskakujesz z HDMI!. Skoro u znajomego podlaczenie twojego laptopa spowodowalo buczenie, a u niego nie, tzn ze szukaj przyczyny w ustawieniach glosnosci w laptopie. Np mozesz miec wlaczony mikrofon ktory bedzie dawal taki a nie inny efekt. Moze to zbieg okolicznosci, ale takze moga byc poluzowane gniazda. W ostatecznosci jak sugerowal Krzysztof L. bedzie jakis dziwny problem z elektrycznoscia. Mozesz jeszcze sprobowac wymienic listwe elektryczna na taka ze specjalnymi filtrami. Wiecej pomyslow ja juz nie mam.

0
  • #19 10 Paź 2012 19:31
    lovemyway
    Poziom 7  

Kompletnie tego nie rozumiem. Problemy występuje w obwodzie z rysunku 1 tylko (w sumie to aż) gdy włączony jest laptop (nie ważne czy wychodzi z niego HDMI do monitora, z którego prowadzony jest jack, czy też nie).

Próbowałem różnych kombinacji (mam 2 gniazdka) - podłączałem laptopa do oddzielnego gniazdka, zmieniałem gniazdko listwy, ale cały czas jest to samo.

Jeśli to problem z elektrycznością to dlaczego u mojego kolegi mieszkającego kilka przecznic dalej występuje to samo?

Szum zaczyna się bezpośrednio po włączeniu komputera, a nie po uruchomieniu Windowsa

0
  • #20 10 Paź 2012 21:19
    anmedia
    Poziom 39  

lovemyway napisał:
    Byłem u znajomego z głośnikami i laptopem. Po podłączeniu moich głośników do jego laptopa buczenie nie występowało. Po podłączeniu mojego laptopa buczenie pojawiło się z powrotem.

A tu napisales co innego! Problem moze byc w Twoim laptopie (napisalem to wczesniej) jesli gniazdo bedzie mialo tkz "zimny lut" moze nie byc masy a co za tym idzie beda powstawac roznego rodzaju szumy lub buczenie. Stad napisalem wczesniej by wyeliminowac kabel (wyeliminowales ze moze to byc problem z kablem, czy glosnikami) bo u kolegi dziala.

Skoro problem wystepuje u Ciebie w domu, wiesz ze u kolegi z jego laptopem dzialalo, niech kolega przyjdzie i u Ciebie w domu sprawdzi. Jesli po podlaczeniu do sieci i podlaczeniu glosnikow buczenie wystapi, szukasz przyczyny w elektrycznosci. Sam napisales ze po odlaczeniu od sieci laptopa buczenie nie wystepuje.

0
  • #21 10 Paź 2012 22:11
    lovemyway
    Poziom 7  

Czyli co, coś może być nie tak z moim zasilaczem od laptopa? Mam sprawdzić jakiś inny?

angelica_n napisał:
    Skoro problem wystepuje u Ciebie w domu, wiesz ze u kolegi z jego laptopem dzialalo, niech kolega przyjdzie i u Ciebie w domu sprawdzi. Jesli po podlaczeniu do sieci i podlaczeniu glosnikow buczenie wystapi, szukasz przyczyny w elektrycznosci. Sam napisales ze po odlaczeniu od sieci laptopa buczenie nie wystepuje.

Tak, ale wiem też, że u niego mój laptop nie działał tak samo jak u mnie w domu.

0
  • #22 11 Paź 2012 15:03
    lovemyway
    Poziom 7  

Powtórzyłem test, tym razem bez listwy, z wyłączonym laptopem i włączonymi głośnikami. Bezpośrednio po włożeniu kabla do gniazda zaczęło pojawiać się buczenie. Czy coś jest nie tak z moim zasilaczem? Przecież "działa"...

0
  • #23 11 Paź 2012 18:48
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Fizycznie działa, ale wydostają się jakieś "śmieci" do odbiornika energii, czyli do laptopa. Mogą być uszkodzone filtry w zasilaczu (w różnorakiej postaci) lub naderwane połączenia mas, ekranów. Trzeba byłoby zabrać zasilacz na stół z aparaturą pomiarową, podłączyć obciążenie (komputer) i pooglądać przebiegi na wyjściu. Sprawdź komputer (z połączeniami audio jak do tej pory) na ekwiwalentnym zasilaczu. Taka kolejna opcja.

0