Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator kwarcowy 48MHz dobór elementów.

Manio95 14 Paź 2012 14:16 9210 33
  • #31 14 Paź 2012 14:16
    KaW
    Poziom 34  

Też próbowałem wejść na ten SSS.Pozostaje praktycznie zrobić generator na tranzyst. polowym BF245 i pomierzyć częstotliwość.Jeżeli wyjdzie mniej niż 16 MHz to wiadomo co dalej z tym robić./powielac/.
    A na 40 MHz to wymiary są pewnie za duże.

• Sklep HeluKabel
  • #32 14 Paź 2012 15:43
    Manio95
    Poziom 21  

Manio95 napisał:

Oczywiście 57ns...
    20ns/cm
    Teraz nie wiem co dalej.

Niestety okazało się, że oscyloskop był rozkalibrowany(a jeszcze pamiętam jak go kalibrowałem, mam mały problem z dokładną kalibracją). Więc częstotliwość z obu układów wychodzi około 16MHz.

• Sklep HeluKabel
  • #33 15 Paź 2012 02:11
    nemo07
    Poziom 36  

Czym jeszcze zaskoczysz?

Manio95 napisał:
    Więc zabieram się za:

Wraz z przeróbkami zaproponowanymi prze kolegę nemo07.
    Tranzystor BF240 a w buforze BF195. Podłączam oscyloskop i co widzę? Oczywiście 57ns...
    20ns/cm
    Teraz nie wiem co dalej.

Zanim sie zabierasz za przerobki, wypadaloby uruchomic uklad w wersji podstawowej, kiedy brak rutyny. Jesli te przerobki wygladaly jak kalibracja Twojego oscyloskopu, to male jest prawdopodobienstwo, ze ktos bedzie serio bral to co piszesz.

Manio95 napisał:
    Kręcąc trymerem zmienia się amplituda sygnału-zachowanie chyba nie do końca poprawne.

(Popracuj nad jezykiem.)
    Ta amplituda, ktora widzisz, pochodzi od rezonansu fundamentalnego (16 MHz), i powinna ona przy strojeniu w pewnym momencie zniknac, jesli uklad ma oscylowac na 3-im overtonie.
    Kwarc ciety na 16 MHz w modzie fundamentalnym (typowo AT) moze i bedzie chetnie pracowac wlasnie w tym modzie, zarowno w rezonansie rownoleglym (standardowe zastosowania), jak i szeregowym. I to jest problem wszystkich oscylatorow overtonowych bazujacych na cieciu AT (tanie rozwiazania). L1/C1/C2 maja potlumic ten ostatni tryb w tym ukladzie. Natomiast jesli nie chce on pracowac na jakims overtonie (zbyt slaba aktywnosc modu), to nie ma rady, trzeba szukac inny kwarc.
    Skoro strojenie nie wygasza fundamentalnej, sprobuj zmniejszyc R2, aby ona zgasla.
    Problem w tym, ze nie wiadomo, czy ten oscyloskop jest w stanie pokazac chocby milimetr przy 48 MHz.
    Ale jesli ruszy overton 48 MHz, to na odbiorniku FM mozesz uslyszec druga harmoniczna.
    Optimum ustawienia C1 lezy w poblizu srodkowego polozenia (~ 13.5 pF, o ile indukcyjnosc L1 jest wlasciwa).

Sprobuj tez z tej beczki: http://www.qrp.pops.net/butler.asp

• #34 18 Paź 2012 13:40
    Manio95
    Poziom 21  

Więc poskładalem układ kolegi deseng na 74AC04 i wraz z jego pomocą odpaliłem generator.

deseng napisał:
    Ja bym trochę zmodyfikował ten układ
    Powinien zaskoczyć bez trymera. Bramki zastosuj HC lub HCT.

Działa jak trzeba, a na oscyloskopie mogłem zaobserwować ten przebieg przy wyzwalaniu podstawy czasu z drugiego kanału oscyloskopu na który podałem sygnał 16MHz. Inaczej było widać tylko minimalny zarys przebiegu w ciemności.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Temat zamykam.