Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator kwarcowy 48MHz dobór elementów.

Manio95 09 Paź 2012 18:49 9111 33
  • #1 09 Paź 2012 18:49
    Manio95
    Poziom 21  

Witam
    Potrzebuję sygnał 48MHz, który potem trafia na procesor. Oryginalnie jest tam scalony generator w metalowej obudowie, jednak u mnie w sklepach nie ma dostępnych generatorów na ta częstotliwość, a zamawianie z internetu jednej sztuki jest dość nieopłacalne szczególnie, że też jest mało dostępny. Posiadam już kwarc 48MHz i chce zbudować sam jakiś prosty generator. Zależałoby mi, żeby obeszło się bez cewek. Znalazłem na internecie kilka schematów, jednak nie za bardzo chciało to działać.
    Teraz znalazłem generator oparty o układ 74S04.
    Schemat wygląda następująco(wersja 20MHz):

Moje pytanie brzmi jak dobrać wartość R i C dla częstotliwości 48MHz, jeśli ten układ w ogóle będzie działać z tą częstotliwością. Wydaje mi się, że kondensator około 100pF a rezystor 220ohm ale to tylko przypuszczenia.
    Może ktoś posiada jakieś inne schematy generatorów które będą działały z tą częstotliwością.
    Pozdrawiam

1 29
  • Pomocny post
    #2 09 Paź 2012 20:33
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Kwarce na ponad 30MHz to zazwyczaj kwarce owertonowe, żeby taki generator nie wzbudził się na częstotliwości podstawowej kwarcu, dodaje się obwód rezonansowy - stąd w generatorach na wyższe częstotliwości zazwyczaj jest cewka.

0
  • #3 10 Paź 2012 23:16
    Manio95
    Poziom 21  

Poszukałem, poczytałem i znalazłem taki oto schemat:

Zastanawiam się co do oznaczenia przy kwarcu SJT czy jest to jakiś konkretny kwarc, bo nic na ten temat nie znalazłem. Z opisu wynika, że podstawową częstotliwością kwarcu jest 16MHz itd.

Jako HCV04 myślę, że można zastosować 74S04/74F04 (szybkie) albo 74HC04 74HCT04 bo HCV nie znalazłem.

0
  • #4 11 Paź 2012 20:19
    Manio95
    Poziom 21  

Niestety układ nie chce działać :(
    Zastosowałem 74F04, na wyjściu mam prąd stały -brak jakiegokolwiek przebiegu. Kręcenie trymerem nic nie daje. Cewka w obudowie przypominającej rezystor.
    Jakieś pomysły?

0
  • #5 11 Paź 2012 20:42
    marekzi
    Poziom 38  

Użyj serii HC/HCT jak w opisie, albo AC/ACT.

0
  • #6 11 Paź 2012 22:58
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Układ generatora w którym są rezystory rzędu 1MΩ nie ma prawa działać z bramkami w technologii bipolarnej (F,S,AS,LS,ALS...)

0
  • #7 11 Paź 2012 23:30
    marekzi
    Poziom 38  

Dokładnie, tam nawet można (trzeba?) 10MΩ dać - ale dla CMOS.
    Dla TTL (bipolarnych) to rzędu 1k. I dlatego tu raczej CMOS się nadają.

0
  • #8 12 Paź 2012 11:39
    Manio95
    Poziom 21  

Zmieniłem rezystor na 10MΩ, zastosowałem układ 74HCT04. Niestety na wyjściu otrzymuję sinus o częstotliwości około 20MHz (i to w dużym zaokrągleniu, bo mam jakieś problemy z podstawą czasu w oscyloskopie). Pobór prądy około 5mA.

Próbowałem wstawić też na próbę kwarc 16MHz (wzbudzić go na trzeciej harmonicznej) i częstotliwość wyszła taka sama jak przy 48MHz.
    Nie mam już pojęcia czy wina układu czy oscyloskopu.

No chyba, że to wina oscyloskopu-maksymalne pasmo 15MHz(nie mam dostępu do innego :( a chodzi o to, że jakby było to 48MHz to bym się zorientował jedynie problemy z odczytaniem częstotliwości by były ) i jakieś problemy z podstawą czasu od ostatnia. No chyba, że ten oscyloskop przy tej częstotliwości już tak się zachowuje.

0
  • #9 12 Paź 2012 15:41
    wkd
    Poziom 18  

Sprawdź obwód rezonansowy L1,C1 i C2. Powinien być zestrojony na żądaną częstotliwość. Przykładowo, dla 48 MHz L1=0,5uH, sumaryczna pojemność C1+C2=22pF

0
  • #10 12 Paź 2012 16:26
    Manio95
    Poziom 21  

Schemat jest dla generatora 48MHz, więc myślałem, że wartości są już dobrane.

Dodano:

Niestety po zmianie cewki i kondensatora nic się nie zmieniło więc coraz bardziej zaczynam podejrzewać oscyloskop. Jaka jest maksymalna częstotliwość dla 74HCT04?

0
  • Pomocny post
    #11 12 Paź 2012 19:16
    deseng
    Poziom 22  

Ja bym trochę zmodyfikował ten układ
    Powinien zaskoczyć bez trymera. Bramki zastosuj HC lub HCT.

0
  • #12 12 Paź 2012 19:33
    nemo07
    Poziom 36  

Witam.

Manio95 napisał:
    Poszukałem, poczytałem i znalazłem taki oto schemat:

Zastanawiam się co do oznaczenia przy kwarcu SJT czy jest to jakiś konkretny kwarc, bo nic na ten temat nie znalazłem. Z opisu wynika, że podstawową częstotliwością kwarcu jest 16MHz itd.

Jako HCV04 myślę, że można zastosować 74S04/74F04 (szybkie) albo 74HC04 74HCT04 bo HCV nie znalazłem.

Wszystkie przytoczone tu schematy sa bez sensu, totalnie amatorskie. Dzialaja wylacznie na zasadzie "... sie udalo". Sa z gruntu niepoprawne.
    A ten akurat nie jest wyjatkiem. Sukces zalezy od parametrow kwarcu.
    Powyzej zapodany przez kolege deseng uklad jest kolejnym bezsensem; detali nie bede dyskutowal - odsylam do literatury, ktorej jest w brod online.

Przy pracy na czestotliwosciach od ok 30-40 MHz wzwyz stosowane sa kwarce pracujace wylacznie w rezonansie szeregowym. Nie kazdy kwarc AT nadaje sie do pracy w ukladzie szeregowym, na overtonie, ze wzgledu na niesprecyzowane parametry, obszary aktywnosci, "dips" i mody pasozytnicze. Dlatego generalnie kwarce sa do tego celu specjalnie szlifowane, ale jesli masz worek kwarcow AT na ok. 16 MHz mozesz poprzebierac. Podstawa jest poprawny uklad dla rezonansu szeregowego.

Ukladow takich nie realizuje sie na bramkach logicznych, gdyz rezultaty sa nieprzewidywalne, i na ogol zalosne.
    Szukaj w google: overtone crystal oscillator circuit
    overtone crystal oscillator fundamentals

Pozdrawiam

0
  • #13 12 Paź 2012 20:40
    deseng
    Poziom 22  

Szkoda, że nie zamierzasz dyskutować detali, bo ten układ stosowałem wielokrotnie. Co prawda nie dla 48M, tylko dla ok. 32-35M. Działał bez problemów. Nie twierdzę, że idealnie będzie pracował na 48M, bo to już spora częstotliwość i każdy szczegół ma znaczenie. Jeżeli bardzo sobie życzysz, to mogę poszukać schematu fabrycznego urządzenia, wykorzystującego taki obwód, a może też jakieś noty aplikacyjne.
    A więc w tej chwili bez sensu pozostaje jedynie Twoja niczym niepoparta wypowiedź. Tym bardziej, że kwarce do pracy na overtonie są specjalnie wytwarzane, więc doradzanie, aby użyć kwarc o f 16MHz...

0
  • #14 12 Paź 2012 21:18
    Manio95
    Poziom 21  

nemo07 napisał:

Wszystkie przytoczone tu schematy sa bez sensu, totalnie amatorskie. Dzialaja wylacznie na zasadzie "... sie udalo". Sa z gruntu niepoprawne.

Szukaj w google: overtone crystal oscillator circuit
    overtone crystal oscillator fundamentals

Pozdrawiam

Hasła te doprowadziły mnie do kolejnego schematu, ale wiadomo internet poza mnóstwem wiedzy niesie również i głupoty: Generator kwarcowy 48MHz dobór elementów.
    Mogą koledzy ocenić, czy jest to znowu ten bezsensowny schemat. Autor opisuje, że generator wzbudza kwarc na trzeciej harmoniczne, i że jak dotąd nie miał problemu z uruchomieniem go.

0
  • #15 12 Paź 2012 21:34
    nemo07
    Poziom 36  

Manio95 napisał:
    Generator kwarcowy 48MHz dobór elementów.[/url]
    Mogą koledzy ocenić, czy jest to znowu ten bezsensowny schemat. Autor opisuje, że generator wzbudza kwarc na trzeciej harmoniczne, i że jak dotąd nie miał problemu z uruchomieniem go.

No, ... chyba masz rzeczywiscie pecha w szukaniu.
    Ten uklad jest rownie dowcipny, jak poprzednie.
    Trzeba za raczke?

Szukaj wylacznie ukladow firmowanych przez renomowane zrodla (firmy elektroniczne, uniwerki, krotkofalowcow), szukaj crystal Butler oscillator.
    Amen.

0
  • #16 12 Paź 2012 22:03
    deseng
    Poziom 22  

Pierwsze, które miałem pod ręką. Nie miałem okazji stosować.

0
  • #17 12 Paź 2012 22:44
    nemo07
    Poziom 36  

Nie jest to wprawdziwe Butler, ale uklady ... dopieszczone. :-)
    Tu jest klasyczny Butler: http://www.qrp.pops.net/butler.asp
    i tu: http://www.axtal.com/data/publ/ukw1979_e.pdf (Fig. 8)

Dodano po 18 [minuty]:

deseng napisał:
    Szkoda, że nie zamierzasz dyskutować detali, bo ten układ stosowałem wielokrotnie. Co prawda nie dla 48M, tylko dla ok. 32-35M. Działał bez problemów. Nie twierdzę, że idealnie będzie pracował na 48M, bo to już spora częstotliwość i każdy szczegół ma znaczenie. ...

Nie bedzie, bo nie znajdziesz kwarzu AT na 48 MHz, a jesli nawet znajdziesz, to nie bedzie Cie na niego stac, a nawet jesli bedzie Cie stac, to nie doniesiesz go w calosci do domu.
    Wiec o czym mielibysmy dyskutowac, he?

EOT.

0
  • #18 12 Paź 2012 23:24
    Manio95
    Poziom 21  

Więc najpierw spróbowałbym z tym schematem zapodanym przez kolegę:

Jaki tranzystor można by zastosować za 2n5179 ? Może BF240/199 by się nadał?
    Prawą stronę (czyli kolejny tranzystor) można by pominąć?
    Jaką role pełnią w układzie diody 1n4148 (mam pewne domysły i chcę się upewnić).
    Idzie podnieść napięcie wychodzące z 1,9V na te chociaż 3,3V?

0
  • Pomocny post
    #19 13 Paź 2012 02:19
    nemo07
    Poziom 36  

Manio95 napisał:
    Więc najpierw spróbowałbym z tym schematem zapodanym przez kolegę:

Jaki tranzystor można by zastosować za 2n5179 ? Może BF240/199 by się nadał?
    Prawą stronę (czyli kolejny tranzystor) można by pominąć?
    Jaką role pełnią w układzie diody 1n4148 (mam pewne domysły i chcę się upewnić).
    Idzie podnieść napięcie wychodzące z 1,9V na te chociaż 3,3V?

To nie jest uklad Butlera, choc go niektorzy tak nazywaja. Uklad Butlera (patrz linki wyzej) ma wyjscie z kolektora i daje wieksze amplitudy niz ten uklad dla porownywalnej czystosci spektralnej sygnalu, i daje lepsze dopasowanie do kwarcu.
    BF240/BF199 sie nadaja.
    Diody D5 & D6 (small signal Schottky) limituja amplitude. Ma to dwa zadania: zmniejszyc znieksztalcenia harmonicznych oraz ograniczyc moc tracona w kwarcu ("drive level"), aby powstrzymywac jego starzenie (i "long term drift") oraz "phase noise" ukladu.
    Takie srodki stosuje sie, kiedy zalezy na wysokiej czystosci spektralnej sygnalu oraz wysokiej stabilnosci czestotliwosci.
    Te diody limituja poziom sygnalu do ok 0.8Vpp, nie do zaznaczonej wartosci +1.9VDC, ktora jest wartoscia DC na emiterze, a ktora to jest ustalana przez kaskade D1-D4. Diody te przekompensowuja wprawdzie termicznie dwa spadki Ube, ale najprawdopodobniej maja sluzyc kompensacji temperaturowej elementow ukladu rezonansowego (poprzez drobne napieciowe zmiany pojemnosci miedzyelektrodowych tranzystora), stad taka kombinacja.
    Prawa strone nie mozna pominac. Jest to niezbedny bufor, ograniczajacy tzw. "pulling" (zmiane Fosc od zmian impedancji obciazenia), tym bardziej potrzebny, jesli chcesz podniesc poziom amplitudy stopniem wzmocnienia - zapinasz go po buforze.
    Aby podniesc amplitude w sposob "quick and dirty", zmien D5 & D6 na typy small signal Si, np. 1N4448 lub tp. Mozesz uzyc odpowiednio dwoch polaczonych szeregowo w miejsce jednej, lub, w ostatecznosci je usunac kompletnie. Pogorszy to jednak drastycznie jakosc sygnalu oraz dryfty i przyspeszy starzenie kwarcu ("ageing"). Ponadto, limit amplitudy z tym ukladem polaryzacji (D1-D4) oraz tym buforem wyniesie ok. 2.4Vpp. Dla jego podniesienia nalezaloby R4 zmienic na ~ 560 Ohm, oraz D1-D4 zastapic rezystorem ~ 430 Ohm polaczonym z dwiema diodami w szereg.
    Wartosci tych rezystorow nalezy dobrac, aby napiecie DC na emiterze wynioslo ca. + 2.5 ... 2.8 V (zaleznosc od Bst uzytego tranzystora). Rownoczesnie nalezy R3 zmienic na 82 Ohm.
    Za buforem mozesz sygnal podac na wejscie bramki typu 74AC, 74ACT wzglednie szybkiej TTL (74HC itp. to nie ta liga!). Wejscie musisz za pomoca dzielnika, albo rezystora z wyjcja do wejscia, spolaryzowac w zakres tzw "liniowy" ("threshold"), czyli ok. 1/2 Vcc dla typu 74AC, wzglednie ca. 1.4V dla 74ACT/TTL. Wejscie bramki z wyjsciem bufora spinasz przez kondensator sprzegajacy (~ 33 pF).
    Wazna jest wysoka dobroc oraz stabilnosc mechaniczna L1; powinna byc nawinieta grubym drutem (na karkasie, albo zalana cerezyna po dostrojeniu). Wraz z C1/C2 i pojemnosciami pasozytniczymi ukladu musi byc w rezonansie na czestotliwosci overtonu.
    Wszystko jasne?

0
  • #20 13 Paź 2012 10:57
    Manio95
    Poziom 21  

nemo07 napisał:

Wazna jest wysoka dobroc oraz stabilnosc mechaniczna L1; powinna byc nawinieta grubym drutem (na karkasie, albo zalana cerezyna po dostrojeniu). Wraz z C1/C2 i pojemnosciami pasozytniczymi ukladu musi byc w rezonansie na czestotliwosci overtonu.
    Wszystko jasne?

No właśnie tu się rodzi problem. Nie mam urządzenia do pomiaru indukcyjności a w sklepie mają jedynie cewki osiowe (dławiki), które jak rozumiem się nie nadają(małły prąd. Może to być cewka powietrzna? (internet pełen wzorów na jej obliczanie) ale chyba ciężko będzie to dobrze dostroić jeśli w ogóle się uda.

Czy w buforze można by użyć tranzystora BC(107 itp) czy muszą być takie same i jakieś BF?

nemo07 napisał:
    Aby podniesc amplitude w sposob "quick and dirty", zmien D5 & D6 na typy small signal Si, np. 1N4448 lub tp

Rozumiem, że 1N4148 może być?

0
  • #21 13 Paź 2012 13:29
    deseng
    Poziom 22  

Specjalnie dla kolegi nemo zmontowałem dzisiaj proponowany przeze mnie układ. Dla bramek z serii HC działał z kwarcem 46MHz, jednak nie byłbym pewien co do jego stabilności (czego zresztą można się było spodziewać przy tej f). Mimo wszystko startował za każdym razem. Dla układu AC działał bezbłędnie dla kwarców 46 i 54MHz. Jedyną różnicą było zastosowanie kondensatorów 10p zamiast 15p, bo akurat takie mi się "wzięły".

nemo07 napisał:
    Nie bedzie, bo nie znajdziesz kwarzu AT na 48 MHz, a jesli nawet znajdziesz, to nie bedzie Cie na niego stac, a nawet jesli bedzie Cie stac, to nie doniesiesz go w calosci do domu.
    Wiec o czym mielibysmy dyskutowac, he?

EOT.

Czy nie znajdę... he

Jak już pisałem - trochę inaczej są produkowane. Nie jest to typowe cięcie, jak dla częstotliwości podstawowej.

I jeszcze obiecana literatura

P.S.
    Jeśli przeznaczeniem generatora ma być napędzenie jakiegoś procesora, to dywagacje na temat czystości spektralnej są chyba na wyrost.

Pozdrawiam

0
  • #22 13 Paź 2012 15:53
    nemo07
    Poziom 36  

Manio95 napisał:
    Może to być cewka powietrzna? (internet pełen wzorów na jej obliczanie) ale chyba ciężko będzie to dobrze dostroić jeśli w ogóle się uda.
    Wlasnie powietrzna mialem na mysli powyzej. "Dostroic" ja znaczy tu uformowac, kiedy jest to cewka bez karkasu, przez rozciaganie/sciskanie tak, aby uzyskala zalozona wartosc indukcyjnosci (w przyblizeniu, bo do dostrojenia ukladu przewidziano trymer), po czym zalac cerezyna i gotowe. Jesli to cewka z karkasem, powinna byc nawinieta tak, by miala (w przyblizeniu) wymagana indukcyjnosc, wiec nie ma tu czego "dostrajac".
    Tolerancja rzedu 10...20% nie jest tu dramatem. Moze to byc SMD RF induktor, pod warunkiem, ze bedzie mial wysoka SRF (znacznie powyzej 50 MHz, inaczej bedzie problem z uruchomieniem ukladu).

Manio95 napisał:
    Czy w buforze można by użyć tranzystora BC(107 itp) czy muszą być takie same i jakieś BF?
    To powinien byc tranzystor w. cz. Chodzi o male pojemnosci miedzyelektrodowe. BC107 nie jest najlepszym wyborem, mimo ze ma wysoka Ft.

Manio95 napisał:
    nemo07 napisał:
    Aby podniesc amplitude w sposob "quick and dirty", zmien D5 & D6 na typy small signal Si, np. 1N4448 lub tp

Rozumiem, że 1N4148 może być?
    Moze byc. Wrzuc po dwie takie polaczone w szereg, jak pisalem. Uklad bedzie z tym happy.

Drobna uwaga: Jesli wymagany jest maly jitter, zasilanie oscylatora powinno byc odsprzezone od szyny zasilania logiki, np. poprzez dlawik, po nim kondensator blokujacy do masy (lokalnej masy oscylatora). Dla redukcji zaindukowanych od logiki zaklocen (cross-talk), celowe jest tez przestrzenne odsuniecie ukladu od partii logiki, wzglednie ekranowanie.

PS: Poprawilem blednie skopiowany pierwszy link w poscie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11405528#11405528

http://www.qrp.pops.net/butler.asp
    Wiele przykladow praktycznych rozwiazan ukladu Butlera.

0
  • #23 13 Paź 2012 20:21
    Manio95
    Poziom 21  

Chyba jednak oscyloskop. Złożyłem wpierw jeszcze na próbę układ
    Na HC bo chciałem zobaczyć jak to wygląda. Odczytuję- około 57ns (tak samo jak na drugim schemacie w temacie).

Więc zabieram się za:

Wraz z przeróbkami zaproponowanymi prze kolegę nemo07.
    Tranzystor BF240 a w buforze BF195. Podłączam oscyloskop i co widzę? Oczywiście 57ns...
    20ns/cm
    Teraz nie wiem co dalej.

0
  • #24 13 Paź 2012 21:26
    nemo07
    Poziom 36  

Manio95 napisał:
    ... Teraz nie wiem co dalej.

Dwa kompletnie rozne uklady, a wynik identyczny?
    Nu masz! W takim razie, ... ja tez nie wiem co dalej ...

0
  • #25 13 Paź 2012 21:38
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Jeżeli oscyloskop to musiałby być rozkalibrowany. Sprawdź pokrętło na tym od podstawy czasu.

0
  • #26 13 Paź 2012 21:42
    KaW
    Poziom 34  

Kilkanaście lat temu w "Radioamatorze " pl - był schemat oscylatora na BF245 -
    do sprawdzania kwarców .Niestety ,nie pamiętam numeru i stron.

0
  • #27 13 Paź 2012 22:45
    Manio95
    Poziom 21  

Przypomnę raz jeszcze, że mam dostęp tylko do oscyloskopu o paśmie 15MHz (z czego czytałem powinien przenieść więcej, ale czy aż 3 razy?)

Kręcąc trymerem zmienia się amplituda sygnału-zachowanie chyba nie do końca poprawne.

0
  • #28 13 Paź 2012 23:43
    KaW
    Poziom 34  

Pasmo 15MHz oznacza, że będzie widać podany przebieg 48MHz -tylko z mniejsza amplitudą i będzie kłopot z synchronizacją przebiegu.
    Badanie -pomiar częstotliwośći podstawowej kwarcu jest konieczne ,ponieważ
    na ogół -na oprawce kwarcu pisana jest wartość trzeciej harmonicznej.
    Rzadko trafia się jakiś kwarc o częstotliwości podstawowej powyżej 25 MHz .

Praktycznie- trzeba "wejść" na stronę producenta kwarców i zobaczyć ich aktualne możliwości produkcyjne.

Okazuje sie ,ze swiat poszedł znacznie do przodu -wklejam info:
    http://www.aeccrystal.com/lang_eng/?o=article&act=view&id=10747

gdzie można się zorientować co i jak sie produkuje.

0
  • #29 14 Paź 2012 00:33
    nemo07
    Poziom 36  

Manio95 napisał:
    Przypomnę raz jeszcze, że mam dostęp tylko do oscyloskopu o paśmie 15MHz (z czego czytałem powinien przenieść więcej, ale czy aż 3 razy?)

Wolne zarty!
    Aby chocby z przyblizeniem oszacowac jedynie amplitude sygnalu 48 MHz trzeba oscyloskopu z pasmem (3 dB) 50 MHz. po czym dodac te 3 dB.
    Aby ocenic jakosc takiego sygnalu wypadaloby widziec przynajmniej do 5-ej, 7-ej harmonicznej.
    O analizie Fouriera slyszal?

KaW napisał:
    ... Okazuje sie ,ze swiat poszedł znacznie do przodu ....

No tak, swiat idzie z postepem, a kwarc zostal kwarcem.
    Tym gorzej dla kwarcu. :lol:

0
  • #30 14 Paź 2012 12:47
    Manio95
    Poziom 21  

KaW napisał:

Praktycznie- trzeba "wejść" na stronę producenta kwarców i zobaczyć ich aktualne możliwości produkcyjne.

Na kwarcu widnieje jedynie napis:
    Cytat:
      SSS
    48.000

nemo07 napisał:

Aby ocenic jakosc takiego sygnalu wypadaloby widziec przynajmniej do 5-ej, 7-ej harmonicznej.
    O analizie Fouriera slyszal?

Nie wiem czy jakość sygnału musi być jakaś super (jak już pisałem ma to być sygnał zegarowy dla procesora).
    Uczyłem się o czymś takim jak szereg Fouriera dla przebiegów niesinusoidalnych okresowych.

0