Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowa TV Naziemna po zmianie anteny na Opticum ax1000 -brak MUX1

Gacor002 09 Paź 2012 18:57 2547 8
  • #1 09 Paź 2012 18:57
    Gacor002
    Poziom 7  

Witam Serdecznie

Troche o moim polozeniu itp:

Miejscowość odbioru : Starachowice (dosyc niskie polozenie budynku i naprzeciw kilka budynkow jednorodzinnych wiekszosc kryta blachą itp.)

Najblizszy nadajnik : Św. Krzyż
    (ok. 22-24km w lini prostej)

TV: Sony z tunerem dvb-t
    Miejsce polozenia anteny : Balkon

Antena : Opticum AX 1000 (bez wzmiacniacza)

Mój problem polega na tym że po zmianie anteny kierunkowej z takiej 20 letniej na nowego Opticum-a AX-1000 znikły mi kanały z MUX1 a MUX 2 dziala jak nalezy. Przez jakis czas widzialem MUX1 ale maksymalnie udalo mi sie wyciagnac sygnal na sredni a z reguły był tylko na niskim. zacząłem kreciec antenka w jadna i druga strone i po okolo 45 minutach zabawy sygnal zanikł, przewody wygladaja na OK wtyczke jeszcze raz oprawiałem i nadal nic.
    Na starej antenie MUX 1 odbieral na niskim sygnale ale odbieral. MUX 2 Śmiga jak nalezy sygnał odbioru - średni/wysoki

Antena jest zamontowana na jednej rurce z antena satelitarna mniej wiecej na wysokosci okolo 9m od ziemi. Na gorze rurki jest antena satelitarna i nieco ponizej (okolo 30 cm) Jest antena Opticum - czy możliwe jest ze jedna antena zakłuca pracę drugiej ? Moze lepiej bedzie jak dam satelitarna nizej a Opticuma na gore rurki?

Do nadajnika na Św. Krzyżu mam okolo 22-24km w lini prostej aczkolwiek aby zlapac jakis sygnal antene ustawilem bardziej w kierunku kielc jak Św.Krzyza. Naprzeciw mnie mam budynek jednorodzinny ktory zaslania mi nadajnik na Św. Krzyzu.

Jak juz uda mi sie wszystko odpierac jak nalezy to sygnał z anteny chciałbym rozdzielic na 2 Telewizory - czy rozgaleznik moze byc zaraz przy antenie (bo juz mam podciagniete 2 kable), czy musi byc wewnatrz budynku ?

Moje polozenie na mapce:
    Cyfrowa TV Naziemna po zmianie anteny na Opticum ax1000 -brak MUX1

Za każdą pomoc będę bardzo wdzieczny, pomysły juz mi się skończyły.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Paź 2012 19:59
    Gacor002
    Poziom 7  

Naprzeciw anteny jest troche prześwitu pomiedzy budynkami ale dalej mam jakies drzewa wiec nadajnika tak wzrokowo nie widzę, ale jak skieruję antene pomiedzy budynkami w ten prześwit to sygnal niski czasami mi tylko wskakiwal i nieszło nic ogladac na MUX1 (jak jeszcze go mialem na starej antenie)za to jak skierowalem antene mniej wiecej na kielce - i tam mam jeszcze wiecej budynków i zero prześwitu to jakos ten sygnal skakal ale w granicach niski-sredni, w/g telewizora, tak jak by ten sygnal gdzies sie odbijal i raz łapał lepiej a raz gorzej.

Czy zamiana miejsc anten sat - naziemna (patrzac od góry) na nazmiena - sat może coś dać ?

0
  • #4 09 Paź 2012 20:07
    mihal2002
    Poziom 43  

Gacor002 napisał:
    Czy zamiana miejsc anten sat - naziemna (patrzac od góry) na nazmiena - sat może coś dać ?

Nie. Mieszkasz w trudnym terenie i antena musi być dużo wyżej.
    I co to za przewód? Pewnie z żyłą stalową.

0
  • #5 09 Paź 2012 20:13
    Gacor002
    Poziom 7  

mihal2002 napisał:
    Gacor002 napisał:

Nie. Mieszkasz w trudnym terenie i antena musi być dużo wyżej.
    I co to za przewód? Pewnie z żyłą stalową.

Przewód : Koncentryczny - Żyła Miedziana , na zewnątrz aluminiowy ekran czy cos takiego i na tym plecionka stalowa, - kabel ma juz kilka ładnych lat - czy pomimo żadnych wad mechanicznych może on powodować problemy z odbiorem ?

0
  • #6 10 Paź 2012 07:08
    irekr
    Moderator

Jak daleko mieszkasz od tego obiektu?
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=63 (stary nadajnik średniofalowy).

Z tego co opisujesz wygląda ze warunki terenowe wykluczają stosowanie silnie kierunkowej anteny. Nie piszesz w jakiej części Starachowic mieszasz, ale ja wiem, że do płaskich terenów ta okolica nie należy. Do tego MUX1 to kanał 62, propagacyjnie przepaść do kanału 36. Tłumienie "wszystkiego" jest znacznie większe, szczególnie dachów, zabudowy i drzew. W takich właśnie warunkach stosowanie anten o niewielkiej kierunkowości a nawet dookólnych, ma swój sens.

Odnośnie odległości anteny satelitarnej do naziemnej: stosuję starą dobrą zasadę: anteny nigdy na wspólnym maszcie, najlepiej jak najdalej od siebie.

0
  • #7 10 Paź 2012 07:31
    Gacor002
    Poziom 7  

irekr napisał:
    Jak daleko mieszkasz od tego obiektu?

Okolo 3km ale nadajnika wzrokowo rowniez nie widzę, ogólnie starachowice to same górki i dolki.Zaraz zabieram sie za kombinowanie dalej z ta antenka sprobuje wrzucic ja nieco wyrzej.

0
  • #9 10 Paź 2012 21:12
    Gacor002
    Poziom 7  

Witam, udało mi sie rozwiazac problem.

Jak sie okazało przewód który był podłączony do anteny musiał byc gdzies przy koncu uszkodzony moze od kilkakrotnego wpinania i wypinania, odciąłem około 1,5 m - podlaczyłem spliter i rozdzieliłem sygnał na dwa TV, Antena ustawiona okolo 1,5m wyzej niz wczesniej i skierowana na nadajnik Św.Krzyż. Sprawdzam sygnał na MUX2 a tu skala na zielono - czyli maksimum, wiec wyszukuje MUX1 - znalazło i również skala na maksimum. Teraz wszystko smiga jak nalezy, dobrze ze udało się ten problem rozwiązac bez wymiany kabli itp.

Dziekuję bardzo za pomoc oraz podpowiedzi w rozwiązywaniu problemu.

Pozdrawiam

Temacik można zamknąć.

0