Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt falownika 1-fazowego - potrzebny zamiennik dławika

mateusz_umcyk 09 Paź 2012 22:27 1602 4
  • #1 09 Paź 2012 22:27
    mateusz_umcyk
    Poziom 8  

Witam!

Mam pytanie odnośnie jednego z projektów AVT a mianowicie falownika 1-fazowego Link. Na tej stronie jest zamieszczony plik pdf z dokladnym opisem. Chodzi mi o to czy mogę zastąpić zastosowany w projekcie dławik 2×39 mH/2 A czymś co można spotkać w normalnej sprzedaży albo może ktoś ma namiary na miejsce gdzie można kupić coś takiego, założenia są takie żeby nie kupować gotowego kitu (względy finansowe) więc AVT odpada. Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

0 4
  • #2 09 Paź 2012 23:43
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

mateusz_umcyk napisał:
    Chodzi mi o to czy mogę zastąpić zastosowany w projekcie dławik 2×39 mH/2 A czymś co można spotkać w normalnej sprzedaży

Innym dławikiem skompensowanym, indukcyjność nie jest krytyczna, mozna pozyskać dławik za złomu zasilaczy impulsowych (ważne - nawiniętych drutem o odpowiednio dużej średnicy).

0
  • #3 09 Paź 2012 23:56
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Można też wykorzystać dławiki z transformatorów "elektronicznych" do żarówek halogenowych. Sąsiednie kondensatory również najlepiej pobrać od "dawcy" dławika.

0
  • #4 24 Paź 2012 11:39
    mateusz_umcyk
    Poziom 8  

Czyli w zwykłym ATX powinienem coś znaleźć? Tylko czy będzie pasowało indukcyjnością i prądowo... Mam jakieś stare zasilacze ale będę mógł je sprawdzić dopiero za tydzień jak wrócę do domu. Zapytam jeszcze o jedną sprawę bo znalazłem układ w tym projekcie LNK304D jest to normalnie dostępne w sklepach w polsce? Nigdzie nie mogłem tego znaleźć. To jest chyba beztransformatorowy układ zbijający napięcie.

0
  • #5 24 Paź 2012 11:58
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Sporo zależy od przewidywanego obciążenia, ale dławik z zasilacza ATX powinien być dobry.
    LNK304 jest dostępny w TME. Poza tym, jeśli dobrze pamiętam, można bez żadnych zmian zastosować układy większej mocy: LNK305, 306.

0