Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pasy na rozdzielonym sygnale z kamerki CCTV

09 Paź 2012 23:24 3492 27
  • Poziom 13  
    Witam,
    posiadam rejestrator BCS na 8 kamer. Chciałem dołożyć kamerkę, która patrzy na bramę wejściową/domofon. Co ważne: sygnał z kamerki dociągnięty jest 15m koncentrykiem z zasilaniem i w środku budynku został rozdzielony przy pomocy splittera:
    http://sklep.satserwis.pl/video-spliter-vs1-2.html

Wyjścia splittera:
    1) sygnał leci oczywiście do rejestratora koncentrykiem - ok. 60m
    2) sygnał leci koncentrykiem przez konwerter VGA na monitor - ok 35m

Problem polega na tym, że kiedy do stelaża widocznego na jednym ze zdjęć, przykręcam kamerkę przy pomocy śrubek, obraz na rejestratorze jest nie do przyjęcia (pasy, obraz skacze, zatrzymuje się), za to na monitorze jest ok.
    W przypadku, gdy jest zrobione jak na załączonym obrazku, czyli kamerka trzyma się na opaskach zaciskowych, obraz jest już lepszy, jednak widać na nim pasy (zarówno na monitorze jak i rejestratorze).

W pewnym momencie zauważyłem, że koncentryk dochodzący do kamery (kable idą wewnątrz tej rurki od stelaża) jest z nią połączony przez nieodizolowane gniazdo BNC. Pomyślałem, że może stelaż daje takie pasy. Odizolowałem BNC i obraz się poprawił, lecz wciąż są te pasy zarówno na monitorze i rejestratorze (takie jak na fotkach; na monitorze bardziej widoczne w dolnej części ekranu).

Teraz opiszę czego próbowałem:
    - zagniatałem po dwa razy wszystkie końcówki, żeby zrobić to najdokładniej,
    - zasilałem kamerkę i splitter z akumulatora 12V zamiast zasilacza,

Co mogę jeszcze zrobić? Z tego co wiem, rejestrator nie był uziemiany (jeśli ma to jakieś znaczenie), natomiast stelaż jest przyspawany do pomieszczenia w całości pokrytego blachą, może to ma jakieś znaczenie? Proszę o pomoc.

Pasy na rozdzielonym sygnale z kamerki CCTV Pasy na rozdzielonym sygnale z kamerki CCTV Pasy na rozdzielonym sygnale z kamerki CCTV
  • OptexOptex
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Masz zapewne kamerę zasilaną 12VDC, a masa sygnałowa jest równocześnie minusem zasilania.
    Zastosuj optoizolator/separator wideo. Jeśli po zainstalowaniu na kabel koncentryczny optoizolatora nie będzie poprawy - testowo odłącz także rozdzielacz wideo.
  • Poziom 13  
    Możesz mi podesłać jakiś przykładowy model tego separatora?
    Rozumiem, że mam go zastosować przez rozdzielaczem?

Czy podłączenie kamerki do uziemienia nie pomoże?
  • Pomocny post
    specjalista-kamery przemysłowe
    Kupujesz gotowe rozwiązanie (kilkadziesiąt złotych). Możesz spróbować także pokusić się o samodzielne wykonanie takiego układu.
    Jeśli najpierw odłączysz rozdzielacz - nie będziesz miał problemu z odpowiedzią na pytanie, czy separator podłączyć przed, czy za rozdzielaczem, czyż nie? A separator możesz włączyć w powstałą podłączeniu rozdzielacza "przerwę" w okablowaniu.

Czy nie lepiej wyeliminować wszystkie zbędne elementy z toru transmisyjnego w celu zdiagnozowania przyczyny problemu?

A Twoje pytanie o podłączenie kamery do uziemienia... Właśnie masz z tym problem, że występujące usterki spowodowane są zapewne właśnie poprzez "potencjał ziemi"...
  • Poziom 13  
    Aktualizacja:

Jeśli podłącze monitor przez rozdzielacz (odłączając od niego rejestrator) obraz na monitorze jest ok.
    Identyczna sytuacja kiedy przez rozdzielacz podłączę rejestrator bez monitora.
    Kiedy sygnał idzie bez pośrednictwa rozdzielacza na którekolwiek z urządzeń, obraz jest również czysty.
    Problem pojawia się, kiedy podłączę do rozdzielacza na raz dwa urządzenia. Może rozdzielacz trzeba uziemić?

Separator troszkę kosztuje, czy to na 100% pomoże?
    kaczy1217 napisał:
    A czy przechodząc na przejściu dla pieszych na zielonym świetle jesteś w 100% pewien, że nie uderzy w Ciebie samochód?

Nie udzielam Ci gwarancji na rozwiązanie problemu, a jedynie porady. Wielu instalatorów posiada w skrzynce narzędziowej separatory ze względu na łatwość zdiagnozowania problemu. W 90% przypadków problem rozwiązuje separator.
    W Twoim przypadku dodatkowo sprawę komplikuje rozdzielacz wideo. Czy próbowałeś zasilić ten rozdzielacz z akumulatora lub zasilacza transformatorowego? Czy próbowałeś zasilić konwerter VGA z akumulatora lub zasilacza transformatorowego?

kaczy1217 napisał:
    Może rozdzielacz trzeba uziemić?
    Chyba nie przeczytałeś dokładnie mojego poprzedniego wpisu (ostatnie zdanie).
  • Poziom 13  
    treborsz napisał:
    kaczy1217 napisał:
    A czy przechodząc na przejściu dla pieszych na zielonym świetle jesteś w 100% pewien, że nie uderzy w Ciebie samochód?

Jestem początkujący, więc pytam :) Proszę o wyrozumiałość.

treborsz napisał:
    próbowałeś zasilić ten rozdzielacz z akumulatora lub zasilacza transformatorowego? Czy próbowałeś zasilić konwerter VGA z akumulatora lub zasilacza transformatorowego?

Rozdzielacz zasilałem akumulatorem - bez zmian, konwertera nie próbowałem.

treborsz napisał:
    kaczy1217 napisał:
    Może rozdzielacz trzeba uziemić?
    Chyba nie przeczytałeś dokładnie mojego poprzedniego wpisu (ostatnie zdanie).

Wybacz, ale sam też szukam jakiegoś rozwiązania metodą prób i błędów stąd te wszystkie pytania :)

Dodano po 2 [minuty]:

treborsz napisał:
    A Twoje pytanie o podłączenie kamery do uziemienia... Właśnie masz z tym problem, że występujące usterki spowodowane są zapewne właśnie poprzez "potencjał ziemi"...

Jak mogę to zrobić? Wystarczy kawałek przewodu na stałe przymocować do obudowy kamerki a jego drugi koniec do jakiegoś uziomu? Czy to samo muszę zrobić przy rejestratorze?
  • OptexOptex
    Czy nie rozumiesz, że Twoje problemy mogą być właśnie spowodowane przez takie "uziemienia"? I dalej chcesz to uziemiać? I jeszcze w wielu punktach? Przecież ziemia nie ma jednolitego potencjału...
    Nie wyciągasz wniosków z własnych doświadczeń (patrz Twój pierwszy wpis: przykręcanie kamery do metalowego stelaża, zapewne "uziemionego").
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    kaczy1217 napisał:

Czy pomoże na pasy, trzeba sprawdzić. Nie ma innego sposobu.
    Wiadomo, kosztuje. Ale weź pod uwagę, że jest to dodatkowe zabezpieczenie rejestratora przed przepięciami na przewodzie sygnałowym.
    Ja bym dał dwie sztuki, przy rejestratorze i monitorze.
    Drobna uwaga: separator może chronić przed występowaniem różnicy potencjałów, natomiast nie zapewni ochrony przepięciowej (chyba, że jest wykonany z takim zabezpieczeniem, jednak wtedy jego cena jest z reguły wyższa).
  • Poziom 31  
    treborsz napisał:
    Drobna uwaga: separator może chronić przed występowaniem różnicy potencjałów, natomiast nie zapewni ochrony przepięciowej (chyba, że jest wykonany z takim zabezpieczeniem, jednak wtedy jego cena jest z reguły wyższa).

Chroni, separacja masy jest również ochroną przepięciową urządzenia.
    Różnica potencjałów to właśnie napięcie (definicja).
    A przepięcie to chwilowe zbyt wysokie napięcie.
    Oczywiście nie piszę o separacji za pomocą kondensatorów, ale o galwanicznej separacji.
    Zabezpieczenie przepięciowe separatora chroni sam separator przed przepięciami i przy okazji również podpięte urządzenie.
    A w jaki sposób realizowana jest alternatywna droga dla prądu w czasie przepięcia?
  • Poziom 31  
    treborsz napisał:
    A w jaki sposób realizowana jest alternatywna droga dla prądu w czasie przepięcia?

Nie myl pojęć. Samo napięcie jak i przepięcie nie musi wywoływać przepływu prądu.
    Potrzebne jest jeszcze obciążenie (prawo Ohma).
    Separacja galwaniczna powoduje, że obwód przepływu prądu zamyka się się na zaciskach separatora z "pierwotnej strony", bez alternatywnej drogi. Powoduje to przy okazji ochronę urządzenia separowanego przed skutkami tego przepięcia.
    Dlaczego zatem producenci urządzeń przeciwprzepięciowych w CCTV stosują w tych urządzeniach galwanicznie odseparowane złącze PE, a (pierwszy z brzegu cytat) "warunkiem skutecznej pracy urządzenia jest podłączenie go do uziemienia lub do przewodu ochronnego PE"?
  • Poziom 31  
    I mają rację. Ne twierdzę, że separator daje taką ochronę jak specjalnie zaprojektowany ochronnik przepięciowy.
    Są trzy stopnie ochrony przepięciowej:
    - separacja galwaniczna,
    - wygaszenie (układy gasikowe np. RC),
    - odprowadzenie energii do uziemienia (np. wyładowanie w czasie burzy).
    Specjalne układy przepięciowe wykorzystują te wszystkie punkty.
    W naszym przypadku tylko separacja i w niewielkim stopniu RC (parametry własne układu wejścia separatora).
  • Poziom 13  
    Ojj widzę, że się dyskusja wywiązała niezła Panowie.
    Czyli podsumowując: żeby sobie sprawdzić wszystko, umieszczam separator albo najlepiej dwa (przy rejestratorze i monitorku) i jest spora szansa, że wtedy wszystko zacznie śmigać jak należy?
    W CCTV (kamery zewnętrzne) największe problemy są związane z przepięciami, które indukują się w kablach w związku z wyładowaniami atmosferycznymi. Na początku mojej "zabawy" z CCTV (kilkanaście lat temu) pewien znajomy "mocarz" zainstalował optoizolatory jako zabezpieczenia przepięciowych. Wiele z zainstalowanych 16 kamer szybkoobrotowych (wtedy nie było tanich rozwiązań) wraz z rejestratorem (także rozwiązanie nie było tanie) musiały trafić do serwisu - a wiadomo, że uszkodzenia spowodowane przepięciami nie podlegają naprawie gwarancyjnej.
    Nauczony tamtym niemiłym doświadczeniem znajomego instalatora do dnia dzisiejszego mam to w pamięci.
    To tak gwoli stosowania separatorów/optoizolatorów w aplikacjach zewnętrznych jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.

kaczy1217 napisał:
    Czyli podsumowując: żeby sobie sprawdzić wszystko, umieszczam separator albo najlepiej dwa (przy rejestratorze i monitorku) i jest spora szansa, że wtedy wszystko zacznie śmigać jak należy?
    Podsumowując - wróć do pierwszej odpowiedzi w tym temacie, bo jak na razie nie wykonałeś żadnego kroku naprzód.
  • Poziom 13  
    Ok. Spróbuję z separatorem i dam znać.
  • Poziom 31  
    treborsz napisał:
    Na początku mojej "zabawy" z CCTV (kilkanaście lat temu) pewien znajomy "mocarz" zainstalował optoizolatory jako zabezpieczenia przepięciowych.

Kilkanaście lat temu napięcie przebicia optoizolacji transoptora wynosiło kilkaset voltów. Dzisiejsze mają wartość do kilkudziesięciu kV.
  • Poziom 13  
    Może być taki separator?
    http://allegro.pl

Moderowany przez sharp:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Poziom 13  
    Aktualizacja
    To chyba problem ze zgodnością faz.
    Wziąłem ~50m kabla w krążku - podłączyłem do niego monitor z wejściem BNC przez rozdzielacz, do którego równocześnie podłączony był poprzedni monitor.
    Monitor BNC zasiliłem z tej samej fazy co kamerkę i pierwszy monitor - problem z pasami ustępuje.

Później rozciągnąłem ten sam kabel koncentryczny, a monitor BNC podłączyłem do fazy w drugim budynku obok i pasy znów się pojawiły.

Dodatkowo zmierzyłem napięcie między PE w rozdzielni w jednym i drugim budynku i jest 0,3V. Czytałem, że 0,2V wystarczy do zerwania synchronizacji.

Jak można zaradzić tym pasom?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Kolego kaczy1217
    Czy znalazł Kolega separator ? - gdyby nie to prosze sobie wygooglać: transformator separujący TVS-01...
    Zrób ponadto Kolego jeszcze taką próbę - po odłączeniu rejestratora dotknij do masy (obudowy) gniazda rozdzielacza obudową wtyku wideo od rejestratora - jeśli pasy się pojawią to oczywisty objaw niewyrównanych potencjałów mas i wówczas separator pomoże na 100%, ale problem może się okazać bardziej złożony - np. zasilacz impulsowy monitora lub rejestratora... Ponadto przy objawach według opisu konstrukcja nośna kamery musi być gdzieś połączona z uziemionymi elementami metalowymi i stąd zakłócenia. Niestety w tanich kamerach CCTV obudowa kamery jest galwanicznie połączona z masą przewodu sygnałowego i nic na to nie można poradzić chyba że "wydłubie" kolega całą elektronikę kamery i odizoluje masy co może się okazać w realizacji trudniejsze od wszystkich razem wziętych powyższych sugestii
  • Poziom 13  
    Na razie separatora nie mam, ale sam zrobiłem wcześniej podobny test jak Kolega Reeltime wspomina:

Podłączyłem na raz rejestrator oraz monitor. Odłączyłem od monitorka kabel sygnałowy - obraz na rejestratorze perfekt.
    W momencie gdy samą masą sygnału dotknąłem wejścia monitorka - obraz się posypał.
    Czyli rozumiem, że separator pomoże?
    Czy może to być taki separator?
    http://www.eldor.net.pl/go/_info/?user_id=WFMAG_23325&lang=pl

Dodano po 2 [minuty]:

Wystarczy, że włączę go w sygnał z kamerki przed rozdzielaczem?
    Czy to już metodą prób i błędów? Wystarczy jeden taki?
  • Poziom 31  
    kaczy1217 napisał:
    Czy to już metodą prób i błędów? Wystarczy jeden taki?

Z przeprowadzonego przez Ciebie testu wynika, że wystarczy jeden przy monitorze.
  • Poziom 13  
    Po dłuższej przerwie: Separator masy pomógł, aczkolwiek mam teraz inne pytanko.
    Pasy ustąpiły, ale tylko w przypadku kiedy kamera jest przymocowana za pomocą opasek zaciskowych, kiedy przykręciłem je śrubkami - pasy wróciły mimo obecności separatora.

Czy to wina słabej jakości kamerki?
  • Poziom 15  
    Kolego kaczy1217
    Tak jak pisałem wcześniej winę ponosi konstrukcja nośna kamery. Separator pomaga w przypadku zasilania kamer z różnych faz lub doziemienia ekranu przewodu wizyjnego, tutaj problem jest chyba głębszy bo prawdopodobnie (to tylko hipoteza) konstrukcja nośna jest w sposób dosyć luźny (z wtrąconą dużą rezystancją np. wilgotnej ściany) połączona z przewodem fazowym sieci energetycznej. Aby nie drążyć tego dalej a "urwać łeb hydrze" proponuję zastosowanie podkładki izolacyjnej pomiędzy kamerą a uchwytem konstrukcji nośnej, przykręcenie kamery do owej podkładki a podkładki dopiero do konstrukcji unikając połączenia elektrycznego pomiędzy i po sprawie.
  • Poziom 25  
    kaczy1217 napisał:
    Po dłuższej przerwie: Separator masy pomógł, aczkolwiek mam teraz inne pytanko.
    Pasy ustąpiły, ale tylko w przypadku kiedy kamera jest przymocowana za pomocą opasek zaciskowych, kiedy przykręciłem je śrubkami - pasy wróciły mimo obecności separatora.

Czy to wina słabej jakości kamerki?

Tu masz odpowiedzi:
    ww.google.pl/search?q=earth+loops+and+hum
    www.google.pl/#hl=pl&tbo=d&biw=1024&bih=630&sclient=psy-ab&q=eliminating+earth+loop+noise+hum
  • Poziom 13  
    Dziękuję bardzo Panowie :) Temacik do zamknięcia :D