Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie rozpływowe zaprogramowanych pamięci flash?

10 Paź 2012 02:41 1137 2
  • Poziom 12  
    Mam taki dylemat - nigdzie o tym nie znalazłem informacji:
    - czy lutowanie zaprogramowanych pamięci eeprom/flash/eprom rozpływowo jest dla ich zawartości i późniejszego trzymania danych obojętne?
    Czyli, czy po lutowaniu jeśli pamięć ma dobrą zawartość to można jej ufać?

Jest to o tyle ważne, że dalsza część procesu projektowania i produkcji jest diametralnie różna w zależności od przyjętej ścieżki postępowania.

Bardzo proszę o odpowiedzi konkretne, a nie w stylu "no, ja bym nie lutował".
    Gdybać umiem :) - chodzi mi o konkretną wiedzę, ewentualnie wszelkie twarde za i przeciw.
  • Poziom 28  
    Temperatura w czasie lutowania nie niszczy zawartości pamięci eeprom/flash, chyba że sam chip jest wadliwy fabrycznie. Gdyby było inaczej to biosy robione w programatorze nie działałyby po wlutowaniu do płyty.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Zgadza się, ale nie mam wiedzy pozwalającej na 100% stwierdzenie tego faktu, bo:
    - pamięci często są programowane po montażu w systemie
    - mam kilka płyt PC i w nich albo flashe są w podstawkach albo przewlekane, czyli nie potwierdzają i nie zaprzeczają.

Ponadto stary sprzęt, który posiadam, był lutowany zapewne jeszcze ołowiowo, temperatury niższe, itp.

Tutaj lutowanie będzie bezołowiowe. Ale jeśli jest, jak piszesz, to taki układ po prostu powinien być ROHS i być przystosowany do lutowania w wyższej temperaturze.

Za dużo tych wątpliwości mam i "powinien, nie powinien"...

Ok, mam przykład. FT232RL ma w sobie sporo :) pamięci eeprom. Lutuje się PbFree i nigdy nie zapomina tych wszystkich ustawień fabrycznych.

Będę szukał jednak dalej (i jednocześnie czekał tutaj) na jakiś techniczny dowód tego problemu lub obalenie.