Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rozbudowanie formuły w excelu dot. "50" i "100"

leszekkpl 10 Paź 2012 07:25 2007 11
  • #1 10 Paź 2012 07:25
    leszekkpl
    Poziom 11  

Witam
    Jak rozbudować poniższą formułę:
    =JEŻELI(E4="";"";JEŻELI(E4-F4=0;"";E4-F4))
    gdzie E4 to jest suma godzin od 7 do 16 (C4 =7, D4=16), natomiast F4 to są godziny zasadnicze (czyli 8) z powyższego przedziału.
    Chcę rozbudować w/w formułę by excel zliczał nadgodziny, czyli wszystkie godziny powyżej 8, które nie występują w porze nocnej (u nas ta pora jest od 21 do 5) wtedy będą "50", oraz nadgodziny powyżej 8 godziny w porze nocnej (21-5) to będą "100", dobrze by było żeby ta formuła była tak skonstruowana, że przeciągając ją z góry na dół excel uwzględniałby nadgodziny z w/w przedziału, w zależności czy będą to "50" bądź "100".
    W załączeniu jest przykład z zastosowaniem w/w formuł.
    Z góry dziękuję za pomoc.

0 11
  • Pomocny post
    #2 10 Paź 2012 08:28
    pitermxa
    Poziom 17  

Nie wtryniałem wszystko w jedną formułę, żebyś miał lepsze pojęcie co się dzieje.
    Dołożyłem dwie dodatkowe kolumny (możesz je ukryć później).
    aha przypatrz się formułom które mają {} są to tablice.
    Aktywujesz je wchodząc w treść formuły i naciskając Ctrl + Shift + Enter. Nie wpisuj ich z palca!
    Jakbyś miał jeszcze pytania to pytaj:)
    Plik w załączniku

0
  • Pomocny post
    #3 10 Paź 2012 10:09
    marek003
    Poziom 40  

Aż korciło mnie zerknąć na te funkcje tablicowe :) choć nie mam zbyt dużo czasu obecnie.

"Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" ale (nie ingerując w pomysł) zamiast funkcji tablicowych można było skorzystać z wyszukaj.pionowo() i gdy nie błąd to 0 w przeciwnym wypadku 1
    A co do samego pomysłu - niegłupi ale...
    źle oblicza "na skraju" godzin zwykłych i nocnych.
    załóż że zaczyna ktoś pracę o 12 a kończy o 22 powinien mieć 2 nadgodziny przy czym jedna pięćdziesiątka a druga setka a formuła zalicza wszystkie do setek.

edit:
    Proponuje "zabrać" pół pomysłu kolegi pitermxa (dotyczącej nazwania zakresu z kolejnymi godzinami nocnymi) a resztę trochę zmienić.

edit2:
    podmieniłem załącznik bo nie skopiowałem formuły w dół

edit3:
    A mnie temat wciągnął :)
    Jeszcze zmieniłem tochę formułę bo w specyficznych przypadkach żle liczyła nocki np ktoś zaczął o 12 i pracował do 11 kolejnego dnia. (nie wiem czy takie coś może mieć miejsce niemniej dla zasady "a nuż"...

0
  • #4 10 Paź 2012 14:24
    leszekkpl
    Poziom 11  

Dzięki Wam koledzy za pomoc.
    Tą formułę, którą stworzyłeś Marek jest normalnie zaje.....(fajna) :)
    Głównie zależało mi na tym by przy kopiowaniu formuły z góry na dół, excel rozróżniał czy będą to "50" bądź "100". Twoja formuła działa bezproblemowo, jeszcze raz wielkie dzięki.
    Jak będziecie koledzy w stolicy Kaszub, to zapraszam na browca.

Dodano po 46 [minuty]:

Jak znajdziesz czas Marek, to zobacz jeszcze ten plik w załączeniu, zmieniłem zakres godzin od 18 do 5 oraz od 14 do 24.
    Problem występuje jeśli ktoś rozpocznie pracę od godziny 14.

0
  • Pomocny post
    #5 11 Paź 2012 09:57
    marek003
    Poziom 40  

Rzeczywiście tego warunku nie sprawdziłem.

Już miałem rozwiązanie kiedy zauważyłem jeszcze jedna ewentualność.

Kłopot był wtedy kiedy "zwykłe" godziny kończyły się w zakresie nocnych i jeszcze były nadgodziny. Wtedy też inne powinno być liczenie kiedy te nadgodziny kończyły się w jeszcze w zakresie nocy czy juz w dzień.

Trochę się ta formuła (dla nocnych) rozbudowała.

Wiem ze nie widać ale bije się w piersi :oops: moja wina :oops: że nie sprawdziłem wszystkich ewentualności.
    Mogę zgonić na to że trochę obecnie "zalatany" jestem. ... wiem że wykręt niegodny :oops: ale cóż zrobić, trzeba na coś/kogoś zrzucić winę wtedy ma się komfort i lepsze zdrowie psychiczne :)

Już powinno być dobrze ... ale się nie zarzekam :)
    Sprawdź.

0
  • #6 12 Paź 2012 23:22
    leszekkpl
    Poziom 11  

Wszystko jest ok.
    Jeszcze raz wielkie dzięki.

0
  • Pomocny post
    #7 15 Paź 2012 19:50
    marek003
    Poziom 40  

W załączeniu nocne. Sprawdź czy działają.

Nie wiem czy o tym było już mówione ale nie przewiduje godziny 0. godzina 0 to 24 - inaczej będzie źle liczyć.

0
  • #8 15 Paź 2012 20:15
    leszekkpl
    Poziom 11  

Tak działają, dzięki wielkie.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 16 Lis 2012 07:42
    Dalton71
    Poziom 12  

Witam
    korzystając z tabeli która już na Elektrodzie się pojawiła próbowałem dostosowac ją do swoich potrzeb i zastanawiam się czy to wszystko mogłoby działac gdyby w rubrykach "godziny pracy" był czas np.6:30 - 15:15?
    Nocki mi się nie zdarzają od lat więc mnie to nie martwi ale nie mogę przeskoczyc zliczania godzin i sumowania godziny x stawka. Na początku wszystko było ok ale jak zmieniłem na format czas to się posypało.
    Za podpowiedzi z góry dziękuję

0
  • #10 16 Lis 2012 09:00
    marek003
    Poziom 40  

Trzeba trochę zmienić podejście i przerobić formuły.

Po pierwsze
    Wszędzie (i przy sumowaniu godzin) powinien być format [gg]:mm

Druga rzecz
    w układzie czasowym 1 to 24 godziny więc w pierwszej formule liczącej czas pracy liczbę 24 należy zastąpić 1 bo inaczej doliczy 24 dni czyli 192 godziny.

To samo sie tyczy 100 i nadgodzin.
    Zamiast 8 należy wpisać 8/24 i będzie grało.

edit:

Jeszcze wartość
    Jeżeli juz wiesz że 1 godzina to dla excela w formacie czasowym wartość 1/24 więc przy liczeniu wartości wystarczy pomnożyć sumę godzin (w formacie czasu) * 24 i razy stawka i masz wynik. (Oczywiście 45 minut to 0,75 wartości stawki.)

podmieniłem załącznik

0
  • #11 16 Lis 2012 09:40
    Dalton71
    Poziom 12  

Jakie to jest proste jak się już TO wie.
    Dzięki wielkie.

0
  • #12 04 Maj 2014 15:00
    leszekkpl
    Poziom 11  

Temat zamykam. Dzięki wszystkim za wypowiedź w tym temacie.

0