Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampy sodowe. Czy mogę założyć żarówkę 250? Jakie będą efekty?

28 Sty 2005 23:26 4585 12
  • Poziom 11  
    czy do lampy sodowej z dławikiem 400 w mogę założyć żarówke 250 w Jakie mogą być tego efekty?
    Przeniesiono z: Schematu/instrukcji... [h]
  • Poziom 30  
    Lampa się przegrzeje i szybko padnie. Na pewno to sodówka? O ile pamiętam to w sodówkach na pewno jest TUZ czyli układ zapłonowy podobny do dławika, ale czy jest tam i dławik to głowy nie dam. Jeśli jest tylko TUZ to nic się nie stanie.
  • Poziom 11  
    w komplecie jest TUZ i dławik dosyć potężny a w zestawie mam już żarówke400w , nie potrzebuję yle światła chciałbym założyć żarówke 250w dlatego pytam
  • Poziom 26  
    Najlepiej odłącz TUZ-a i wkręć rtęciówkę taką jak była sodowa (moc),najprawdopodobniej była sodówka 250W,lub odłącz też dławik i bezpośrednio do sieci i wkręć żarowo-rtęciową 250W lub jaką będziesz chciał żarówkę lub MIX-a.
  • Poziom 11  
    Mnie chodziło tylko o zamianę żarówki sodowej 400w na sodową 250w
  • Poziom 26  
    W takim wypadku TUZ może pozostać ale dławik musisz wymienić na dławik do 250 W sodówki!!!
  • Poziom 30  
    Dokładnie właśnie tak. Dławik jest jedynym elementem ograniczającym prąd w lampie, wiekszy prąd to przegrzewanie palnika w lampie, lampa szybciej padnie i moze robić kawały, np. wyłączać się w czasie pracy.
  • Poziom 11  
    cześć
    możesz spokojnie założyć lampe 250W zamiast 400W nic się nie dzieje jak wykazuje praktyka i nie znieniaj układu dławik i TUZ muszą zostać lampy sodowe bezrtęciowe to te o żółtej barwie światła są trwalsze od tych z dodatkiem par rtęci kolor światła pomarańczowy.
  • Poziom 12  
    nie zgadzam sie z tym co napisano wyżej. w pracy montowałem lampy z układem zapłońowym i dławikiem przyznazczoną dla lamp metalohalogenowych 150 W . źródła światła miały moc 70 W . w ciągu 2 tygodni spaliłó się 7 lamp ( żarówek ). myśle że zlampami sodowymi będzie podobna historia. uważam żę należy wymienić dławik układ zapłonowy może zostać ten sam.
  • Poziom 22  
    Witam
    Jeżeli to nowa oprawa zobacz na tabliczce dławika do jakich lamp jest przystosowany. Nowe powinny mieć 250...400W. Tak samo układ zapłonowy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    MIREK54 napisał:
    Najlepiej odłącz TUZ-a i wkręć rtęciówkę taką jak była sodowa (moc),najprawdopodobniej była sodówka 250W,lub odłącz też dławik i bezpośrednio do sieci i wkręć żarowo-rtęciową 250W lub jaką będziesz chciał żarówkę lub MIX-a.

Witam
    Dławika nie można odłączyć w żadnym wypadku, ale można spróbować włączyć do tego układu na 400W lampę 250W. Najlepiej jak podłączysz najpierw lampę 400 Watów i zmierzysz prąd w układzie, a potem zamień ,,żarówkę" na mniejszą - czyli 250 Watów i ponownie zmierz prąd, jak będzie analogicznie mniejszy jak poprzednio układ możesz zostawić. Jeżeli prąd będzie taki sam lub większy trzeba zmienić dławik i ewentualnie TUZ ( tyrystorowy układ zapłonowy).
  • Poziom 26  
    Ja napisałem wyrażnie że po wyrzuceniu dławika i TUZ-a można wkręcić żarówkę jaką będzie chciał (E-40) lub Żarowo-rtęciową inaczej MIX (E-40)też jakiego będzie chciał inne rozwiązanie to zostawić dławik a wyrzucić TUZ-a i można wkręcić rtęciówkę ale tylko taką do jakiej jast przystosowany dławik jeżeli inną to trzeba wymienić też dławik na odpowiedni inne rozwiązania nie wchodzą w gre ponieważ coś się szybciej zużyje!!!!
  • Poziom 15  
    MIREK54 napisał:
    Ja napisałem wyrażnie że po wyrzuceniu dławika i TUZ-a można wkręcić żarówkę jaką będzie chciał (E-40) lub Żarowo-rtęciową inaczej MIX (E-40)też jakiego będzie chciał inne rozwiązanie to zostawić dławik a wyrzucić TUZ-a i można wkręcić rtęciówkę ale tylko taką do jakiej jast przystosowany dławik jeżeli inną to trzeba wymienić też dławik na odpowiedni inne rozwiązania nie wchodzą w gre ponieważ coś się szybciej zużyje!!!!

Witam.

Masz rację.