Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampy sodowe. Czy mogę założyć żarówkę 250? Jakie będą efekty?

28 Jan 2005 23:26 4786 12
  • Level 11  
    czy do lampy sodowej z dławikiem 400 w mogę założyć żarówke 250 w Jakie mogą być tego efekty?
    Przeniesiono z: Schematu/instrukcji... [h]
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 30  
    Lampa się przegrzeje i szybko padnie. Na pewno to sodówka? O ile pamiętam to w sodówkach na pewno jest TUZ czyli układ zapłonowy podobny do dławika, ale czy jest tam i dławik to głowy nie dam. Jeśli jest tylko TUZ to nic się nie stanie.
  • Level 11  
    w komplecie jest TUZ i dławik dosyć potężny a w zestawie mam już żarówke400w , nie potrzebuję yle światła chciałbym założyć żarówke 250w dlatego pytam
  • Level 26  
    Najlepiej odłącz TUZ-a i wkręć rtęciówkę taką jak była sodowa (moc),najprawdopodobniej była sodówka 250W,lub odłącz też dławik i bezpośrednio do sieci i wkręć żarowo-rtęciową 250W lub jaką będziesz chciał żarówkę lub MIX-a.
  • Level 11  
    Mnie chodziło tylko o zamianę żarówki sodowej 400w na sodową 250w
  • Level 26  
    W takim wypadku TUZ może pozostać ale dławik musisz wymienić na dławik do 250 W sodówki!!!
  • Level 30  
    Dokładnie właśnie tak. Dławik jest jedynym elementem ograniczającym prąd w lampie, wiekszy prąd to przegrzewanie palnika w lampie, lampa szybciej padnie i moze robić kawały, np. wyłączać się w czasie pracy.
  • Level 11  
    cześć
    możesz spokojnie założyć lampe 250W zamiast 400W nic się nie dzieje jak wykazuje praktyka i nie znieniaj układu dławik i TUZ muszą zostać lampy sodowe bezrtęciowe to te o żółtej barwie światła są trwalsze od tych z dodatkiem par rtęci kolor światła pomarańczowy.
  • Level 12  
    nie zgadzam sie z tym co napisano wyżej. w pracy montowałem lampy z układem zapłońowym i dławikiem przyznazczoną dla lamp metalohalogenowych 150 W . źródła światła miały moc 70 W . w ciągu 2 tygodni spaliłó się 7 lamp ( żarówek ). myśle że zlampami sodowymi będzie podobna historia. uważam żę należy wymienić dławik układ zapłonowy może zostać ten sam.
  • Level 22  
    Witam
    Jeżeli to nowa oprawa zobacz na tabliczce dławika do jakich lamp jest przystosowany. Nowe powinny mieć 250...400W. Tak samo układ zapłonowy.
    Pozdrawiam
  • Level 15  
    MIREK54 wrote:
    Najlepiej odłącz TUZ-a i wkręć rtęciówkę taką jak była sodowa (moc),najprawdopodobniej była sodówka 250W,lub odłącz też dławik i bezpośrednio do sieci i wkręć żarowo-rtęciową 250W lub jaką będziesz chciał żarówkę lub MIX-a.

Witam
    Dławika nie można odłączyć w żadnym wypadku, ale można spróbować włączyć do tego układu na 400W lampę 250W. Najlepiej jak podłączysz najpierw lampę 400 Watów i zmierzysz prąd w układzie, a potem zamień ,,żarówkę" na mniejszą - czyli 250 Watów i ponownie zmierz prąd, jak będzie analogicznie mniejszy jak poprzednio układ możesz zostawić. Jeżeli prąd będzie taki sam lub większy trzeba zmienić dławik i ewentualnie TUZ ( tyrystorowy układ zapłonowy).
  • Level 26  
    Ja napisałem wyrażnie że po wyrzuceniu dławika i TUZ-a można wkręcić żarówkę jaką będzie chciał (E-40) lub Żarowo-rtęciową inaczej MIX (E-40)też jakiego będzie chciał inne rozwiązanie to zostawić dławik a wyrzucić TUZ-a i można wkręcić rtęciówkę ale tylko taką do jakiej jast przystosowany dławik jeżeli inną to trzeba wymienić też dławik na odpowiedni inne rozwiązania nie wchodzą w gre ponieważ coś się szybciej zużyje!!!!
  • Level 15  
    MIREK54 wrote:
    Ja napisałem wyrażnie że po wyrzuceniu dławika i TUZ-a można wkręcić żarówkę jaką będzie chciał (E-40) lub Żarowo-rtęciową inaczej MIX (E-40)też jakiego będzie chciał inne rozwiązanie to zostawić dławik a wyrzucić TUZ-a i można wkręcić rtęciówkę ale tylko taką do jakiej jast przystosowany dławik jeżeli inną to trzeba wymienić też dławik na odpowiedni inne rozwiązania nie wchodzą w gre ponieważ coś się szybciej zużyje!!!!

Witam.

Masz rację.