Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy multimetr zmierzy napięcie ??

Asimo 28 Sty 2005 23:37 1502 17
  • #1 28 Sty 2005 23:37
    Asimo
    Poziom 12  

co zrobić w takim ukladzie grzie jest wstawiona jedna dioda napięcie jest wyprostowane tylko w polowie jak zachowa sie wtedy miernik czy wskaże jakies napięcie gdy ustawimy zakres na napięcie przemienne a może ustawic na napięcie stałe??:>

0 17
  • #2 28 Sty 2005 23:43
    snake83
    Poziom 24  

Skoro napięcie mierzysz za diodą to mimo iż jest tylko jedna dioda to napięcie jest już stałe i mierzy się je ustawiając multimetr na napięcie stałe.

Pozdrawiam :)

0
  • Pomocny post
    #4 29 Sty 2005 00:03
    SONIAK12
    Poziom 23  

Witam
    Dioda EU02 to dioda szybka na 400V/1A stosowana w układach przetwornicy po stronie wtórnej, także pomiar dla wartości stałonapięciowych poprawny będzie tylko za diodą czyli najlepiej na kondensatorze C120.
    Przed doidą pomiar napięcia zmiennego bezcelowy i raczej napweno błędny, ponieważ przetwornice pracują z częstotliwościa kilkunastu lub kilkudziesięciu kHz i zwykły multimetr poprostu zgłupieje, chyba ze masz porządny przyrząd i ma odpowiednie funkcje pomiarowe. A najlepszy do tego byłby oscylkoskop.
    Pozdrawiam Soniak

0
  • #5 29 Sty 2005 00:10
    Asimo
    Poziom 12  

Czyli napięcia na transformatorze zakresem przemiennym nie zmierze zwyklym multimetrem bo za duża jest częstotliwośćczy tak??:>

0
  • Pomocny post
    #6 29 Sty 2005 00:29
    SONIAK12
    Poziom 23  

dokładnie tak
    podaj w jakim sprzęcie ten układ siedzi
    i jeśli masz zbyt niskie napięcie to są dwie możliwości:
    1. albo coś obciąża tą gałąź zasilania
    2. albo wyschnięty jest kondensator elektrolityczny C120 100uF/16V
    Pozdrawiam Soniak

0
  • #7 29 Sty 2005 11:44
    Asimo
    Poziom 12  

Układ ten jest w zasilaczu magnetowidu Samsung VK-320 i niestety nie jest problemem za niskie napięcie tylko za wysokie

1 GDN
    2powinno być 6,5V a jest 8V
    3powinno być 16,5V a jest16,6 ale akurat to nieznaczna zmiana
    4powinno być 21V a jest24,2V
    5powinno być12V i jest tyle
    6powinno być -30V a jest -32V
    7powinno być33V a jest44V
    8powinno być 4,4V nie ma nic
    9 powinno być 4,4 a nie ma nic

pytalem już w serwisie magnetowidów co z tym zrobić i nikt mi nie odpowiedział może tu ktoś mi pomoże wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne w zasilaczu tak jak mi radzili i nic.
    Pewnie napięcia po stronie pierwotnej też nie zmieże skoro jest za duża częstotliwość .Mierzyłem je jednak i mi multimetr podaje że jest 300V napięcia stalego i są to dwa na napięcia stałe po 300V podane na dwa uzwojenia po stronie opierwotnej tego też nie rozumiem przecież transformatory działają na napięcie przemienne , może źle zmierzyłem ale jak ustawie zakres na napięcie stałe to wlasnie takie wartości mi pokazuje .Może ktos mi to wyjaśni??

0
  • Pomocny post
    #8 29 Sty 2005 12:46
    SONIAK12
    Poziom 23  

Witam
    Takie odchyłki napięć są wporządku tym się niemartw, a jeśli masz napięcia po stronie wtórnej to pierwotną stronę przetwornicy sobie daruj, tam wszystko ok.
    Poczytaj sobie gdzieś na temat zasady działania przetwornicy bo tu opisywać to książke by napisał.
    Co do serwisu to oczywiste że ci nkt nic niepowie bo najlepiej dla nich to przynieść im sprzęt do naprawy i dać sie skasować hahaha.
    A co do napięcia na pin 8 i 9 to jak się dokładnie przyjżysz to zauważysz że ta gałąź zasilania jest odseparowana od masy i mierzenie napięcia w stosunku do masy tak jak napisałeś pokarze ci nic czyli 0.
    Zmierz napięcie pomiędzy pinami 8 i 9 albo jak wcześniej pisałem na kondensatorze C120, powinieneś mieć około 9V.
    I może napisz co się ze sprzętem dzieje bo z tego co piszesz to zasilacz masz sprawny.
    Pozdrawiam Soniak

0
  • #9 29 Sty 2005 14:18
    Asimo
    Poziom 12  

Kurcze bezmyslnie to skopiowałem z poprzedniego postu zauważylem to wczoraj wieczorem i wiem że jest odizolowane ale tego nie napisałem i slusznie mi zwracasz uwage :) ale martwi mnie to napięcie 44V zamiast 33V czy to troszke nie za dużo??:>na pin 8 i 9 jest napiecie 6,2V Skoro to nie zasilacz i te napięcia nie mają takiego dużego znaczenia to ja sie biore za reszte postaram sie jak najszybciej opisac dokładnie co nie dziala bo widze że ktos sie wreszcie zainteresowal moim problemem i mi pomoże Dziękuje :)

0
  • Pomocny post
    #10 29 Sty 2005 14:30
    Pi-Vo
    Poziom 37  

A mierzysz napięcia pod obciążeniem czy bez?To 33V jest podane na wyjście przez 1,5K więc na obciążeniu znacznie spadnie ,może jak podłączysz zasilacz do magnetowidu będzie 33V?

0
  • #11 29 Sty 2005 15:35
    Asimo
    Poziom 12  

pod obciążeniem jest to samo :/ może faktycznie nie ma to wielkiego znaczenia .
    A co do opisu zachowania magnetowidu to:
    Wyświetlacz mruga widocznie przygasa i sie zapala i kasety nie przyjmoje jakaś reakcja jest bo wyswietlacz reaguje ale nie chce jej wcale wciągnąć .

Kolejnym zastanawjającym faktem jest to że na 11 i 12 powinno byc po 5V a jest tylko na 12tce 5v a na jedenastce nic nie ma zato na 16 jest 5V a ze schematu wynika że nie powinno tam byc tyle .
    ogulnie te schematy sa mało czytelne i w niektorych miejscach zamazane ciężko będzie mi z tym sprzętem .

0
  • #12 29 Sty 2005 16:34
    Asimo
    Poziom 12  

Wyświetlacz już nie przygada znalazlem sprawce tej udsterki Dioda D158 byla spalona po wymianie dziala dobrze wyświetlacz jednak nadal nie chce wciągnąć kasety silniczek ciągnący taśme ci cwile wlaściwie co sekunde robi obrot o jakieś 30stopni i nie mozna wyłączym magnetowidu ciągle po wylączeniu silniczek gdy zakręci sie załancza magnetowid jakby caly czas chcial wciągnąc kasete .
    Hi ale wyświetlacz zrobilem to moj pierwszy sukces chcialbym z waszą pomoca naprawic caly ten magnetowid :)
    wszystko by było latwjejsze gdzyby te ścieżki byly szersze przeciez ja sobie oczy popsuje :)
    Za każdą pomoc ŚLICZNIE DZIĘKUJE :)

0
  • #13 29 Sty 2005 19:27
    SONIAK12
    Poziom 23  

Witam
    Niepamietam dokładnie jaka tam jest mechanika, ale jeśli od silnika napędu mechanizmu idą 2 krótkie paski do napędu windy, (silnik patrząc od przody VCR w prawej górnej części mechanizmu) to wymień te paski. Jeśli to ten mechanizm to po wymianie powiem jak ustawić mechanizm windy.
    A jak już wyjmiesz paski to odkręć cały blok napędu razem z silnikiem i pod spodem znajduje się przełącznik położenia mechanizmu, (taki czarny plastikowy element okrągły wielkości 5zł)trzeba się delikatnie dostać do środka i wyczyściś ścieżki na przełączniku najlepiej płynem kontakt lub delikatnie "wyskrobać" brud i złożyć wszystko spowrotem
    Daj znać jakie postępy, lub opisz mechanike jeśli jest inna, ale w samsungach zazwyczaj takie bywają.
    Pozdrawiam Soniak

0
  • #14 29 Sty 2005 23:12
    Asimo
    Poziom 12  

Dziękuje wszystkim ślicznie za pomoc temat ten zamykam spalil sie głowny silniczek napędzający nies tac mie na nowy nie znam przyczyny jego spalenie magnetowid ten działał jak mu sie podobało wsuie nic nie zrobiłem mam jeszcze tylko jedno pytanie czy mogło być przyczyna spalenie sie silniczka to że odlączyłem glowice czy raczej to nie miało wplywu??:>
    To chyba było za duże wyzwanie dla mnie :( a tak chcialem żeby mi sie udało :(
    Pomimo tej porażki wiele sie od was dowiedzialem :) może powinienem zacząć od prostrzych rzeczy ?? :P

0
  • #15 29 Sty 2005 23:28
    Oberixx
    Poziom 12  

Witam odłączenie głowicy nie spowoduje uszkodzenia silnika. Mógł on się spalić od przeciążenia. Jeśli wciąż obracał się o 30 stopni to wkońcu talerz który jest pod silnikiem (taki z szyfrem )obrócił się już do końca i zablokował silnik. Napięcie na silnik było wciąż podawane i być może to go upaliło. A może być taka sytuacja,że właśnie ten silnik odpowiadał za tą usterkę. Nie dowiesz się jeśli nie wymienisz go na nowy. Spisz lub dowiedz się jaki to silniczek to może znajde coś i ci podaruje. Pozdrawiam :)

0
  • #16 29 Sty 2005 23:58
    Asimo
    Poziom 12  

już raz był własnie ten silniczek wymieniany sazukalem go 2 miesiące i znalazlem wkońcu na gjełdzie w łodzi napewno to nie on jest przyczyna tego że magnetowid nie dziala tylko coś innego magnetowid po przepięciu miał wymieniane większość części przez elektronika jednak nie udąlo mu sie go uruchomić między innymi na silniczek poszło kosmiczne napięcie aż sie gniazdo wypaliło mi sie udalo naprawić tylko przygasanie wyświetlacza jednak dzisiaj znowu zaczol przygasać sprawdzilem diode ktora wymienilem i jest sprawna .Jak już wcześniej pisalem ten magnetowid dziala jak mu sie podoba raz silniczek kręcil raz nie raz glowica kręcila a z kolej następny raz nic nie kręciło wydaje mi sie że tu chodzi o uklad sterowania nie mam pojęciaale ja już sobie daje spokuj z tym sprzętem trzeba mierzyć sily na zamiary czego ja sie spodziewalem specjalista ktory naprawja sprzęt elektroniczny od dawna go nie zrobil a ja myślalem że coś zdzialam .
    Jeszcze raz wszystkim ślicznie dziękuje za pomoc dużo sie dowiedzialem zwłaszcza o przetwornicach od Soniaka dziękuje

0
  • #17 30 Sty 2005 10:54
    snajper555
    Poziom 10  

dioda wyprostuje napiecie jednopolowkowo, kondensator wygladzi to napiecie. w efekcie napiecie bedzie stale i mozliwie mal tetniace:)

0
  • #18 30 Sty 2005 11:39
    Abili
    Poziom 19  

elbob napisał:
    Witam.

Za diodą - na napięcie stałe.
    Przed diodą - na napięcie zmienne.

Możesz jeszcze zajrzeć np. tutaj:
    http://www.elektronika.qs.pl/pomiary.html

Pozdrawiam.

Witam

Wiele nieporozumień wynika z braku znajomości definicji napięć,prądów jeśli chodzi o ich wartość i kierunek.
    I tak:
    napięcie sieciowe jest napięciem przemiennym,ponieważ tak wartość jak i kierunek ulega zmianie w funkcji czasu.

jeżeli zastosujemy prostownik jednopołówkowy, lub mostkowy to na wyjściu otrzymamy napięcie zmienne. Kierunek jest stały lecz wartość ulega zmianie.

Dopiero dołączenie kondensatora o odpowiedniej pojemności,a i źródło prądu (np. transformator) musi być dobrane pod kątem wydajności prądowej, aby na wyjściu otrzymać w miarę stałe napięcie.Choć zgodnie z definicją będzie to napięcie przemienne wyprostowane,odfiltrowane.

AB

0